c c 1 a Deze Waterschans Kroonleden De Waterschans nr. 3-200. De Waterschans nr. 3-2008 De Waterschans Beste leden, JUBILEUMACTIVITEITEN NAJAAR 2008 Dit najaar vindt een aantal belangrijke jubileumactiviteiten plaats: de jaarexcursie naar Mechelen, de lezing van de gebroe ders Blokker, de presentatie van het tweede Kwartierstatenboek en de verschijning van Waterschans 4 over de jaren zestig in Bergen op Zoom. Wanneer u dit leest is de jaarexcursie naar Mechelen op zaterdag 6 september achter de rug. De excursie werd zwaar overtekend en de Werkgroep excursies besloot niet met 100 maar met 125 leden op stap te gaan. Het absolute maximum! De laatste inschrijvers kwa men op een wachtlijst. Uiteindelijk moest de Werkgroep Excursies circa 50 leden teleurstellen. Dankzij het mooie weer, de vlekkeloze organisatie, een zestal enthousiaste Mechelse gidsen en 125 leergie rige deelnemers werd deze jubileumexcursie een succes. Over de komst van de gebroeders Blokker op donderdag 6 novem ber leest u elders in dit nummer meer. Het bestuur rekent erop dat velen van u van de gelegenheid gebruik maken om met hen en hun werk kennis te maken. KWARTIERSTATENBOEK Op vrijdagavond 21 november, ruim voor de cadeautjestijd, pre senteert de Werkgroep Genealogie het tweede Kwartierstaten- boek. Hierin boeiende verhalen, anekdotes, foto's en overzichten van de voorouders van een 25-tal bekende Bergenaren/Bergse fami lies. Het bestuur spreekt nu al zijn waardering uit voor het vele werk dat de Werkgroep Genealogie voor dit boek heeft verzet. Op een losse folder in dit nummer vindt u informatie over de presentatie bijeenkomst, de inhoud van het boek, de verkoopadressen en de prijs. WEBSITE In de vakantieperiode is een geheel nieuwe website van de Ge schiedkundige Kring op het wereldwijde web geplaatst. Elders in dit nummer informeert de beheerder van de site, bestuurslid Marie ke Liefting, u hierover. Het bestuur dankt Fons Evers die de vorige website nog ruim een jaar na zijn aftreden als bestuurslid heeft be heerd. OPBERGMAPPEN Op de ledenvergadering in april is gevraagd of er nog opbergmap- pen voor nummers van De Waterschans voorradig zijn. Bij de in ventarisatie van het archief is gebleken dat er inderdaad nog een be perkt aantal opbergboxen zijn. Leden van de Geschiedkundige Kring die hiervoor belangstelling hebben, kunnen de opbergboxen bestel len, bij voorkeur via een e-mail, bij onze penningmeester, de heer Frans Witjes. De prijs voor een opbergbox bedraagt 2,50 per stuk exclusief verzendkosten. VRIENDEN Overigens, ook de Stichting Vrienden van het Markiezenhof viert dit jaar een jubileum. Deze bestaat dan 40 jaar en gedenkt dit op dinsdag 4 november met een - naar het bestuur ons heeft verze kerd - spectaculaire bijeenkomst. Ad van den Bulck, voorzitter 40 40 Er wordt dit najaar weer van al les georganiseerd door de Ge schiedkundige Kring. Om u al vast voor te bereiden op de lezing van de gebroeders Blok ker heeft Ton Schellekens een boekbespreking geschreven over Het vooroudergevoel op pag. 94 De heer Schellekens is geboren en getogen te Bergen op Zoom en studeerde rechten aan de Erasmus Universiteit Rotter dam. Momenteel werkt hij als plaatsvervangend adviseur Ko ninkrijkszaken op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Vol gend jaar zal hij een uitgebreid artikel in ons blad publiceren over het beleg van 1747. De boekbespreking in dit nummer is alvast een klein voorproefje. Jan Weyts schrijft op pag. 99 een artikel over het huis De Luypaert, Fortuinstraat 10. De (bouw)- geschiedenis van dit pand gaat terug tot de vroege veertiende eeuw. Het wordt zeer nauwkeu rig onder de loep genomen en voorzien van diverse afbeeldin gen. Ward Warmoeskerken behandelt op pag. 106 in zijn WARdTAAL het schilderij van Jan III dat door Saskia Barkema werd geschil derd in opdracht van Het Mar kiezenhof ten behoeve van de herinrichting van het museum. Jan III was ridder in de Orde van het Gulden Vlies. Hoe deze pres tigieuze ridderorde tot stand kwam en waarop deze is geba seerd kunt u in deze aflevering van WARdTAAL lezen. 