Mei '68: ook een revolte in Bergen op Zoom? Protesten tegen bouw van een muziekschool op het Ravelijn Ir. Frans de Looij Gelijktijdig met de meiopstand in Parijs, waarbij de straten van het Quatier Latin werden opge broken door protesterende studenten in de slag met het Franse gezag, vond er op de avond van 31 mei 1968 op de Grote Markt een 'revolte' plaats van Bergse jongeren. Aanleiding was de voorgenomen bouw van een nieuwe muziekschool op het Ravelijn. Plan muziekschool Op 31 maart 1967 had de gemeenteraad zonder hoofdelijke stemming een principebesluit genomen voor de bouw van een muziekschool op het Ravelijn.1 Door het college van burgemeester en wethouders werd aan architect Rein Fledderus, die ook de concertzaal De Doelen in Rotterdam had ontworpen, de opdracht gegeven om een bouwplan op te stellen. Het door Fledderus gemaakte ontwerp voorzag in een gebouw van drie lagen - tezamen tien meter hoog - met daarboven nog een uitbouwtje van het trappenhuis. Het was gesitueerd op het terreplein van het Ravelijn. In het complex waren dertien leslokalen, als afzonderlijke units, opgenomen. Deze units waren in een trapsgewijze compositie vormgegeven. Op het vrijblijvende binnenterrein was een openluchttheater gedacht. Het geheel had een gesloten, fort-achtige verschijningsvorm. Het bouwplan riep daardoor het beeld op van een verdedigingswerk, dat naar de mening van de architect goed aan zou sluiten bij het karakter van het Ravelijn.2 Actiecomité Na het bekend worden van het plan van Fledderus ontstond er de nodige commotie in de stad. Er werd een comité 'Behoud ongeschonden Ravelijn' opgericht, waarin onder andere de heren Jan van Giels, de latere 36 RAVELIJN wethouder dr. Emiel Hartel en Fons Gieles zitting hadden. Passend in de tijdgeest van de jaren zestig om de burger meer zeggenschap te geven, werd door het comité een referendum gehouden om de mening van de Bergse bevolking te peilen. In maart 1968 verspreidde het huis aan huis referendumbiljetten, waarop men door het plaatsen van een handtekening de actie van het comité kon steunen. Het biljet eindigde met de zinsnede: "Merck toch hoe sterck, dat Uw stem nu weer telt!"3 In dit 'referendum' spraken volgens een brief van het comité van 11 april 1968 aan de gemeenteraad 7.602 Bergenaren, 27.04-2 personen vertegenwoordigend, zich uit voor de spoedige bouw van een muziekschool op een andere plaats.4 Nadat in mei 1968 de maquette van het plan van Fledderus aan de gemeenteraad was gepresenteerd, maakte het comité als reactie hierop een alternatief, waarin de ideeën van het comité werden verduidelijkt. In dat plan werd het binnenterrein ingericht als een plantsoen. Tevens werd de wens uitgesproken de kazematten in te richten als expositieruimte over het 'krijgshaftige' verleden van Bergen op Zoom.5 Protesten op de Grote Markt Het voorstel voor de bouw van de muziekschool werd op 31 mei 1968 door de gemeenteraad behandeld. Tijdens deze raadsvergadering vond er voor het stadhuis op de Grote Markt een demonstratie plaats van tegenstanders van het muziekschoolplan. Het was vermoedelijk de eerste keer in de recente geschiedenis dat op een dergelijke wijze in Bergen op Zoom actie werd gevoerd. In groten getale waren jongeren, in hoofdzaak middelbare scholieren, naar de Grote Markt gekomen om het protest tegen het plan voor het bebouwen van het Ravelijn kracht bij te zetten. Het is echter niet helemaal duidelijk in hoeverre de betoging een echte, spontane actie van de jongeren betrof. Wellicht waren velen hiervoor 'geënthousiasmeerd' door onder andere Fons Gieles, die destijds tekenleraar was op het Mollerlyceum. Van een echt generatieprotest tegen de 'gevestigde orde' kon niet worden gesproken. Tijdens de betoging bleven de kasseien op de markt onaangeroerd. Het protest bestond uit spandoeken en werd kracht bijgezet met enkele scheepstoeters, die normaliter zondags gebruikt werden om het eerste van MOC aan te moedigen. Volgens Dagblad De Stem waren er bij het begin van de raadsvergadering enige honderden jongelui present op de Grote Markt om te protesteren. "Zij droegen spandoeken waarop leuzen stonden als 'de volkswil negeren is Tekening met het ontwerp van architect R. Fledderus. Collectie MHC. Maquette Ravelijn met het ontwerp van architect R. Fledderus. Collectie Booij, MHC. De Waterschans 4 - 2008 COMITÉ BEHOUD ONGESCHONDEN OP DEN ZOOM BERGEN op Zoom, 4 april 1968. Aan de Gemeenteraad van Bergen op Zoom, Edelachtbare Heren, j[J- M -f 7 2£Ji/</ Naar aanleiding van onze "Open brief aan alle Bergenaren" verzoeken mij U vriendelijk nota te willen nemen van de daarin naar voren gebrach te overtuigende argumenten tegen het plan voor de bouw van een muziek school met openluchttheater op het Ravelijn. Wy vertrouwen, dat D als vertegenwoordigers der burgerij bij de bepaling van Uw definitieve standpunt ten aanzien van het referendum, waarbij 7602 Bergenaren, vertegenwoordigende 27.O42 personen, zich uitspraken vdér de spoedige bouw van eed muziekschool op een andere plaats. Inmiddels verblijven wJJ met gevoelens van de meeste hoogachting, Namens het comités 1 Giels, A.Th.J. Glelei Dr. E.G.II. Harte 1 Maquette Ravelijn met het ontwerp van architect R. Fledderus. Collectie Booij, MHC. 37 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 19