NIEUWE WEBWINKEL www.markiezenhof.nl D De Waterschans nr. 3-2008 1 04 1968 - 2 O O De Waterschans nr. 3-2008 1968 - 2 O O 8 1 O 5 Afb. 9 Voorgevel voor restauratie. daar een restant van een oven aanwezig, waarvan het rookka naal uitmondt in de haardope- ning op de begane grond. Aan de noordkant is een flinke steekkap in het tongewelf aanwezig, die duidt op een vroegere doorgang naar het huurpand. De verbou wing zal dus wel dateren uit de periode dat beide huizen in ei gendom waren van de familie Van Goirle. De moerbalken van de derde en vierde travee beho ren ook tot deze bouwfase. Op de verdieping werd tegen de zuidmuur in de eerste travee een fraaie laatgotische natuurstenen schouw aangebracht met ge beeldhouwde kopjes in de wan gen. Bij de sloop van die schouw werden de vrijkomende bouwde len gebruikt om de verjonging in de muur van het rookkanaal op te vullen. Bij de restauratie in 2001 zijn die er weer uitgenomen Afb. 10 Voorgevel na restauratie. en voorlopig gedeponeerd in Fortuinstraat 3. Thans zijn zij ei gendom van meubelrestaurator Theo Slangen, die herplaatsing in een historisch passende omge ving beoogt (afb. 7 en 8). Op de balkenzoldering van de parterre is een rode beschilde ring aangetroffen met een deco ratie van gele biezen. Die is wel licht tegelijk met de vernieuwing van de voorgevel aangebracht. De zoldering is compleet in die kleur herschilderd, maar de bie- Fig. 4 Achtergevel met bouwsporen. zendecoratie is vooralsnog beperkt gebleven tot de ingang van het woonhuis. Rond 1940 is de kap verwijderd en zijn de muren op getrokken. Op de nieuwe hoger geplaatste zolder balklaag is aan de straatzijde een kapje geplaatst. De voorgevel is toen geheel vernieuwd. Tevoren stond er een bakstenen gevel van drie traveeën met een hou ten winkelpui. Op de eerste verdieping waren zes- ruits empirevensters aanwezig, op de zolderverdie ping vier-ruitse. Het erf is in 1972 dichtgebouwd. In 2000/2001 is het huis gerestaureerd, waarbij een nieu we bijpassende pui en woonhuisopgang zijn gemaakt (afb. 9). Webwinkel archief Monique Raats geeft uitleg aan wethouder van Eekelen. insdag 2 september jongstleden is de geheel vernieuwde webwinkel van Het Markiezenhof officieel in gebruik genomen door Maarten van Eekelen, wethouder van Cultuur. Via de webwinkel kunnen afdrukken worden besteld van foto's, kaarten en andere afbeeldingen uit de collectie van Het Markiezenhof. Bestellen is simpel: onder elke afbeelding staat een winkelwagentje afgebeeld. Door daarop te klikken verschijnt het bestelformulier. Er is niet alleen een ruime keus aan formaten, maar ook in materialen waarop de afdrukken geleverd kunnen worden. Van hoge kwaliteit fotopapier tot canvas en al dan niet meteen ingelijst. Ook is het mogelijk digitale bestanden te downloaden. Bestelde afdrukken worden na betaling per post thuis bezorgd. Op dit moment zijn de volgende collecties beschikbaar: foto's, glasnegatieven en dia's, de registers van de burgerlijke stand van de gemeentes Bergen op Zoom, Woensdrecht en Steenbergen en doop-, trouw- en begraafregisters en bevolkingsregisters van dezelfde regio. Met uitzondering van de foto's, glasnegatieven en dia's kan van alle documenten tevens een gratis digitaal bestand worden gedownload. De komende tijd zal de webwinkel verder gevuld worden met afbeeldingen van landkaarten, de notariële en rechterlijke archieven, delen van de archieven van de Raad en Rekenkamer en het Leenhof, de archieven van de weeskamers van Bergen op Zoom en Steenbergen, delen van de secretariearchieven van Bergen op Zoom en Halsteren van voor 1810 en het archief van militaire zaken. itgczondc ijij ITl1 1—4L=-> voorhuis Noten: 1. Stadsarchief inv.nr. 1 fol. 92 v. (hierna: SA). 2. C. Slootmans, Paas- en Koudemarkten te Bergen op Zoom. Zuidelijk Historisch Contact, Tilburg 1985, pag. 1028 (hier na: Slootmans). 3. Slootmans, pag. 356. 4. Slootmans, pag. 1063. 5. SA 5047 fol. 242 v., 10 feb. 1553. 6. SA 984. 7. SA 5061,26-12-1642. 8. SA 5065,13-1-1662.

De Waterschans | 2008 | | pagina 9