W'-i; i WCT Deze Waterschans Kroonleden De Waterschans De Waterschans nr. 2-2008 Beste leden, PROGRAMMA JUBILEUMJAAR Met een ongewoon drukbezochte ledenvergadering ging op woensdag 23 april het jubileumjaar van start. Het bestuur pre senteerde die avond het jubileumprogramma met veertien activitei ten! De folder met het overzicht daarvan zenden wij met deze Wa terschans mee. Het programma biedt voor elk wat wils: voor de leden, voor de inwoners van de gemeente Bergen op Zoom en voor de collega erfgoedorganisaties in Bergen op Zoom en wijde omge ving. De voorbereiding en de uitvoering gebeurt in nauwe samen werking met de redactie van De Waterschans en met de drie werk groepen die de Kring rijk is: genealogie, excursies en quiz. In deze en de volgende Waterschansen zult u informatie vinden over de op handen zijnde activiteiten. Zo treft u in dit nummer een arti kel aan over Mechelen en informatie over de jubileumexcursie naar die stad op 6 september. VEERTIEN MEDEJUBILARISSEN In de eerste Waterschans van april-mei-juni 1968 stond een leden lijst met 101 namen. Het bestuur is nagegaan wie van hen nog steeds lid zijn. Dit blijken er veertien te zijn! Zij ontvingen van het bestuur een brief om hen daaraan te herinneren en hen te bedanken voor de jarenlange steun. Enkelen waren op de ledenvergadering aanwezig en kregen daar een applaus. OPEN MONUMENTENDAG Mede op aandringen van het bestuur van de Geschiedkundige Kring werken de erfgoedorganisaties in de gemeente Bergen op Zoom dit jaar gezamenlijk aan een programma voor Open Mo numentendag op 13 en 14 september. Samen met de gemeente ont wikkelen deze organisaties een drietal activiteiten. In het kader van het provinciaal thema 'religieus erfgoed' vindt een carrouseltocht plaats. In vier gebedsruimten, synagoge, protestantse kerk, moskee en katholieke kerk, krijgt de bezoeker informatie over gebruiken en voorwerpen omtrent 'rites de passage'; geboorte, intrede volwassen heid, huwelijk en dood. Daarnaast vinden in het kader van het lan delijk thema Open Monumentendag 'sporen' twee door gidsen be geleide stadswandelingen plaats. Een langs plekken waar verdwenen kerken stonden of niet meer in gebruik zijnde kerken staan. En een wandeling met als titel 'bouwsporen'. Deze loopt langs gebouwen waar de gevels en of kapvorm sporen van een eerdere bouwfase ver tonen. Over elk onderwerp komt er een brochure die van blijvende waarde is. De twee wandelingen gaan deel uitmaken van het aanbod van de Stichting Bezichtiging Monumenten. Het bestuur hoopt dat dit samenwerkingsproject het begin van een hele reeks wordt. Ad van den Bulck, voorzitter De Waterschans nr. 2-2008 40 to T^deze Waterschans vindt u Allde uitnodiging voor de jaarlijkse excursie. Dit jaar heeft de excursie een jubileumtintje: Mechelen. Hoe dat zit wordt be schreven door Toon Demmers op pag. 49 in het begeleidend artikel Maak Mechelen mee. Uiteraard wordt de historische relatie tus sen deze boeiende stad en Ber gen op Zoom geschetst. Op pag. 53 behandelt dr. Tjalling Wieringa uit Doetinchem een wel zeer eigenaardige geschiede nis. Wellicht was het u al eens op gevallen. Markiezin Maria Elisa beth I Clara van den Bergh overlijdt op 6 januari 1633 en een dag later wordt haar kind gebo ren, maar overleeft dit niet. Hoe kan dit en welke juridische touw trekkerij ontstaat er vervolgens? In een boeiend artikel Geboorte na de Dood beschrijft dr. Wierin ga, zelf medicus, wat er volgens de bronnen en de interpretatie daarvan precies is gebeurd. Ward Warmoeskerken komt in zijn WARdTAAL op pag. 65 met een speciale vakantie-editie. Hoe gingen we vorige eeuw met va kantie? Een uitstapje naar Bel gië uit 1900, een VVV-gids uit de jaren zeventig en komkommer- nieuws uit 1968, het oprichtings jaar van de Geschiedkundige