KomkommePnieu^S uit lsw8 De zon schijnt toch niet PfiO OP D -T .CÜLC-. riTUTIE J lOOFtDOEEST Thuiszorg klem door vakanties medewerkers - s: f-i PP BERGEN OP ZOOM/ROOSEN DAAL - Onderweg naar Sint Maartensdijk betrekt de lucht snel. Even later plenst de regen met bakken uit de lucht. Prima omstandigheden voor een artikel over het reilen en zeilen van de slecht-weervoorzieningen in de ze regio. Die moeten in een zo mer als deze gouden tijden bele ven, zou je denken. In de praktijk blijkt dat toch wat genuanceerder te liggen. Neem de indoor-kartbaan Stalland in Sint Maartensdijk. Daar is het tot nu toe minder druk geweest dan vorig jaar, het eerste seizoen van de baan. Eigenaar Teus de Bruin vindt dat niet vreemd. "Klinkt wel aardig: een slecht- weervoorziening, maar het pro bleem met slecht weer is op de eerste plaats dat de toeristen he lemaal wegblijven en als het op de campings niet druk is. kan het ook bij mij niet druk zijn." BERGEN OP ZOOM/ROOSEN DAAL - Bij de Stichting Thuis zorg West-Brabant zijn momen teel zoveel medewerkers op vakantie dat 200 van de 1400 cliënten het tijdelijk met minder of helemaal geen zorg moeten doen. Als het op de campings niet druk is, kan het ook bij mij niet druk zijn. wenst jullie allemaal een prettige vakantie! kg We Bergen op Zoom was bijna 400 jaar garnizoensstad, met alle voor- en nadelen, die daarbij hoorden. Prostitiutie was één aspect daarvan. In deze periode (1579 tot aan het einde van de vorige eeuw) probeerde het stadsbestuur regelmatig daartegen op te treden, meestal tevergeefs. In 1729 werd een poging gedaan de plaatselijk bekende prostitué Hoer Trien op te sluiten, dit echter met een gewelddadig afloop. li I Uit: BN De Stem van zaterdag 1 augustus 1998. ■40 roe w RAN RC r\X I „y Het relaas van de gebeurtenis sen werd een dag later vast gelegd in een aantal getuigenver klaringen voor de schepenen van de heerlijkheid Noordgeest, maar afgelegd binnen het Leen hof te Bergen op Zoom, door Ja cobus Pieterse Huijgen, landman op de Noordgeest, Anthonij Schippers, eveneens wonend op de Noordgeest en door Adriaen Mertens, geregtsbode [ook vor ste r genoemd] van deze heerlijk heid. De gebeurtenissen speel den zich af in de late middag van dinsdag 26 juli 1 729, volgens de getuigenverklaringen tussen drie en vier uur. Plaats van handeling was het huis, annex herberg van Jacobus Huijgen, waar ook de zogenaamde 's Heere Kamer was, die tevens dienst deed als gevangenis van deze kleine heer lijkheid. Adriaen Mertens gaf in zijn ver klaring een nauwkeurig relaas van het verloop van de gebeurte nissen die dinsdagmiddag. Mer tens verklaarde op ordere van de Heer Baillu civiliter in egtenis genome of gearresteert in 's Hee renkamer alhier een seeckere vrouwspersoon bekend onder den naam Hoer Trien. Als reactie op deze arrestatie meldden zich enige Switsers van het regiment van de Heer Coll. Constans, bin nen Bergen op Zoom garnisoen houdende. De militairen gelast ten de vorster Hoer Trien onmid dellijk vrij te laten. De vorster weigerde, maar vermoedde dat dit tot moeilijkheden zou kunnen leiden, aangezien de genoemde militairen zeer opgewonden wa ren. Daarom verklaarde Mertens dat hij deponent ter oorsaecke van voorsz. [afkorting van voor schreven in de betekenis van eer der genoemde] bedreijginghe zich genootsaackt vond om zigh van behoorlijcke wapenen te voorsien gelijck hij dan een gela- dene snaphaen pistool] en hou wer [degen] te sijner defentie [verdediging] heeft gehaelt ge had. Dit bleek een juiste inschatting van de situatie te zijn. De verkla ring van vorster Mertens ging verder met de zin dat Mertens zigh nauwelijcks daarvan hadde voorsien oft wert nogh dies te meer van een van de gemelde soldaeten sijnde so hij deponent naderhands informeert een cadet [soldaat in opleiding] gedreigt en met eene ontbloote degen geat- tacqueert, dat hij deponent zigh wel trachte ter defentie te quijten egter door gemelde cadet wiert besprongen die hem ook aan- staonds tegen de grond neder- wierp en hem verscheijden sla gen met den voorseijde deegen toebracht. Als gevolg van de sla gen werd Mertens verwond aan hoofd, arm en hand. Bovendien had een andere soldaat Mertens nog meerdere malen met een stok geslagen. Na de vechtpartij met vorster Mertens probeerden de soldaten Hoer Trien uit haar gevangen schap te bevrijden. Zoals Mer-

De Waterschans | 2008 | | pagina 15