'Krotwoningen' in de Kleine Kerkstaat. Deze woningen zijn onlangs gerestaureerd. De conclusie lijkt gerechtvaardigd dat alle probleembeschrijvingen, uitgangspunten en oplossingen zoals De Ranitz deze in zijn Toelichting verwoordde en in het kaartmateriaal verbeeldde, onder de stedenbouwkundigen van de jaren vijftig gemeengoed waren en vooralle steden werden gebruikt. Hetzelfde geldt voor de steekwoorden: cityvorming, functieconcentratie, schaalvergroting, bereikbaarheid, verkrotting, verkeerstoename en bevolkingsgroei. Het Reconstructieplan 'Centrum' Bergen op Zoom, was zeker geen vreemde eend in de bijt! Besluitvorming en draagvlak Januari 1961 vergaderde de gemeenteraad voor de vierde keer over het voorstel tot het aanvaarden van het Reconstructieplan en over het verlenen van instemming met de uitvoering van de eerste fase, de doorbraak bij de Gevangenpoort.39 De smaakmakers van de raad, de heren Ratsma (PvdA) en Asselbergs (KVP) zetten de toon: "Er worden forse lijnen over de plattegrond van de stad getrokken", "Een weinig of niets ontziend plan, maar ter wille van de toekomst van de stad noodzakelijk." Sprekers verwachtten "dat over 50 jaar de stad 100.000 tot 200.000 inwoners zal tellen en dan heb je zo een plan nodig." Bovendien, "het is een plan dat het karakter van de stad behoudt".(sic!) De raad realiseerde zich dat het centrumplan geen rechtskracht had, maar verwachtte veel van het psychologische effect. Voor een enkel raadslid was het plan nog niet ingrijpend genoeg. De heer Nijpels (Stadspartij) stelde een extra doorbraak voor, deze startte bij de Grote Markt, ter plekke van Bisschoff (nu Zeeman) en diende dan rechtstreeks naar de brandweerkazerne te lopen. Er kwam dan één doorgaande route van het station naar het Geertruidaplein. Nijpels vond geen steun voor zijn idee. Ondanks vragen in die richting hield burgemeester Peters zijn mond over de fasering van de invoering en beperkte zich tot algemene opmerkingen daarover. Eind maart, op een publieke informatieavond, zou De Ranitz op dit punt klare wijn schenken. De tijd was er toen kennelijk wel rijp voor. De grootste zorg van de raad ging uit naar het informeren van de bevolking en de meningsvorming over het plan onder organisaties in de stad. Overwegingen waren dat het centrumplan pas enkele dagen in de openbaarheid was en dat de raad er ondertussen al drie besloten bijeenkomsten aan had gewijd. De raadsleden zaten volgens de raadsnotulen ondertussen op één lijn en het leek daarom van belang niet te veel voor de muziek uit te lopen. Men realiseerde zich bovendien dat in andere steden vergelijkbare plannen veel stof hadden doen opwaaien. Men zal gedacht hebben dat een informatieavond de mogelijkheid biedt de meningsvorming in positieve zin te beïnvloeden.40 De raad besloot het voorstel een maand aan te houden en een informatieavond voor de bevolking te beleggen. Die ene maand werden ervieren pas injuni nam de raad een definitief besluit. De lokale pers besteedde vlak voor de januari vergadering van de raad en in de maanden daarna veel aandacht aan het Reconstructieplan en aan de ontwerper. Brabants Nieuwsblad vond dat de ingrepen harmonisch waren ingepast in de bestaande kern. De krant sprak van een "hartvergroting die heilzaam werkt. De middenstand kan dit plan alleen maar toejuichen. De reconstructie komt het hele Elavenkwartier ten goede. Dit heeft nu weinig aantrekkelijks meer." De krant concludeerde: "Uit alles blijkt dat de planologen het beste met ons voor hebben en van Bergen een mooie, zich harmonieus ontwikkelende stad willen maken, met een 'lichte City' waarvan het centrum niet verder dan 200 m afligt van de omringende De Waterschans 4 - 2008 22 in- en uitvalswegen."41 Dagblad De Stem gaf in acht afleveringen minutieus informatie over de plannen, maar onthield zich van commentaar.42 Informatieavond De informatieavond vond eind maart 1961 plaats in bioscoop/schouwburg Luxor. De lokale pers meldde dat de belangstelling groter