Vondst op Bleek veld je wijst op glashistorie 351^ RAVELIJN Studies in J)e Waterschans Goede bijdragen van medewerkers dictatuur', 'Men(no) wit geen muziek op het Ravelijn' en 'geen muziekgesnater in het Pielekenswater'. Scheepstoeters scandeerden de leuzen, bromfietsen en tandems in felle kleuren reden heen en weer tussen de betogers en het talrijke publiek. Er vloog zelfs een vliegtuig boven de binnenstad met de tekst 'Raad!! Redt Ravelijn' Onder het publiek werden door de jongeren pamfletten uitgedeeld met de tekst 'ook de jeugd van Bergen op Zoom wil een ongeschonden Ravelijn'.6 Volgens het Brabants Nieuwsblad was de politie de betogers goed gezind. Na het bekend worden van de demonstratie liet de commissaris van de gemeentepolitie de heer Andriessen enkele organiserende scholieren bij zich komen en verstrekte hen tot hun grote verbazing een demonstratievergunning mits alles rustig zou blijven. "Wij vinden dit een mooi gebaar en het heeft op de scholieren de indruk gemaakt dat zij niet worden gezien als herrieschoppers, maar dat zij in de gelegenheid worden gesteld hun aandeel in de Ravelijnzaak te leveren", aldus het Brabants Nieuwsblad in zijn rubriek Stadslijn. "Zoiets kan de verhouding politie-jeugd alleen maar ten goede komen".7 Ook de jeugd van BERGEN OP ZOOM wil een ongeschonden Niettegenstaande de coulante houding van de politie in het voortraject, werd het getoeter niet van alle demonstranten getolereerd. De aanwezige politie ging over tot een tegenactie en pakte van een van de toeteraars zijn scheepshoorn af. Het slachtoffer liet later op een andere wijze nog vele malen van zich horen onder andere als burgervader van onze stad. Ondanks deze 'buitenparlementaire' acties werd het plan van Fledderus na een drieëneenhalf uur durend en soms verhit debat met 13 stemmen voor en 10 stemmen tegen door de gemeenteraad aangenomen.8 Plan muziekschool Ravelijn niet doorgegaan Wat de protesten niet bereikten, werd uiteindelijk door de hogere overheden afgedwongen. De bouw van de muziekschool is niet doorgegaan omdat Gedeputeerde Staten (GS) van Noord-Bra bant geen goedkeuring verleenden aan het raads besluit. Volgens GS was er geen financiële dek king voor de uitvoering van het plan. Bovendien was een herziening van het geldende bestem mingsplan nodig. Het daarna door de gemeenteraad vastgestelde 'bestemmingsplan Ravelijn' werd in 1970 door GS afgekeurd omdat"het historische beeld van het Ravelijn met zijn vlak binnenterrein, de borstweringen en de bijbehorende gracht, welke essentiële onderdelen daarvan vormen, door de voorgestelde bebouwing teniet zou worden gedaan".9 Met dank aan 'ooggetuige Gerard 's-Gravendijk voor zijn constructieve bijdrage aan dit artikel. Noten maandag 25 november 1968 Het Ravetijn in 1973. Luchtopname van Bureau Slagboom en Peeters te Middelburg. Collectie MHC. Flyer voor de jeugd van Bergen op Zoom. Collectie MHC. De Waterschans 4 - 2008 38 1'Raadsvoorstel voor het stichten van de nieuwe muziekschool op het Ravelijn ca'., Burgemeester en wethouders van Bergen op Zoom, 3 maart 1967. Notulen gemeenteraad van Bergen op Zoom 31 maart 1967. 2. 'Schets van R. Fledderus past bij karakter Ravelijn', Brabants Nieuwsblad, 17 april 1967. 3. Referendumbiljet, dat huis aan huis is verspreid, ongedateerd. 'Een muziekschool op ons Ravelijn, Nee toch??', Flyer Comité Behoud Ongeschonden Ravelijn, ongedateerd. 4. 'Brief gericht aan de gemeenteraad van Bergen op Zoom', Comité Behoud Ongeschonden Ravelijn, 4 april 1968. 5. 'Rapport inhoudende de visie van het comité Behoud Ongeschonden Ravelijn inzake de plannen tot de bouw van een muziekschool op het Ravelijn op den Zoom', Het Comité Behoud Onqeschonden Ravelijn, Berqen op Zoom mei 1968. 6. 'Muziekschool-ontwerp van R. Fledderus op Ravelijn', De Stem, zaterdag 1 juni 1968. 'Jongelui betoogden voor het behoud van Ravelijn', De Stem, zaterdag 1 juni 1968. 7. 'Meerderheid raad voor bouw muziekschool op Ravelijn', Brabants Nieuwsblad, zaterdag 1 juni 1968. 'Goede Verhouding", Rubriek 'Stadslijn' in het Brabants Nieuwsblad, 1 juni 1968. 8. Notulen gemeenteraad van Bergen op Zoom 31 mei 1968. 9. 'Ravelijn, Plan voor de bouw van een muziekschool', catalogus tentoonstelling Markiezenhof [nog] niet gebouwd Bergen op Zoom, februari 1984. Bij de uitvoering van de grote riole ringswerkzaamheden in het begin van dit jaar werd op het Bleekveldje vlak bij het beeldje van het Geitje een weest omdat hier Ooster- en Wester- schelde elkaar ontmoetten. De inpolde ringen zijn al voor het jaar 1000 be gonnen en hebben het gebied geleide lijk aan bekende vorm gegeven tot in 1867 de spoorwegdam in de wordings geschiedenis een complete revolutie veroorzaakte. Br. A. van Rijckevorsel schreef voor het tijdschrift een artikel over Thomas Bazijn, een Bergenaar die in Huijbergen Wilhelmiet werd. Hij bleek een weinig opvallend man te zijn, - v.»* mamnraran van 7iin peschie- 39 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 20