De Waterschans nr. 1-2008 De Waterschans nr. 1-2008 thonie van Osta en die doet het héél erg goed. Binnen een paar jaar wordt hij bevorderd tot 'vrij boer', het hoogst haalbare voor een kolonist. Hij krijgt de be schikking over een nieuw ge bouwde boerderij met alles erop en eraan, "stal, schuur, hooiber gen en hetgeen daarbij verder vereist wordt". Die boerderij is gelegen bij de Ommerschans in de buurt van Ommen. Vanaf 1822 bouwt de Maatschappij van Weldadigheid namelijk niet alleen kleine hoe ves maar ook grote bedelaarsge stichten: de eerste op de Ommer schans en daarna drie in de buurtschap Veenhuizen. De daar gedetineerde bedelaars werken op het land van vrijboeren als Anthonie van Osta. En na dat contract uit 1821 ver trekt er dus ook een gestage stroom weeskinderen uit Bergen op Zoom naar Drenthe. Sommi gen keren na enkele jaren terug, er zijn er ook die blijven. Michael Antonius Overhoff bijvoorbeeld. Hij is op zijn negende wees ge worden en op zijn elfde gaat hij naar Drenthe. Hij wordt 'inge deeld' bij het uit Schiedam af komstige gezin van Hendrik Deerns en blijkbaar is dat een ge lukkige combinatie want hij blijft er jarenlang. Daarna plaatst de kolonie-directie, die regelmatig weeskinderen herschikt om in el ke koloniale hoeve voldoende mannelijke en vrouwelijke ar beidskracht te hebben, hem een paar keer over naar andere kolo niale gezinnen. Tot hij verkering krijgt. Met een dochter van een van de allereer ste kolonisten, Lucassen uit Nij megen. Michael Antonius Over hoff en Anna Maria Lucassen trouwen als ze allebei eenen twintig zijn en ze mogen van Bergen op Zoom een koloniale hoeve betrekken. Ze krijgen vijf kinderen, van wie er een later winkelier in de kolonie zal wor den, en de voormalige 'ingedeel de' Michael Overhoff krijgt nu zelf 'ingedeelden' over de vloer. Ook de vader van Anna Maria slijt zijn laatste levensjaren bij hen in huis. Op respectabele leef tijden overlijden Michael en An na Maria rond de wisseling van negentiende naar twintigste eeuw in 'Rustoord'. Dat laatste is een door de Maat schappij van Weldadigheid opge richt bejaardentehuis, een van de eerste in zijn soort. Want sociaal ingesteld is de Maatschappij ze ker. Ook de gezondheidszorg in de kolonie is stukken beter dan elders in het land, zoals nog on langs in een proefschrift vastge steld.2 En het koloniale onderwijs is meer dan goed; qua invoering van de leerplicht bijvoorbeeld liep de kolonie een eeuw voor op de rest van Nederland. Om van al die dingen te kunnen genieten, moet je wel een beetje gehoorzaam zijn. Want het regi me is streng. Zwemmen als een vischje De familie Uhl heeft met dat re gime weinig problemen, zij zijn gehoorzaam, meegaand en gods vruchtig. Dochter Johanna is 17 jaar als ze samen met zeven leef tijdsgenoten een brief schrijft aan de predikant die vanuit Vledder zorgt voor de religieuze begeleiding van kolonisten: "Wij bedanken uw lieve domine, dat gij ons als letmaaten hebt aange nomen, en ons met die gods dienst beken heb gemaak, die wij te voren naauwelijks bij naam kennen, en lieve domine weet verzekert dat wij uw nooit verge ten, en nog minder uwe lessen, dezelve te leeren, en alle dagen nog maar te leeven."3 De andere families uit Bergen op Zoom lopen vroeg of laat wel eens tegen de kolonie-discipline aan. Meestal gaat het om kwa jongensstreken. Als Laurens Au gustijn zestien is, moet hij samen met leeftijdgenoten verschijnen voor de 'Raad van Politie en Tucht in de vrije koloniën' omdat zij "op zondag en maandag den 15 en 16 dezer maand, door de te veld staande rogge zijn gelopen". Ze hadden dat gedaan "om zeke re zwarte korrels uit de halmen te peuteren". Zwarte of "aard- korrels" uit de rogge geven bij lang kauwen hetzelfde gevoel in je mond als - het toen nog niet uitgevonden - kauwgum.4 Gevolg van hun actie zou zijn ge weest dat "het te veld staande koorn is vertrapt" en schade toe brengen aan het gewas is binnen de Maatschappij een ernstig ver grijp. De jongelui betogen dat het erg mee valt. "Zij brengen tot hunne verontschuldiging in, dat A fb. 5 Gezicht op de proefkolonie Frederiksoord vanaf