AWP13© BflAAF GEMEVEN c MOLLER LYCEUM Trix Broekmans Van mij mag iedereen horen dat ik blij ben met mijn Bergse afkomst. Lekker beschut opgegroeid, met het bos voor de deur - waar alleen vlak voor het weekeinde de soldaten uit tevoorschijn kwamen, die in colonnes naar het station werden afgemarcheerd, voor ons huis langs. Later mochten ze zonder colonne lopen en nog later hoefden ze geen uniform meer aan. En nog later verdwenen ze helemaal uit mijn geboortestadje Aan die soldaten in Bergen op Zoom kon je afmeten hoe Nederland er voor stond. We kregen steeds meer vrijheid en de invloed van de gevestigde instituten nam in rap tempo af. De kerk waarin mijn oma altijd recht onder de preekstoel zat, vanwaar meneer pastoor met veel consumptie stond te preken, is allang gesloopt; de kerk waarin mijn ouders zijn getrouwd is nu een schouwburg. Maar Vroom Dreesmann is er nog: daarboven op de eerste verdieping was de lunchroom waar wij zaten als we een vrij uur van het Moller hadden. En we gingen er ook wel langdurig op een rietje zitten kauwen, om de hoek beneden in de gaten te houden waar leuke jongens in jagersjassen en bordeelsluipers op hun Puchs en Tomossen hun hangplek hadden. Nee, ik spijbelde niet. Geen haar op mijn hoofd die daar aan dacht. Ik was braaf. Thuis en op school. Als kleuter heb ik één keer een zakje ballonnen gejat in het souterrain van V&D en dat brandde zo in mijn zak, dat ik nooit één ballon heb durven opblazen. En jaren later kwam ik compleet geschokt diezelfde V&D uit, omdat het meisje van de MMS met wie ik meeliep, onderweg allemaal dingetjes meepikte: lippenstift, mascara, eyeliner. Ja, op de MMS zaten stoute meisjes. Maar die school was sowieso een zootje, zo leerden wij van een onzer leraren Klassieke Talen. Hij noemde de MMS steevast het 'Circus Pedroli', naar de directeur die daar de boel runde. Het woord van de leraren was wet, zo simpel was dat in mijn jaren zestig. Verzet plegen was niet aan de orde. Verzet waartegen? Wij waren daar om te leren en de leraren gaven ons les. Dat was de rolverdeling en daarmee basta. Goed, de meeste leraren hadden bijnamen, maar dat was meer een goedmoedige traditie dan een verzetsdaad. De Ko en De Neus en De Geit en Tutje Theuns en Suikerbeestje en De Peut - ik weet niet eens waarom ze die namen hadden gekregen, die hadden ze altoen ik op school kwam. En de hogere klassen draaiden in het jaar dat het Moller vijftig jaar bestond een cabaretavond in elkaar waarbij zij op uiterst humoristische wijze uiterst milde kritiek uitten. Onze schoolkrant De VIJFTIGJAAR Botwerker was ook niet bepaald een opruiend pamflet. Eerder een gezellige spreekbuis voor leraren en leerlingen. Heel even was het spannend, toen er op het Moller een zogeheten 'Lera renkwestie' speelde. Erwas iemand gepasseerd voor de functie van conrector of zoiets, en daardoor splitste het lerarenkorps zich in twee groepen op. Maar dat speelde zich zó ver boven mijn hoofd af dat het allemaal zeer vaag is gebleven. Ik werd door een vijfde-klasser hoogst eervol gevraagd voor De Botwerker toen ik net op school kwam, schreef talloze stukjes onder talloze pseudoniemen, en was gelukkig. En braaf. Toch kwam de Nieuwe Wind van de jaren zestig, bijna ongemerkt, mijn leven binnen. Dat was om te beginnen de schuld van The Beatles, die mijn beste vriendin en ik omstreeks ons veertiende levensjaar ontdekten. Zij werd stapelverliefd op George en ik op Paul. Wij konden elkaar urenlang vermaken met vragen als: 'Wat wil jij liever, de onderbroek van George of de tandenborstel van Paul?' Onschuldig, jawel. Braaf, zeker. Maar met die Beatles kwam óók de Rave ons leven binnen. Een popblad uit Engeland, dat mij werd toegestuurd door een penvriendin die ik had, en dat blad stond vol jongens met lange haren en meisjes met korte rokken. En uit Frankrijk kwam Mile Age Tendre, een stuk braver dan Rave, maar daar stond ook Courrèges in, met die geometrische mode én korte rokjes. Dat wilde ik ook! Helaas. Van korte rokken hadden ze in heel Bergen nog niet gehoord, dus wij gingen op naailes - heel kortstondig want heel saai, maar nét lang genoeg om te leren hoe je rokken maakt. Die waren nog niet echt kort, dat mocht niet van de naaister - en daar luisterden wij toen nog naar! - maar daar wisten wij wel wat op. Als wij naar Tenny Twenny gingen, deden wij die rok aan en om de hoek van De Korenbeurs rolden wij dan onze rok een paar keer om het middel om, zodat we opeens bijna een minirok hadden. Trix Broekmans. BERGEN OP ZOOM Roklengtes bij de uitreiking van de gymnasiumdiploma's op het Mollerlyceum, juni 1968. Van links naar rechts: Marijke Raats, Frits Goossen Idaarachterl, Trix Broekmans, Rian van Leest, Patty de Munter, Marion Heyens, gymleraar Teeuwen, Jan Peeters, conrector Schoutens. 31 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 16