Afb. 6 Achtergevel na restauratie. Fig. 2 Doorsnede. De Waterschans nr. 3-2008 moeder, vermeld als zilverkas- houdster, woonde toen nog in dit huis. In 1812 woonde Willem hier nog met zijn eveneens gerefor meerde zuster Marie en de lu therse Marie Hyman, wellicht zijn vrouw. Vóór 1830 is het pand in eigen dom gekomen van Cornelis Soffers, een broodbakker afkom stig uit Hoogerheide. Aardig is dat dit wellicht een ver familielid is van de aannemer Jack Soffers die in 2001 de restauratie uit voerde. Het huis bleef vele jaren in die bakkersfamilie. Zij ver bouwden de winkelpui in 1900 en het huis in 1919. In 1943 werd het verkocht aan Frans Leenaars, slager van beroep. Het huis was toen al enige jaren verhuurd aan het kruideniersbedrijf De Unie. Dat bedrijf vroeg in 1938 een bouwvergunning aan die in 1940 geëffectueerd is. In de jaren vijf tig werd de winkel gedreven door de familie Heijboer. Later kwam er een winkel van Nijpels Kasten, gevolgd door Persia, een Kringloopwinkel en thans de bloemenzaak Assortie. Bouwwerken Het huis moet kort na de stads brand van 1397 herbouwd zijn. Het muurwerk van de noordelij ke en zuidelijke bouwmuren zal nog deels van vóór die tijd date ren. Die muren zijn op de eerste verdieping uitgevoerd in een ro de baksteen met afmetingen van 24 x 12 x 6 cm. Aan de zuidzijde lag er een ozieloop tussen dit huis en het huis 'de Biecorf', nr. 8 (fig. 1 en 2). Opmerkelijk is dat die ozieloop heel goed herken baar is gebleven. Beide begren zende bouwmuren zijn groten deels aanwezig, zij het dat aan de zijde van nr. 8 grote delen zijn geoccupeerd. Aan de oostzijde stopt de ozie waar in de vijftien de eeuw de schouwen van nr. 10 aangelegd zijn. Van daar tot aan de achtergevel blijft de ozieruim- te bij nr. 10, evenals op het ach tererf. De ozie is nog over de vol le hoogte aanwezig (afb. 1). Uit omstreeks 1400 dateren nog twee balkvakken in de verdie pingsbalklaag en één moerbalk in de zolderbalklaag, met de aan sluitende kinderbalken. In de verdiepingsbalklaag zijn de kin derbalken van de voorste twee traveeën met telmerken gemerkt en met houten toogpennen aan de moerbalk bevestigd. Ook in de zolderbalklaag is deze con structie bewaard op de voorste moerbalk. In 2006 is gepoogd met dendrochronologisch onder zoek de ouderdom van de oudste houten bouwdelen te bepalen. 102 1 9 6 8 - 2 OO 8 De Waterschans nr. 3-2008 103 OO 8 - 2 Afb. 7 Mannen- en vrouwenhoofd aan de bovenwijze van de schouwwangen. Afb. 8 Basement van een schouwwang. Fig. 3 Sleutelstuk. Dit mislukte, omdat onvoldoen de referenties te vinden waren. Wellicht betreft het ook hier re gionaal eiken, dat kort na de brand gekapt is. De betrekkelijk matig rechthoekige doorsnede van de balken lijkt er ook op te wijzen, dat een zekere haast bij de bouw geboden was. Oorspronkelijk was op beide verdiepingen een houtskelet aanwezig. Onder de moerbalken waren geprofileerde sleutelstuk ken aanwezig (fig. 3). De derde en vierde travee, waar nu jongere moerbalken aanwezig zijn, is wellicht in oorsprong één diepe derde travee geweest, ongeveer overeenkomstig de situatie in Fortuinstraat 14. Eind vijftiende eeuw is het huis flink verbouwd. Tegen de zuidmuur werden de nu nog bestaande rookkanalen met op de eerste verdieping de nog aanwezige natuurstenen schouw wangen gemaakt (afb. 2 en 3). Ook op de begane grond is een authentiek rookkanaal aange troffen met aan de bovenzijde nog de gewelfaanzet voor de stookvloer van de erboven staan de schouw (afb. 4). De wangen en latei zijn helaas in later tijd gewijzigd. Ook de nog deels be staande achtergevel met natuur stenen speklagen, waterslaglijs- ten en zoldervenster is toen ge maakt (fig. 4; afb. 5 en 6). Goed zichtbaar zijn de afgehakte wa- terslaglijst en de aanzetten van de vlechtingen van de achterge veltop. Opmerkelijk is wel dat ter hoogte van de onderdorpels van de verdiepingsvensters de af gedekte waterlijst met twee speklagen aanwezig is en ter hoogte van het vroegere kalf weer de gebruikelijke speklaag. Wonderlijk is wel dat zo'n spek laag ontbreekt ter hoogte van de bovendorpels, een merkwaardig sobere uitvoering, zeker in rela tie tot het natuurstenen zolder venster. De kelder zal wellicht in deze bouwfase opnieuw of voor de eerste maal overwelfd zijn. Er is 4«

De Waterschans | 2008 | | pagina 8