was dan verwacht, de zaal zat nagenoeg vol.43 Burgemeester Peters leidde de avond en zette op voorhand de toon door te stellen dat deze avond niet "het karakter van een debatingavond heeft. Het houden van discussies over het Reconstructieplan is voorbehouden aan de gemeenteraad." Ir. De Ranitz lichtte de plannen nader toe en legde er de nadruk op dat wil Bergen op Zoom straks klaar zijn om met andere gemeenten in West-Brabant de "uitstulping van de Randstad Holland in de richting van het zuiden" op te vangen, er nu gehandeld moet worden. Binnen 15 jaar, in 1975, moet een belangrijk deel van de verkeers- en parkeeraccommodaties zijn beslag hebben gekregen.44Hij hoopte op de steun van de burgerij voor het gemeentebestuur bij de verwezenlijking. In de pauze werden veel schriftelijke vragen gesteld, maar - zo merkt een van de kranten op - geen met kritiek, ook geen fundamentele. Brabants Nieuwsblad ziet dit voor de aanwezige raadsleden als een steun in de rug. In de periode vóór de informatieavond organiseerde het gemeentebestuur, noem het toeval of niet, nóg een informatieavond. Begin maart hielden burgemeester Peters en directeur gemeentewerken Van Vianen een lezing over de nieuwe Theodorushaven. Van Vianen gebruikte deze gelegenheid om uitvoerig in te gaan op het Reconstructieplan en dan vooral op de kritiek dat de ingrepen zo drastisch waren. "Kritiek kan nuttig zijn en een plan rijper maken, maar men dient ervoor op te passen dat kritiek niet verlammend werkt met het gevolg dat het hele plan duikelt", luidde zijn onverholen boodschap aan de aanwezige vertegenwoordigers van stedelijke organisaties.45 Kennelijk was er binnenskamers sprake van kritiek. Vrijdag 17 maart verscheen in Dagblad De Stem een uitgebreid interview met De Ranitz.46 Een dag later stond er in Brabants Nieuwsblad een pagina vol artikelen over het Reconstructieplan en over de Ranitz.47 Opvallend is dat in de periode vóór de informatieavond Brabants Nieuwsblad noch De Stem organisaties van middenstanders en van het midden- en kleinbedrijf om hun mening vroeg. Angst voor negatieve berichtgeving? Geen kritiek Wie zou verwachten dat toch tenminste enkele gemeenteraadsleden en een aantal burgers zich verzetten tegen de aantasting van de historische structuur van de stad, tegen de sloop van monumentale panden en gevelwanden, en tegen het verdwijnen van karakteristieke buurten, komt van een koude kermis thuis. Raadslid Van Doorn bekommerde zich volgens het verslag van de raadsvergadering om het pand Valckenburgh op de Noordzijde Haven en een tuinderswoning aan de Scholiersberg, maar moest tevens erkennen dat de ontwikkeling van de stad voorop staat. In een reactie hierop prees burgemeester Peters zich een gelukkig man. Hij was wel eens in Zierikzee wezen kijken, maar "is blij dat men in Bergen op Zoom niet zo veel monumentale gebouwen heeft als in Zierikzee, want anders kwam men hier nooit aan zijn trekken. De monumenten die men hier heeft zijn de Lievevrouwepoort, het Markiezenhof en de kerk."48 Enkele raadsleden gingen met de sloop van monumentale panden zelfs nog een stapje verder dan het Reconstructieplan. Zij stelden voor heel de kop van de Lievevrouwestraat af te breken, zodat de Gevangenpoort "op een pleintje komt te staan, waardoor ze van alle kanten te bewonderen zal zijn".49 Hierbij verwezen zij naar het Markiezenhof waarvan de zijgevel door het verbreden van de Hofstraat ook beter in beeld zou komen. Wethouder Noorman achtte het vrijmaken van de poort echter een te kostbare zaak. Een merkwaardig argument gezien de ingrijpendheid van het totale reconstructieplan. Geen van de raadsleden maakte een kanttekening bij de ring van hoogbouw zo dicht bij het hart van de binnenstad. Wellicht was men aan het idee hoogbouw gewend, want in 1960 stelde de gemeenteraad het Bestemmingsplan Plein XIII vast dat louter bestond uit woonflats waaronder een van twaalf verdiepingen.50 23 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 12