De Waterschans nr. 2-2008 76 1 9 6 8 - 2008 De Waterschans nr. 2-2008 1968- 2008 77 "ffe" Afb. 7. Foto verschil in metselwerk zuidwestgevel (Foto: Sjoerd Bakx, februari 2007). Afb. 8. Foto stalen trekband (Foto: Sjoerd Bakx, februari 2007). Afb. 9. Klein Arsenaal met de oorspronkelijke kapconstructie (Foto: C. Vanwesenbeeck, datum onbekend). zetter in het Klein Arsenaal blijkt moeilijk te traceren. Een nader onderzoek op dit terrein is zeker een aanbeveling. In 1965 heeft opnieuw een groot schalige interne verbouwing plaatsgevonden. Er zijn verschil lende ruimten aangebracht in het gebouw ter bevordering van de opslag. Verder is er een timmer werkplaats gerealiseerd waar voor drie rondboogkozijnen in de noordoostgevel zijn vervan gen door drie hogere kozijnen ter bevordering van de daglicht toetreding. Ook is de oorspron kelijke trap van de begane grond naar de verdieping verwijderd en vervangen door de trap. Verder zijn er toiletten en een goederen lift aangebracht. De trap, toilet ten en lift zijn thans nog aanwe zig in het Klein Arsenaal. Rijk. Voordien, tijdens de Wei- mar Republiek, waren de Duitse strijdkrachten bekend als de Reichswehr.6 De 'Bezirksverwal- tung' ofwel het 'beleidsdistrict' was een belangrijke leverancier van het kamp. De Bezirksverwal- tung leverde voornamelijk in be slag genomen goederen van het Nederlandse leger aan het kamp. Informatie over deze Duiste be- Afb. 10. Doorsnede over korte zijde anno 1965 waarin duidelijk de nieuwe kapconstructie is te zien. Mede door de verschillende bouwtekeningen is duidelijk ge worden hoe het Klein Arsenaal er oorspronkelijk uitzag. Een aantal van deze bouwkundige elementen heb ik in mijn afstudeeropdracht in overeenstemming gebracht met de oorspronkelijke toestand. Hieronder valt de dakgootcon structie, alle rondboogkozijnen in de achtergevel en alle grote poort openingen met poortdeuren. De ze leveren ook een bijdrage aan de daglichttoetreding van een nieuwe gebruiksfunctie. De hoge re kozijnen in de voorgevel en de verhoogde gevels met kapcon structie zijn kenmerkend voor de bouwhistorie van het gebouw en blijven behouden, evenals het ge schilderde opschrift door de Duit se bezetter op de noordoostgevel. Het zijn juist deze verbouwingen die het Klein Arsenaal zo bijzon der maken. Afb. 12 en 13. Artist Impression voorstel ontwerp (Sjoerd Bakx, juni 2007). Afb. 11. Geschilderd opschrift op noordoostgevel:"Wehrmacht Bezirks- verwaltung Lager N° 4" (Foto: C. Vanwesenbeeck, datum onbekend). Noten: -»o 1. W.A. van Ham, Bergen op Zoom geschiedenis en monu menten, p. 12. 2. Register van de Dienst Gebou wen Werken en Terreinen, Eerst- aanwezendschap Bergen op Zoom (anno 1883), Het Markie zenhof Historisch Centrum. 3. Drs. R.J.A. van Gils e.a., Bergen op Zoom als militaire stad p. 58- 59, Sectie Militaire Geschiedenis Koninklijke Landmacht, Den Haag 1996. 4. Interview met J.P. Bakx, gepen sioneerd adjudant Koninklijke Landmacht. 5. Register van de Dienst Gebou wen Werken en Terreinen, Eerst- aanwezendschap Bergen op Zoom (anno 1883), Het Markie zenhof Historisch Centrum.

De Waterschans | 2008 | | pagina 18