r De Waterschans nr. 2-2008 P 1968-2008 75 7~r >v- A/b. 3. Plattegrond begane grond anno 1854, een opmeting door Fortfecaliën. ne was het grootste van de stad. Het bestond uit hoofdgebouwen, stallen ('De Blokstallen') en de Arsenalen. Waar nu de Rijtuig- weg is, was vroeger een groot open terrein genaamd 'De Wes terboulevard'. Op dit terrein was het 'Rijkshengstveulendepot' ge vestigd, dat in 1896 door Majoor David Kromhout (1845-1927) is opgericht. Het complex bestond uit twee stallen, loopweiden en een looplongeerbaan (een longe is een touw waarmee paarden geleid worden om in een cirkel te lopen). Er werden jonge paar den afgericht zowel voor het le ger als voor de verkoop aan ie dere belangstellende. In 1923 viel het depot ten offer aan be zuinigingen.3 Het grootste militaire project voor de artillerie was de bouw van een nieuwe kazerne (de late re Wilhelminakazerne, thans het CKB). De eerste legering van de artilleristen was in het Markie zenhof en het Groot Arsenaal geweest. Nadien had men het plan opgevat het Klein Arsenaal hiervoor geschikt te maken, maar dat plan is verlaten ten gunste van nieuwbouw.3 Mijn opa was omstreeks 1953 ge legerd in Ossendrecht. In deze periode diende het Klein Arse naal als opslagplaats voor sport artikelen die gebruikt werden door sportinstructeurs voor de lessen lichamelijke opvoeding aan beroeps- en dienstplichtig personeel onder andere in Ber gen op Zoom en Ossendrecht. Het sportmaterieel bestond on der andere uit shirts, kousen, schoenen, schermmaterieel (de gens etc.), atletiektoestellen en ballen.4 Als het sportmaterieel in Ossendrecht was afgeschreven moest dit geretourneerd worden naar het Klein Arsenaal. In noodgevallen diende het gebouw als legeringsgebouw om de sol daten te kunnen huisvesten. De magazijnbeheerders van het Klein Arsenaal in die periode waren achtereenvolgend: adju dant Vos, adjudant Sep, sergeant majoor Duijker, sergeant 1 Evert Heimig en als laatste sergeant Cor Cameron.5 Aan de hand van de oudste ge vonden tekening (anno 1854, een opmeting door 'Fortificatie', een afdeling van de genie) kan wor den afgeleid dat het Klein Arse naal vroeger uiterst symmetrisch was opgebouwd. Alle gevels wa ren voorzien van grote poorten, maar de poorten in de noord- west-, noordoost- en zuidwestge vel (respectievelijk Rijtuigweg, Molenbergstraat en Dubbel- straat) zijn nog voor de interne verbouwing in 1880 dichtgemet seld. Dit is op te maken uit het feit dat deze op de eerstvolgende bouwtekening (anno 1929, uit het register der genie) niet meer te zien zijn. De hoofdingang (te vens enige toegang) van het ge bouw was voor een lange periode aan de zuidoostgevel (Klein Wei- ke). Een wijziging van de kapcon structie heeft plaatsgevonden in Afb. 2. Fragment van de plattegrond van de stad uit het register van de Dienst Gebouwen Werken en Terreinen. Linksboven het Rijkshengst veulendepot met links daarvan het Klein Arsenaal. 1968 - 2 O O 8 De Waterschans nr. 2-2008 Afb. 5. Doorsnede over korte zijde anno 1854, een Afb. 6. Doorsnede over korte zijde anno 1929, een opmeting door Fortfecaliën. opmeting door de Genie. goederen opgeslagen konden worden. Om dit te realiseren is er een samengestelde vloer toe gepast met stalen DIN280 pro fielen en houten balken 96 x 196 mm. Bij deze verandering zijn de balkdragers in de gevel verwij derd. Tevens is de oude spant- constructie verwijderd en ver vangen. De hoofdingang is verplaatst van de zuidoost- (te rug) naar de zuidwest gevel. Ver der zijn de dakvensters gewijzigd evenals een kozijn op de eerste verdieping (boven de nieuwe hoofdingang) en drie hogere ko zijnen op de begane grond ten behoeve van meer daglichttoe treding in het kantoor. De laatst Afb. 4. Plattegrond begane grond anno 1929, een opmeting door de Genie. 1927.5 Toen is een zoldertrap van de eerste verdieping naar de zol derverdieping verplaatst. De sparing in de balklaag is thans nog steeds te zien. De oorspron kelijke kapconstructie was ge heel vervaardigd uit hout met portalen. Deze portalen zijn ver wijderd vóór de opmeting in 1929. De noordwestgevel is tussen 1929 en 1937 na een vermoedelij ke instorting opnieuw opgemet seld. Dit is te zien aan een verschil van kleur in het metselwerk. Dit verklaart de verdwenen poort contouren en geheel andere ko zijnen. De zuidoostgevel is daar entegen wel oorspronkelijk. Er is hier (waarschijnlijk ter voorko ming van instorten) een stalen trekband aangebracht in de ge vel. Tussen 1937 en 1944 heeft het Klein Arsenaal opnieuw een gro te verbouwing ondergaan die mogelijk is uitgevoerd door de Duitse bezetter. Hierbij is de eerste verdieping opnieuw en tot een hoger niveau opgemetseld. Hierdoor ontstond er meer vrije hoogte op de verdieping, en kon de zolder gebruikt worden als tweede verdieping zodat er meer gevonden doorsnede in het ar chief dateert uit 1965 en twee fo to's uit 1937 komen hiermee overeen. Het geschilderde opschrift op de noordoostgevel 'Wehrmacht Be- zirksverwaltung Lager N° 4' her innert aan deze aanwezigheid van de Duisters in het Klein Ar senaal. Vrij vertaald betekend dit 'het beleidsdistrict der strijd krachten, kampnummer vier'. De Wehrmacht was de benaming voor de Duitse strijdkrachten zo als die vanaf 1935 tot 1945 onder politieke leiding van Adolf Hit ler zijn opgebouwd in het Derde ntrr-y.irffr u...-. -..□--X.-; ai. O-. I. .tl:: j J/.rf» 4<>

De Waterschans | 2008 | | pagina 17