prflïE n l laSon en de RpgOnQuten 1 08 1 9 6 8 - 2 OO 8 Afb. 5 Het portret van Jan III van Glymes hing lange tijd in het oude stadhuis links naast de Christoffelschouw, waar het in de jaren zeventig van de vorige eeuw werd gestolen. Rechts naast de schouw hing het portret van Jan II van Glymes, 'metten lippen', de vader van Jan III. (Foto Het Markiezenhof Historisch Centrum). Afb. 4 De kopie van het portret van Jan III door Saskia Barkema krijgt een plaats in de Hofzaal van Het Markiezenhof. Foto Het Markiezenhof Historisch Centrum). Afb. 6 Het gulden vlies hing in Kolchis in een heilig woud, waar het werd bewaakt door een vuur spuwend en mensenetend mon ster. Deze Griekse schildering is aangebracht op de bodem van een drinkschaal uit circa 470 voor Christus. Rechts van de boom met het gulden vlies is de godin Athena afgebeeld met een helm, een lans en een uil. De verhalen over lason en de Argonauten en over zijn relatie met Medeia zijn in de oudheid een grote inspiratiebron geweest voor ve le Griekse en Romeinse auteurs. Het meest uitvoerige verslag van de reis met de Argonauten is beschreven in het epos Argonautica van Apollonios van Rhodos uit de derde eeuw voor Christus. 1 9 6 8 - 2 OO 8 1 09 den wat voor bloemetje het is. Ook vergelijking met andere schilderijen leverde geen duide lijkheid op. Op de kopie is nu een helder lila bloemetje afgebeeld. "Sowieso zijn de kleuren van het nieuwe portret helderder dan de kleuren van de foto", vertelt Saskia Barkema. "Het zestiende- eeuwse schilderij was waarschijn lijk vuil en donkerder geworden door de vele lagen vernis die er overheen gezet waren." De kleuren van het nieuwe schilderij komen nu vermoedelijk goed overeen met de kleuren die het portret in de zestiende eeuw had. Jan III van Glymes draagt op het schilderij een hoed met daaron der een kapje dat onder zijn kin losjes is vastgeknoopt. De hoed is een soort baret die bovenop in het midden bij elkaar ge knoopt werd. Verder draagt hij een mouwloze mantel van don kerbruin bont. De mouwen van het zwarte jak eronder zijn be werkt met een bladmotief. De "balustrade' waar zijn rechter hand op rust, is versierd met bloemen. Wat het meest in het oog springt op het schilderij is de grote keten die Jan lil hier draagt. Het is de keten van de Orde van het Gulden Vlies, waarover elders in deze WARd- TAAL uitvoerig gesproken wordt. Het portret is na de herinrichting van de begane grond in Het Markiezenhof te zien in de Hof zaal, waar het leven aan het Hof centraal staat. Hier krijgen ook de twee nieuwe schilderijen met PJRrCxRRL het toernooi uit 1514 en het ban ket uit 1549 een plaats (zie WARdTAAL 2007-4). Nu maar ho pen dat het schilderij van Saskia Barkema een langer bestaan mag hebben dan het oorspron kelijke portret van Jan III. Lang geleden, in een land hier ver vandaan werd lason geboren. Zijn vader Aison was de rechtmatige koning van lolkos, maar was door zijn halfbroer Pelias van de troon gestoten. De vrouw van Aison had haar zoon lason in veiligheid gebracht bij de centaur Cheiron. Nu was de tijd rijp voor lason om de troon van Pelias op te eisen. Deze wilde het koningschap natuurlijk niet afstaan aan lason en bedacht een list om hem uit de weg te ruimen: om de ko ning van lolkos te worden moest lason het gulden vlies zien te be machtigen, de gouden vacht van de gevleugelde ram waarop twee koningskinderen ooit naar het land Kolchis waren gevlucht. Het was onmogelijk om het vlies te roven, omdat het in een heilig woud door een vuurspuwend monster werd bewaakt, lason liet zich echter niet afschrikken door deze onmogelijke opdracht van Pelias en verzamelde vijftig helden. Op het eigengebouwde schip de Argo vertrokken deze Argonauten onder leiding van lason naar Kolchis. Na een lange reis vol avonturen bereikten zij het land aan de Zwarte Zee en kwamen voor nieuwe gevaren te staan om het gulden vlies te kunnen bemachtigen. Met de hulp van de Kolchi- sche koningsdochter Medeia lukte het lason om de gouden rams- vacht mee te nemen: de draak viel door een tovermiddel van Medeia in een diepe slaap. Toen lason, Medeia en de Argonauten na een lange zwerftocht eindelijk bij Pelias terecht waren geko men, wilde hij het gulden vlies niet aannemen van lason. Door een list van Medeia werd Pelias tenslotte door zijn eigen dochters ver moord. lason werd echter geen koning van lolkos, maar vertrok met Medeia naar Korinthe, waar zij twee kinderen kregen.

De Waterschans | 2008 | | pagina 11