an Blokker, Jan Blokker jr. en Bas Blokker Jan Blokker in de Val7 van Bergen op Zoom 'DE BLOKKERS' HET VOOROUDER GEVOEL AANKONDIGING LEZING VAN De Waterschans nr. 3-2008 Anton Schellekens Het Vooroudergevoel BOEKBESPREKING De vaderlandse geschiedenis Met schoolplaten van J.H. Isings Jan Blokker, Jan Blokker Jr. en Bas Blokker, Het vooroudergevoel, de vaderlandse geschiedenis met schoolplaten van J.H. Isings Uitgeverij Contact, Amsterdam/Antwerpen, 2e druk, maart 2005 (le druk februari 2005) ISBN 9025427510 gebonden editie 35,- ISBN 9025426271 paperback 25,- ^fSjf 94 1 9 6 8 - 2008 Het boek De belangstelling voor de vader landse geschiedenis zit de laatste jaren in de lift. Tussen de vele boeken over dat onderwerp ligt in de winkels Het voorouderge voelmet de historische school platen van Isings en een toelich tende tekst van drie Blokkers: Jan senior. Jan junior en Bas. Jan senior heeft alom roem vergaard met zijn cursiefjes in de Volks krant. Het boek is onberispelijk uitgevoerd: fraaie linnen kaft, mooi papier, goed verzorgde druk van afbeeldingen en tekst. Latere herdrukken hebben een slappe kaft, maar de binnenkant ziet er nog altijd heel mooi uit. Steekproef van de inhoud: we bekijken een onderdeel - over Bergen Hoe beoordeel je de inhoud van een boek? Zoek een onderwerp waar je wat van weet. In ons ge val de geschiedenis van Bergen. Nu, dan komen we aan onze trekken! Iedere Bergenaar weet dat de stad in 1747 door de Fran sen werd ingenomen. De mees ten van ons zijn opgevoed met het volgende beeld: de verdedi gers geloofden dat de vesting zo sterk was dat die zichzelf wel zou verdedigen en lieten het er schandelijk bij zitten. Zij waren te bang, te lui of te dom (of alle drie) om uitvallen te doen. Tij dens het beleg werd het zuidelij ke deel van de stad, tot en met de Gertrudiskerk, in brand gescho ten en verwoest. De Fransen kwamen bij verrassing binnen door een uitvalspoort (sortie) die de slordige verdedigers open hadden laten staan. De 'Franse Afb. 1 Voorplaat van Het Vooroudergevoel, het boek dat hier wordt besproken. Sortie', het straatje tussen de Schoolstraat en de Klooster straat, herinnert nog altijd aan die ramp. Door de roman 'Ge wassen vlees' van Thomas Rosen- boom1 geniet het beleg van 1747 tegenwoordig ook buiten Bergen weer enige bekendheid. Deze traditionele visie wordt door Jan Blokker senior in enkele speelse zinnetjes door een frisse nieuwe kijk vervangen: "De 'revolutie' van 1747-48 leek alleen in de verte een beetje op die van 1672. Weer achtte men de landsgrenzen bedreigd, en weer waren het Fransen die - vanwege een conflict met de Habsburgers aan wie sinds 1713 de zuidelijke Nederlanden waren toegevallen - in Zeeland en Brabant het grond gebied van de Republiek te na kwamen. Frankrijk had geen en kele intentie om de noordelijke Nederlanden in zijn oorlog te be trekken, maar de 'val' van Bergen op Zoom - een paar soldaten die waarschijnlijk verdwaald waren - bracht paniek, een golf van anti papisme, volkswoede tegen de verraderlijke regenten en een complete Oranjehysterie teweeg, die als een virus door het land ging. Ditmaal leidde de opwin ding niet tot moord op een raad pensionaris, maar wel weer tot de Of je van de platen van Isings houdt, is een kwestie van smaak. Het zijn ech te ouderwetse schoolplaten, een beetje stijf, maar met kennis van zaken en veel gevoel voor detail getekend. Zij zijn in het boek kwalitatief uitstekend afgedrukt. De tekst van de Blokkers is niet bedoeld als doorlopend geschiedverhaal, maar probeert "de geschiedenis vanuit het gezichtspunt van dertig opeenvol gende tijdstippen - dertig "halteplaatsen" uit ons verleden als het ware - zo ge trouw en zo persoonlijk