de Vledderweg, circa 1825, getekend door H.P. Oos terhuis, gegraveerd door D. Sluijter. SS®1 XUfciX 4» 9 6 8 2 OO springen om te voorkomen dat de koloniën failliet gaan. De kolonisten uit Bergen op Zoom hebben daar niet zo'n last van. Diverse families danken aan de kolonie een nieuwe start in het leven. Naast de al genoemde goede voorzieningen bood de Maatschappij van Weldadigheid nog iets belangrijks: kolonisten konden rekenen op een gegaran deerde verstrekking van werk en eten. Die zekerheid van bestaan was in de negentiende eeuw ver der nergens in Nederland te krij gen. Wil Schackmann is schrijver van het boek De proefkolonie (uitge verij Mouria, 2006) over de be gindagen van de Maatschappij van Weldadigheid. Net als het boek is ook dit artikel geheel ge- basseerd op het archief van de Maatschappij van Weldadigheid bij het Drents Archief. Voor de algemene informatie over de Maatschappij is vooral de inge komen post van de permanente commissie gebruikt, inv.nrs 48 - 73. Zie verder de noten. Noten: zwangere staat bevindt". Op een dergelijk 'misdrijf' staat verban ning voor een paar jaar naar een speciaal opgerichte 'strafkolo nie'. Maar al die strenge discipline heeft ook een menselijk gezicht: als je je straf hebt uitgezeten en je daarna goed gedraagt, wordt het je later niet meer aangere kend. De hiervoor genoemde Jan Augustijn zal enkele jaren later worden geaccepteerd als opvol ger van zijn vader en een bloei end bestaan als kolonist opbou wen. zij alleenlijk door de slooten bij langs en niet over de akkers zou de gegaan zijn." Dat laat de Raad meespelen en met het oog op "het min beschadigde aan het koorn" komen ze er van af met twee dagen opsluiting in de straf kamer in de kolonie. Kwajongens blijven kwajongens als ze de twintig naderen. Als een jongejuffer uit het nabijgelegen Vledder op een zondagavond "de Godsdienstoefening had bij gewoond, die in de Hoofdschool van kolonie no. 2 wierd gehou den" en terug naar huis wil, gaan Jan Augustijn en enkele kamera den een potje met haar dollen. "Zij hadden haar dan gegrepen en tegen den grond gegooid." Een 21-jarige jongen zou gezegd hebben: "Laten wij haar in de vaart smijten, dan kan zij zwem men als een vischje." Dat gebeurt niet, er is alleen materiële scha de: "Haren zakdoek is bij die ge legenheid te zoek geraakt en haar oorijzer beschadigd." Jan Augustijn en kornuiten verdwij nen acht dagen in de cel. Het vervolg van ondeugendheid op rijpere leeftijd laat zich voor spellen: Cornelia Augustijn moet voor de Raad verschijnen we gens "onzedelijken omgang met als gevolg dat zij zich in eene Zekerheid Veel minder gaat het met het maatschappelijk draagvlak van de Maatschappij van Weldadig heid en met de subcommissie Bergen op Zoom. Het "algemeen erkend weldadig karakter onzer natie" is een kortademige aange legenheid: we willen wel geven, maar dan moet het ook klaar zijn. Al na een paar jaar keldert het aantal contribuanten. Boven dien hebben veel steden de nei ging om naar de kolonie die mensen te sturen die ze het liefst uit het straatbeeld zien verdwij nen en dat zijn meestal niet de harde werkers. De Nederlandse Staat moet een paar keer bij- 1. Contract getekend door regenten 12 juli 1821, door stadsbestuur Bergen op Zoom 17 juli en door Gedeputeerde Staten 21 september 1821, Drents Archief, toegang 0186, inv.nr. 1393 2. Miek Roelfsema-van der Wissel, De gezondheidszorg in de Noord- Nederlandse koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid tussen 1818 en 1859. dissertatie RUG, Groningen, 2006. 3. Brief van 2 mei 1824, Drents Archief, toegang 0186, inv.nr. 69 4. Deze en de volgende tuchtzaken komen uit de verslagen van de Raad van Politie en Tucht. Drents Archief, toegang 0186, inv.nr. 1616. Voor meer informatie: er is een museum gewijd aan de landbouwkoloniën, de Koloniehof te Frederiksoord, en in een van de oorspronkelijke gestichten te Veen- huizen is heden ten dage het Gevangenis museum Veenhuizen gevestigd. Nuttige internetadressen: www.drentsarchief.nl www.mvwfrederiksoord.nl www.dekoloniehof.nl www.deproefkolonie.nl

De Waterschans | 2008 | | pagina 9