De Waterschans nr. 3-2008 Afb. 3. ibwib school. Fotograaf: Aagje Pel. als lid van de groep. Niet zomaar een groep maar een groep met allemaal individuen waarin de le den elkaar respecteren en accep teren. Vanuit die basis kan begrip voor de eigen cultuur en die van anderen ontstaan. 'Ik ben wie ik ben' is een door leefd project geworden met een enorme meerwaarde voor zowel de school als voor de culturele instellingen. De leerling begint bij zichzelf om daarna via een aantal stappen (kijken en onderzoeken, creatie ve opdrachten) het besef te ont wikkelen dat we allemaal deel uitmaken van een cultuur, waar in historie en kunst belangrijke onderdelen zijn. Het einddoel is dat de leerlingen niet alleen open staan voor de ei gen cultuur maar ook voor die van anderen. Het project spreekt de leerlingen aan op hun creativiteit. Het bij je gevoel durven komen en daar over met anderen spreken. Ken nis maken met en begrip krijgen voor andere culturen. Gesprek ken aangaan met mensen uit de wijk, maar ook aan tafel met ou ders of verzorgers, opa of oma. De doelen die het project zich stelt: - De leerlingen krijgen inzicht in zichzelf en krijgen het besef deel te zijn van een culturele omgeving. - De eigen creatieve ontwikke ling wordt bevorderd. - De leerling ziet zijn eigen be langrijkheid, zijn eigen waarde, de waarde van zijn afkomst en buurt en hij wordt zich bewust van een persoonlijk en een ge zamenlijk historisch verleden. - De buitenschoolse bezoeken stimuleren de bewustwording **ttiijn mu5Eurn5cnAT Afb. 4 Museumschat. Illustratie/vormgeving: Reus van de Berge. 1 30 1968 2 O O 8 De Waterschans nr. 3-2008 van diverse persoonlijke bele vingen. - De leerlingen maken kennis met het museum, het archief en de openbare bibliotheek als be waarplaatsen van kunst, cul tuur en historie. De leerlingen werken met het 'Ik ben wie ik ben'-boekje, waarin vragen gesteld worden en cre atieve opdrachten zitten, die dwingen tot nadenken over je zelf of je omgeving. Dit boekje hebben de leerlingen het hele traject nodig bij vrijwel alle onderdelen, en is het per soonlijk eigendom. De opdrach ten vinden zowel binnen als bui ten de school plaats en zijn aanvankelijk ondergebracht bij verschillende vakken. Dit project is ontwikkeld voor de brugklassen VMBO, maar bete kent voor elke brugklasleerling een verrijking. De disciplines beeldend, cultureel-erfgoed en literair komen terug in andere vakken zodat er in de lessen ckv, geschiedenis, aardrijkskunde, levensbeschouwing, nederlands, verzorging, handvaardigheid en tekenen vakoverschrijdend ge werkt kan worden. Reacties van leerlingen op de activiteiten; - Wat wij doen met naar buiten gaan is leuk want alles wat buiten is, is leuk; - Plet lijkt een beetje op school reis; Het meest confronterend was de leerling die bij een correctie van mij over te luidruchtig gedrag schouderophalend zeiJa juf ik ben wie ik ben". Een leuke was ook een leerling die zich beklaagde over gebrek aan buitenlanders in haar wijk: het is bij ons minder gezellig". Afb. 5 Markiezenhof. Fotograaf: Claartje Rijkers. - Als we de route bepalen naar Plet Markiezenhof mogen we dan ook (giebel giebel) Fl&M en McDonald's erbij gebruiken of moeten het gebouwen zijn; - Het is leuk om met je vriendin los in Het Markiezenhof te lopen en op het archief zocht ik mijn straat maar ook het jaar van Anne Frank; - Mijn ouders zitten niet in het archief maar op mijn geboorte dag stond er wel een stukje over Turkije in de krant, dat mensen Turken aardig vinden en dat heb ik opgeschreven en het was op een zaterdag; - Mijn ouders weten bijna nog alles van vroeger ook van over grootouders en dat is leuk; - De wijkagent op school was kicken; - Ik kan soms heel boos worden, maar ben aardig tegen mensen die aardig zijn tegen mij, wij hebben een leuke wijkagent (die zit hier ook op school), toen in onze wijk veel overlast was hebben ze dat streng aan gepakt, nu woon ik in een leuke wijk met een wijkcentrum; - Ik haat ruzie en ik ben wie ik ben, ik vond tekenen van het zelfportret leuk met de spiegels, maar ook het T- shirt ontwer pen dat deed ik met graffiti want dat vind ik leuk. Over de zelfgemaakte schatkastjes: - In mijn kastje zit een baby die vuil uit een riool komt, want ik hou van enge dingen. - In mijn kastje zitten Marok kaanse steentjes. - In mijn kastje zit een beeldje wat lijkt op mijn kleine stiefzusje. - In mijn kastje zit vrijheid. - In mijn kastje zit goud en geld. - Mijn kastje is meisjesachtig, roze en goud is mijn lievelings kleur, verder heb ik versierd met kleine spulletjes die glinsteren. Afb. 6 Archief. Fotograaf: Claartje Rijkers. OPDRACHT IB allerlei voorwerpen bewaard. schilderijen, foto's, oude mun ten. oud speelgoed en allerlei voorwerp vind jij heel speciaal? na te tekenen op de pagina hler- naasi.Een foto maken (zonder flits) en opplakken mag natuur* REGEUJE In een museum en archief gelden speciale regels: wees er rustig en raak de spullen Xciu/ 40 Verantwoording: Voor deze tekst is gebruik gemaakt van een aanvraag voor de CJP award prijs 2007. Deze aanvraag is door Aagje en Peter Pel in samenwerking met Het Markiezenhof ingediend.

De Waterschans | 2008 | | pagina 22