Wij, Maria Elisabeth Bergh, markiezin van Geboo Dood Dr. Tjalling T. Wieringa De Waterschans nr. 2-200 Bergen op Zoom GRAVIN VAN DEN £g*!iMii» «niegliiMSSl Afb. 7. Standbeeld van Margaretha van Oostenrijk op de Grote Markt, nabij de Kathedraal. Elders in de kathedraal staat het grafmonument van Alphonsus de Berghes, aartsbisschop van Me- chelen van 1669 tot 1689. Op dit monument is het Glymeswapen aangebracht. Deze Jansenist was echter geen rechtstreekse af stammeling van de Bergse Van Glymessen, maar wel verwant via de tak Grimbergen. Huis nr. 13 aan de Haverwerf was in 1639 een herberg genaamd 'Ber gen op Zoom'. De gevel is opge trokken in baksteen afgewisseld met lagen natuursteen, zoals we dat in Bergen op Zoom ook kennen. In de negentiende eeuw was in dit pand café de 'Mosselboot' geves tigd. Zeeuwse mosselschuiten kwa men aan de Haverwerf hun zee vruchten lossen, die dan verder landinwaarts werden vervoerd. Karmelieten Soms duikt Mechelen in Bergen op Zoom op. De familie Kelder mans werd hier al genoemd. Wij weten dat de Christoffelschoor- steen in Het Markiezenhof in Mechelen werd gehakt en in de len op een schuit naar Bergen op Zoom werd vervoerd. Er is meer. In de vroege vijftiende eeuw ves tigden zich in Bergen op Zoom tussen de Koevoetstraat en de Rozemarijnstraat (vroeger Vrijt hof geheten) de Lievevrouweb roeders of Karmelieten. Zij wa ren afkomstig uit Mechelen. Maar ook minder devoot volk nam zijn tijdelijke intrek in Ber gen op Zoom. Een afdeling ruite rij onder leiding van de uit Me chelen afkomstige kapitein Rombout (what's in a name) was hier gelegerd. Hij was een zeer lastig heerschap en bij zijn ver trek bleken de logiesgelden voor zijn ruiters slechts ten dele vol daan te zijn. Maar deze historie speelde zich lang geleden af. Margaretha Er is veel te zien en te beleven in de oude binnenstad van Meche len, de stad van Landvoogdes Margaretha van Oostenrijk. Op de Grote Markt, aan de voet van de kathedrale toren, staat cen traal haar monumentale stand beeld. De landvoogdes staat hier trots en groots afgebeeld met in haar hand een oorkonde, het be wijs van 'de Damesvrede', de Vrede uit 1529, gesloten tussen de Koningin van Frankrijk en Margaretha van Oostenrijk. Margaretha maakte Mechelen groot en belangrijk. Toen zij in 1530 stierf, was het eigenlijk ook meteen gedaan met de grandeur van de stad. Haar opvolgster Ma ria van Hongarije vestigde zich in Brussel. Noot: Bronnen: Afb. 9. Het schilderij 'De Drie Vrouwen'. Afgebeeld zijn: Margaretha van Oostenrijk, Margaretha van York en Maria van Bourgondië. Afb. 8. Het wapen van Aartsbis schop Alphonsus De Berghes op zijn grafmonument in het priesterkoor van de Kathedraal. Hij is een afstammeling van de Van Glymessen via de broer van Jan II, Philips van Glymes (1422-1469). Hij is dus een nazaat/afstammeling van de Heren van Grimbergen. 2 OO 8 (1 61 O- I 6 3 37 Voorwoord In het verleden namen getuigen verklaringen binnen een te voeren proces een belangrijke plaats in. De getuigen immers konden vanuit hun eigen erva ring het gebeuren navertellen. Wij moeten ons echter goed realiseren dat datgene wat door getuigen wordt waargenomen sterk afhankelijk is van verwor ven kennis. Anders gezegd, waarnemen is kijken door een begripsmatige bril. Wanneer wij nu naar het verleden kijken, dan doen we dat met de kennis van de eenentwintigste eeuw en deze is duidelijk verschillend van die van het begin van de zeventiende eeuw. Als wij over het hart spreken dan hebben we het over een pers-pomp- orgaan, maar toentertijd was het hart de zetel van de aangeboren warmte en de vitale krachten, het hart kookte en moest door inge ademde lucht gekoeld worden. We spreken nu over coma, kunstmatige beademing en hersendood, begrippen die in de beginjaren van de zeventien de eeuw totaal onbekend waren. Afb. 1. Gravin Maria Elisabeth I van den Bergh. Olieverf op doek. Collectie Huis Bergh. Uit de omgeving van Rubens. Teruggaan in tijd kan dientenge volge een 'oordelen' inhouden met in de nabijheid een 'ver-oor delen'. Om nu het laatste in dit artikel te voorkomen zal ik zo veel mogelijk de geschreven fei ten weergeven. Er rijst daarbij opnieuw een probleem, namelijk dat deze feiten geschreven zijn in verschillende talen. Voor de dui delijkheid moet ik deze dus zo veel mogelijk hertalen naar het huidige Nederlands. Hierdoor kunnen bepaalde accenten op een onjuiste plaats terecht ko men. Bovendien ben ik verplicht een verkorte weergave te geven 1968 - 2 OO 8 53 1. Het is (nog) niet bekend waar dit huis heeft gestaan. Overigens, stadsboden, Bergse juristen en stedelijke bestuur ders waren regelmatig in Mechelen te vinden om er de belangen van de stad te bepleiten. Koeken, Marcel, Gids voor oud Mechelen, z.j.. Standaard, Antwerpen. ISBN 90 02 14372 9 Project Stedenbeleid, Stadsmonografie Mechelen 2002, Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, depotnummer D/2002/3241/115. Foto's: Ton Putter

De Waterschans | 2008 | | pagina 6