Genealogie MODERNISERING VOOR DE HISTORIE Het dorp Noordgeest gezien vanuit het noorden. Links de herberg De Swaan en rechts de herberg Het Haantje. Tekening door Barnardus Klotz, 1671. Brabant Collectie, Tilburg. Noten: Werkgroep 72 1 9 6 8 - 2 OO 8 SjOERD BAKX kan beëindigen, moest er een te genvoorstel op tafel komen waarin duidelijk werd dat Stich ting Facilitair bedrijf met haar culturele opzet de meest geschik te huurder was. Mede omdat mijn stage ten einde liep. besloot ik om op de HTS verder te wer ken aan dit project en de ideeën voor het Klein Arsenaal te ge bruiken als onderwerp van mijn afstudeeropdracht. Hierna volg de een analyse van de bestaande toestand, een bouwhistorisch on derzoek en het uitwerken van een nieuw ontwerp. Het Klein Arsenaal is één van de nog weinig resterende militaire gebouwen van de vesting- en garnizoensstad die Bergen op Zoom was. Het is een geheel vrij staand rechthoekig gebouw van twee bouwlagen en een grote zolder onder een schilddak, ge bouwd in 1787 op de plaats waar tot omstreeks 1750 twee stallen stonden ten behoeve van de paarden van het garnizoen. Deze paardenstallen staan nog op de maquette van 1750, maar zijn kort daarop gesloopt.1 Het Klein Arsenaal diende in eerste instan tie als opslagplaats voor munitie, later als een magazijn voor wa pen en ledergoed. In 1880 is het inwendig verbouwd, waarna het enige tijd dienst deed als kazer ne. In buitengewone omstandig heden zouden er 225 manschap pen in gelegerd en 37 paarden in gestald kunnen worden.2 Thans is het gebouw in gebruik als op slagplaats voor rekwisieten, kos tuums, toneelmaterialen, licht en geluid van een groot aantal ver enigingen die alle bijdragen aan cultuur binnen Bergen op Zoom. Bergen op Zoom telde vroeger meerdere kazernes. Het militaire terrein van de Wilhelminakazer- Door mijn grote interesse in het restaureren van woningen en gebouwen, besloot ik een projectstage te volgen bij architect Jan Weyts. De stageopdracht kon wor den beschouwd als een voorbereiding op het afstuderen aan de HTS. Tijdens deze stage stond het restaureren van gebouwen in brede zin centraal, daarvoor voerde ik een bouwfysisch onderzoek uit. Afb. 1. Voorgevel Klein Arsenaal Foto Sjoerd Bakx februari 2007). Het Klein Arsenaal, gelegen aan de Dubbelstraat in Bergen op Zoom, was één van deze gebou wen. Gert-Jan Huismans, directeur van Stichting Facilitair Bedrijf, kwam naar het architectenbureau met de vraag of er een herbe stemming voor dit gebouw uitge werkt kon worden. In 1998 werd het Klein Arsenaal door de Rijksgebouwendienst (onderdeel van het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) verkocht aan de gemeente Bergen op Zoom. De gemeente besloot dat dit gebouw gedurende tien jaar als opslag functie zou dienen en Stichting Facilitair Bedrijf werd aangewe zen om zich te vestigen in het ge bouw. In datzelfde jaar heeft de gemeente tekeningen gemaakt voor een nieuwe indeling, die tot vandaag de dag niet meer is ge wijzigd. Aangezien de gemeente In 2008 de "huurovereenkomst' 1 9 6 8 - 2 OO 8 73 tens verder verklaarde dat see- ckere soldaet van gemelde regi ment Switsers in de voorsz. ka mer langs de colome van de vensters heeft doorgedrongen om het meer gemelde vrouwsper soon uijt de voorsz. kamer los te laeten welcke hij comparant [persoon die een verklaring af legt] hem nogtans heeft belet. Al hoewel de soldaat dus probeerd- de door het raam in de gevangenis te komen, mislukte de bevrijdingsactie voor Hoer Trien.1 Het relaas van vorster Mertens werd bevestigd door twee getui gen, Jacobus Huijgen en Antho- nij Schippers. Huijgen verklaar de dat hij tussen drie en vier uur in de middag kort thuis geweest was en daar met de vorster ge sproken had over de opsluiting van Hoer Trien in de Heerenka mer in zijn herberg. Huijgen ging terug naar het velt om coorn te snijden. Toen Huijgen ongeveer een uur later weer thuis kwam, zag hij dat seeker cadet van het regiment van de Heer Coll. Con- stans binnen Bergen op ten Zoom garnisoen houdende den voorsz. vorster tegen de grond had neerleggen met een ont- bloote degen in sijn hand en den seIven vorster die een snaphaen in sijn hand hadt met het selve voort sleepte en ondertussen ver- scheijde slagen met gemelde de gen aan hem vorster toebracht.2 Anthonij Schippers bevestigde het relaas van Mertens en Huij gen en voegde toe dat de ver wondingen van de vorster ook door een ander soldaet met ver- scheijdene slagen van een rot- tingh of stock werden veroor zaakt.3 Blijkbaar was de verklaring van Anthonij Schip pers niet volledig want in een tweede getuigenis, twee dagen later, verklaarde hij, dat hij de soldaat verscheijde reijsen [ke ren] gewaerschout heeft dat den voorsz. Adriaan Mertens geregts- vorster van den Noordgeest was en dat sij hem dierhalve niet sou- de verongelijcken nogh moleste ren, dat de kamer daer het vrouwspersoon sat 's Heerenka mer was.4 Of dit alles tot een veroordeling geleid heeft is niet bekend. Hoer Trien staakte haar activiteiten niet. Zes jaar later veroorzaakte Hoer Trien wederom een vecht partij, nu op de Zuidgeest ten huize van Jan Franken, de bewo ner van de Schaliehoeve.5 1. Historisch Centrum Het Markie zenhof, Oud Rechtelijk Archief Noordgeest, inv.nr. 570, folia 41 recto, 27 juli 1729. 2. Historisch Centrum Het Markie zenhof, Oud Rechtelijk Archief Noordgeest, inv.nr. 570, folia 40 recto, 27 juli 1729. 3. Idem. 4. Historisch Centrum Het Markie zenhof, Oud Rechtelijk Archief Noordgeest, inv.nr. 570, folia 42 verso, 29 juli 1729. 5. F.C.J. Wierckx, "De hoveniers familie Franken te Bergen op Zoom", in: Brabantse Leeuw, 39 (1), (1990), 33-62. 40 ■40

De Waterschans | 2008 | | pagina 16