Kring. Frank Wierckx van de Werk groep Genealogie voert ons op pag. 71 naar de Noordgeest in het jaar 1729. In Prostitutie en geweld op de Noordgeest ver haalt hij over de poging om de plaatselijk bekende prostituée 'Hoer Trien' op te sluiten, het geen een gewelddadige afloop had. Al met al een mooi voor beeld van de verhalen die de Werkgroep tegenkomt tijdens haar archiefonderzoek. Op pag. 73 behandelt Sjoerd Bakx Het Klein Arsenaal. Tij dens zijn stage bij het architec tenbureau van Jan Weyts deed hij een bouwfysisch onderzoek naar dit voormalige militaire ge bouw. Sjoerd Bakx was dermate geboeid door het Klein Arsenaal, dat hij besloot om het als afstu deeropdracht te gebruiken. In dit artikel zijn relaas. In de serie over educatieprojec ten vertelt Claartje Rijkers op pag. 78 over een heuse leskist met allerlei voorwerpen en wetens waardigheden over de Romeinen in Nederland. Door de omgang met museale voorwerpen uit de leskist leren de leerlingen kijken en ontdekken zij wat deze objec ten over de mensen in de Ro meinse tijd vertellen. Wie wil er niet op deze manier les krijgen? Diegenen die op 18 april jongst leden de Geschiedenisquiz 2008 hebben gemist krijgen op pag. 82 de kans om hun kennis van de gemeente Bergen op Zoom te testen. Ook dit jaar was het weer een geslaagd evenement waar maar liefst 23 teams aan deelna men. Op pag. 89 bespreekt Yolande Kortlever het boek van Bas ter Stege, De eeuw van Annie Vre- denburg. Het boek werd ge schreven ter ere van de honderd ste verjaardag van mevrouw Vredenburg en als eerbetoon aan haar dienstbare, maar ook boeiende leven. Yolande Kortlever hoofdredacteur De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: - DARVI BV - DE BONT Stoffering, Putte - P. JANSEN Installatie Techniek BV - Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK - Natuursteenbedrijf DE KORT - Boekhandel VAN DER KREEK BV - VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV - Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic - HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders - Stichting Wonen West-Brabant De Geschiedkundige Kring op Internet www.geschiedkundigekringboz.nl Inleveren kopij voor Waterschans 3, 2008: VÓÓR 1 AUGUSTUS 2008 1 9 6 8 - 2 O O 8 45 FAUSTO NU MINE BERGA VICTRIX 38ste jaargang nr. 2, juni 2008 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1225 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Mevr. M. Liefting: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erelid: Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Zuidzijde Haven 129 4611 HD Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: greetje.hage@hetnet.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.:0164-238621 e-mail: frans.witjes@home.nl Postrekening 24 05 922 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: frans.witjes@home.nl Overige bestuursleden: Eric Goossen Marieke Liefting Peter van den Ouden Kiekie Peijs Willem Vermeulen Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. Jac Backx Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris) Drs. Nic Grosfeld Drs. Johanna Jacobs Drs. Irene van Kemenade Drs. Yolande Kortlever (hoofdredacteur) Drs. Jan Peeters Bas ter Stege ing. Redactiesecretariaat: Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: dekkervink@home.nl Toezicht distributie Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom Tel. 0164-238621 e-mail: frans.witjes@home.nl Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp ffO JA.A.K JA.AR O Bezoek eens de fraaie website van de Kring: Als webmaster functioneert mevrouw M. Liefting. Zie colofon hoe u haar kunt bereiken. ACTUALITEITEN VAN DE WEBSITE www.geschiedkundigekringboz.nl e-mail: webteam@geschiedkundigekringboz.nl ff-o

De Waterschans | 2008 | | pagina 2