2008 is het jaar van het kerkelijk erfgoed in de provincie Noord- Brabant. Op pag. 114 is het arti kel te lezen van Jan van den Bouwhuijsen over de monstrans als onderdeel van het kerkelijk erfgoed. Het gebruik van de monstrans wordt uitgelegd en aan de hand van diverse foto's krijgt u een beeld van de diverse prachtige monstransen uit onze omgeving. In deze Waterschans slaan de he ren Bosters en Franken de han den ineen voor een boeiend arti kel over Wilhelmieten uit Bergen op Zoom op pag. 118. Het wilhel- mietenklooster te Huijbergen bestaat al eeuwen lang en het is interessant om daar wat meer over te weten te komen. Van zes Bergse wilhelmieten hebben de auteurs de gegevens achterhaald en die komen hiermee weer even tot leven. Frank Wierckx van de werkgroep genealogie behandelt dit keer een stukje migrantengeschiede nis in zijn artikel op pag. 122 ge titeld Een hebzuchtige predikant te Bergen op Zoom? Het betreft de hugenoot Jaques Lenoir, pre dikant van de Waalsche gemeen te alhier. In 1715 ontstond er on enigheid over de nalatenschap van zijn schoonmoeder. Kwam de erfenis aan hem en zijn echt genote of aan zijn zwager? Ton Putter behandelt op pag. 124 het interessante fenomeen van de wildemannen in De schild houder, een heraldisch feno meen. De beide wildemannen in het stadswapen van Bergen op Zoom hebben inmiddels de na men Knots en Knuppel gekre gen. De redactie van De Water schans heeft hier nog wat informatie aan toegevoegd. Marianne de Hoogh debuteert in De Waterschans met een artikel op pag. 126 over Een ontvoering in Moerstraten! In de archieven van schepenbanken zijn veel boeiende kwesties terug te vin den. Deze kwestie werd beslist door de schepenbank van Breda. Op pag. 127 en 128 vindt u enke le wetenswaardigheden beschre ven door Ward Warmoeskerken en Willem Heijbroek. Graag ont vangt de redactie meer van dit soort korte artikelen. Ze vormen een welkome afwisseling tussen de grotere bijdragen. Claartje Rijkers vervolgt haar se rie over educatieprojecten van Het Markiezenhof in samenwer king met diverse scholen in de gemeente Bergen op Zoom. Op pag. 129 vertelt ze over het pro ject Ik ben wie ik ben dat samen met het Markiezaat College werd ontwikkeld. Het doel hier van is dat leerlingen niet alleen open staan voor hun eigen cul tuur en wie ze zijn, maar ook voor andere culturen. Ten slotte volgt op pag. 132 de Boekbespreking door Willem Heijbroek van het boek van Paul Brusse, De dynamische regio. Economie, overheid en onderne merschap in West-Brabant vanaf 1850. Yolande Kortlever Hoofdredacteur De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: - DARVI BV - DE BONT Stoffering, Putte - P. JANSEN Installatie Techniek BV - Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK - Natuursteenbedrijf DE KORT - Boekhandel VAN DER KREEK BV - VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV - Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic - HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders - Stichting Wonen West-Brabant 1968 - 2 O O 8 91 ■HMMMBmmaamni FAUSTO NUM1NE BERGA VICTRIX 38ste jaargang nr. 3, september 2008 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1225 exemplaren I)e Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Mevr. M. Liefting: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W. A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Zuidzijde Haven 129 4611 HD Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: greetje.hage@hetnet.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: frans.witjes@home.nl Postrekening 24 05 922 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: frans.witjes@home.nl Overige bestuursleden: Eric Goossen Marieke Liefting Peter van den Ouden Kiekie Peijs Willem Vermeulen Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. Jac Backx Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris) Drs. Nic Grosfeld Drs. Johanna Jacobs Drs. Irene van Kemenade Drs. Yolande Kortlever (hoofdredacteur) Drs. Jan Peeters Bas ter Stege ing. Redactiesecretariaat: Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.:0164-237572 e-mail: dekkervink@home.nl Toezicht distributie Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom Tel. 0164-238621 e-mail: frans.witjes@home.nl Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp JAAR .1 AV. a. k

De Waterschans | 2008 | | pagina 2