Uitnodiging voor de jaarlijkse DAGEXCURSÏE 2 OO 8 atc WELKOM De Waterschans nr. 2-200. Toon Demmers, Afb. 2. Grote Markt, Mechelen. Nieuwe leden Geschiedkundige Kring per 15 mei 2008 Mevr. A. Kooman Bergen op Zoom Mevr. C. Flühr Bergen op Zoom Mevr. P.H. van Tilborg Bergen op Zoom Mevr. G. Hage Bergen op Zoom Dhr. M. van der Steen Bergen op Zoom Mevr. M. van den Broek Bergen op Zoom Dhr. J. Stalknecht Bergen op Zoom Mevr. C.W.C.M. van der Poel Bergen op Zoom Mevr. J.H. van Elzakker Bergen op Zoom 48 1 9 6 8 - 2 OO De oude hoofdstad van de Nederlanden is een Bourgondische stad met prachtige gebouwen en een rijk historisch verleden. Vooral via de bouwmeesters Keldermans en de persoon Margaretha van Oostenrijk wordt een goed gevuld programma opgesteld in overleg met de toeristische dienst in Mechelen. Afb. 1. Zijgevel Befferstraat van het HET GLOBALE DAGPROGRAMMA: gebouw van de Grote Raad, nu stadhuis. 08.00 uur: Vertrek per bus vanaf Sporthal Gageldonk, Gagelboslaan, Bergen op Zoom. 09.30 uur: ontvangst in Mechelen met koffie/thee en koek. Rondwandeling van circa twee uur door het centrum, met gids, langs veel historische gebouwen. 12.15 uur: Lunch, Wollemarkt in Mechelen: Soep en 'Mechelse Koekoek'. Daarna bezoeken we, met gids, enkele historische hoogtepunten in de oude stad. Bij einde van de bezoeken met gids: uitlooptijd en eigen invulling. Circa 16.30 uur: (nader aan te geven) vertrek van de bus naar Bergen op Zoom. 18.00 uur: Verwachte aankomst in de Gagelboslaan. HUISHOUDELIJKE MEDEDELINGEN: Uw telefonische opgave voor deelname wordt z.s.m. verwacht, tot uiterlijk 3 augustus 2008, bij Wim van den Nieuwenhuijzen, telefoon (0164) 238835, of (uitsluitend bij geen gehoor in verband met vakantietijd) bij Toon Demmers, telefoon (0164) 240641. Introductie van één persoon per lid van de Geschiedkundige Kring is mogelijk. De individuele deelnemersprijs is 36,00 (lunch inbegrepen). Het verschuldigde bedrag dient z.s.m. na de telefonische aanmelding te worden voldaan op bankrekening nummer 14.88.23.947 ten name van W. de Mooij, 4661 NL Halsteren, onder vermelding van 'Reis Mechelen'. Stel uw opgave niet uit, want deelname is beperkt tot maximaal 100 personen. Zie inleidende tekst 'Maak Mechelen mee' op pagina 49. Bestuur en Activiteitencommissie Het bestuur van de Geschiedkundige Kring en de activiteitencommissie hebben het genoegen u uit te nodigen voor de jubileum-jaarexcursie op zaterdag 6 september 2008. De vóóraankondiging in Waterschans nr. 1-2008 noemde al het reisdoel: DE HISTORISCHE STAD MECHELEN Jubileumexcursie 6 september 2008 lid van de werkgroep excursies A fb. 2. Orde van het Gulden Vlies. Versiering op de voorgevel van een middeleeuws huis aan het IJzerenleen (nu Europabank). Wetenswaardigheden De keuze van de 'werkgroep excursie' voor Mechelen als doel van de jubileumreis, werd mede ingegeven door een aantal overeenkomsten en onzichtbare lijnen tussen Bergen op Zoom en deze stad. Wanneer u nog aarzelt over uw deelname, dan trekt dit artikel vol wetenswaardig heden u wellicht over de drempel. Indien u al besloten hebt mee te gaan, dan vormt het een mooie opstap. De geschiedenis in een notendop Bodemvondsten leren dat reeds 500 jaar voor Christus mensen in dit gebied woonden. Later ves tigden de Romeinen er zich en koloniseerden streek en bevol king. Omstreeks 430 vielen de Franken binnen en traden in de voetsporen van de Romeinen. De naam 'Mechelen' is van Fran kische oorsprong en verwijst mo gelijk naar een plaats van samen komst waar recht werd gesproken. De heilige Romoldus of Rom- bout kwam in 754 uit Ierland naar Mechelen en omgeving om de bewoners te bekeren tot het Christendom. In het feodale tijd perk waren het de Berthouts, Heren van Grimbergen, die de heerlijkheid Mechelen aaneen smeedden. Deze kleine heerlijk heid, een enclave van het bisdom Luik in het hertogdom Brabant, zou later één van de zeventien provincies zijn! Vooral in de veertiende eeuw twistten de graaf van Vlaanderen en de her tog van Brabant over het leen heerschap. Mechelen profiteerde van haar ligging aan de handels weg Brugge - Keulen en groeide uit tot een handelsplaats met als belangrijkste bedrijfstak de laken industrie. In de vijftiende eeuw kwamen daar koper- en brons gieterijen bij. Tussen 1233 en 1467 ruziede Mechelen regelma tig met Antwerpen over handels rechten. Karei de Stoute (regeer periode 1467-1477) maakte de stad tot financieel en juridisch centrum van de Nederlanden door vestiging van de Algemene Rekenkamer en van de Grote Raad (de hoogste gerechtelijke instantie in de Nederlanden en rechtbank voor de adel). Onder Margaretha van Oostenrijk, landvoogdes van 1507 tot 1530, was Mechelen zelfs de hoofdstad van de Lage Landen. Het hof van Afb. 1. Wand Grote Markt met o.a. links het gebouw van de Grote Raad, nu stadhuis op de Grote Markt. 1 9 6 8 - 2 O O 8 4 9

De Waterschans | 2008 | | pagina 4