mogelijk vanuit het heden in ogenschouw te nemen."2 Inderdaad worden, aan de hand van de platen van Isings, bekende episodes uit de geschiedenis van de Noordelijke Nederlanden van de zestiende tot hal verwege de twintigste eeuw belicht. Het gaat daarbij voornamelijk om ele menten uit de vaste 'canon' van het Nederlandse lager onderwijs van vóór 1960 - begrijpelijk, omdat de schrijvers nu eenmaal vastzitten aan die oude schoolplaten. De toelichtingen zijn uitstekend en heel leesbaar geschreven, maar bevatten hier en daar oordelen waar je vraagtekens bij kunt zetten, zoals blijkt uit de passage over 1747. De laatste jaren zijn we overspoeld door een golf van boeken en boekjes over de vaderlandse geschiedenis. Sommige daarvan doen, om het maar beleefd te zeggen, denken aan de jaren dertig van de twintigste eeuw. Deze sfeer weet het boek van de Blokkers aardig te vermijden. Al vaart hun boek mee op de golf, het vaart een eigen koers. Dat is een compliment waard, ook als je het niet altijd met de schrijvers eens bent. Op donderdag 6 november 2008 geven 'de Blokkers' een lezing in Den Enghel aan de Grote Markt in Bergen op Zoom. Jan Blokker sr. (1927) studeerde enkele jaren geschiedenis in Amsterdam en heeft vele jaren geschreven voor de Volkskrant; onder andere de rubriek 'Als de dag van gisteren' over historische boeken. Jan Blokker jr. (1952) studeerde Nieuwe Geschiedenis in Amsterdam en is rector van het Atlascollege in Hoorn. Bas Blokker (1963) studeerde Middeleeuwse Geschiedenis in Amsterdam en is redacteur van NRC Handelsblad. 'De Blokkers' schreven de boe ken Het Vooroudergevoel en Er was eens een God. Een derde boek is in voorbereiding: De ge schiedenis van Nederland in twaalf moorden. Gelijktijdig wordt er een twaalfdelige televisieserie uit gezonden (vanaf september 2008) door Teleac. Veel kinderen die vóór de jaren zeventig van de vorige eeuw naar de lagere school zijn gegaan ken nen de geschiedenisplaten van Johan Herman Isings: van de hu nebedbouwers tot het Leidens ontzet, en van Floris V tot de Vierdaagse Zeeslag. In het boek Het Vooroudergevoel vertellen de Blokkers de hele vaderlandse geschiedenis nog eens opnieuw met de klassieke schoolplaten van Isings als leidraad. Minder bekend is dat dezelfde Isings tekeningen over gebeurte nissen in de Bijbel heeft ge maakt. Deze tekeningen gebrui ken de Blokkers in hun boek Er was eens een God. Geïnspireerd door de schoonheid en vitaliteit van de tekeningen vertellen zij het aloude verhaal opnieuw en plaatsen zij de tekst in een histo rische context. Beide boeken van de Blokkers lezen als een trein. Zij kunnen niet alleen goed schrijven maar zij zijn ook boeiende vertellers. Enige tijd geleden ben ik naar een lezing van de Blokkers ge weest in Roosendaal. In een goed gevulde zaal wisten zij van af de eerste minuut de aanwezi gen te boeien met hun verhaal en er ontstond een levendige discus sie met de zaal over geschiedenis en religie. Vader Blokker was, jammer ge noeg, niet aanwezig. Zijn leeftijd begint hem parten te spelen. Maar zijn zoons wisten ook van wanten en speelden goed in op vragen, opmerkingen en reacties uit de zaal. Ik kan u de lezing van harte aanbevelen! De avond wordt georganiseerd door de Geschiedkundige Kring en Boekhandel Quist. Leden van de Geschiedkundige Kring betalen voor de toegangskaarten 5,-. Voor niet-leden is de prijs 7,50. De avond begint om 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. 'De kaartjes zijn vanaf heden te reserveren bij Boekhandel Quist (liefst per e-mail info.quist@libris.nl) en te koop aan de zaal op de avond zelf'. Peter van den Ouden 1968- 2008 95 lees verder pagina 96

De Waterschans | 2008 | | pagina 4