in het nieuwe industriegebied. Haar typisch stedelijke kern biedt volgens het Brabantse rapport een voortreffelijk uitgangspunt voor een sterke groei.9 De ruimtelijke mogelijkheden worden door de provincie breed uitgemeten en laten volgens de samenstellers van het rapport toe de stad uit te breiden tot de woonplek voor tenminste 200.000 inwoners.10 Bestaande en toekomstige stadsuitbreidingen Het provinciale plan geeft een idee van de toekomstige structuur van de stad. Als eerste fase wordt gedacht aan het uitvoeren van de al bestaande uitbreidingsplannen maar deze moeten dan worden vergroot door de grens naar het oosten te verleggen. Daar moet de oostelijke randweg komen. Eenzelfde extra vermeerdering van oppervlakte kan worden verkregen door de grens met de gemeente Halsteren naar het noorden te verplaatsen. Het bijbehorende structuurplan laat zien dat men niet verder naar het noorden wenst te gaan dan de buurtschap Noordgeest zodat het ven de Kleine Melanen buiten de eveneens aan te leggen noordelijke randweg moet blijven. De toekomstige zuidelijke randweg gaat vlakbij de woonkern Nieuw-Borgvliet lopen. De westelijke zal een deel van het Havenkwartier doorsnijden en tegelijkertijd de oostgrens markeren van een groot industrieterrein dat in hoofdzaak in de Geertruida- en Theodoruspolders zal worden aangelegd. Omstreeks 1978 zal men echter buiten de randwegen ruimte moeten gaan zoeken voor nieuwe woonwijken.11 Tot dan toe heeft de gemeente Bergen op Zoom zich vrij rustig ontwikkeld. Na het herstel van de oorlogsschade is sinds 1947 het aantal woningen met 51% toegenomen, het inwonertal van 28.464 tot 35.189 personen. Het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting stimuleert gemeenten in hoger tempo meer woningen te realiseren. In het kader hiervan kan de gemeente Bergen op Zoom in 1958 een contract met een particuliere maatschappij sluiten om gedurende vijf jaar in conti nu bouw te gaan werken. Het worden vooral woningen in etages (populair gezegd flats).12 Er wordt in 1960 nog aan gewerkt om het woongebied dat nu Gageldonk-West heet af te ronden. Dat is ook het geval met het plan De Warande (nu Warande-West) dat overigens nog een bescheiden omvang heeft. Nog bescheidener is tot dusverre de uitbreiding van Nieuw-Borgvliet gebleven. Het oude parochiecentrum van Het Fort en de nabij de zogenaamde Stalen Brug gelegen 'Oranjebuurt' zijn ondertussen aan elkaar vastgebouwd. Het nieuwe stratennet in de stadsuitbreiding in de woonwijk Het Fort wacht eveneens op een afronding. In voorbereiding is een uitbreiding in de richting van de Scheldeoever, het plan De Zeekant. Tussen de Zandstraat en de Moerstraatsebaan begint men eveneens een woongebied in te richten. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft enige jaren na de publicatie van de provinciale brochure een structuurplan vastgesteld dat daarvan gedeeltelijk afwijkt. Ondertussen is immers het toekomstige beloop van een aantal belangrijke verbindingswegen duidelijker geworden zodat de aansluitingen op het randwegenstelsel en andere details zijn aangepast. Deze aansluitingen worden aangeduid als 'invalspoorten'. Het zijn er drie. De eerste in het noordwesten, in aansluiting op de zogenaamde 'Zoom(se)weg' richting Hellegatsplein en Rotterdam. Dan in het oosten als invalspoort naar een geprojecteerde rijksweg in de richting van Eindhoven en 's- Hertogenbosch. Tenslotte in het zuiden een rechtstreekse verbinding met Vlissingen, uiteraard via de Kreekrakdam (de Zeeuwse weg). De oostelijke randweg moet, evenals in het plan van de provincie, aansluiting geven op een verbinding met het eiland Tholen en zuidwaarts op het wegennet in de richting van Antwerpen. Naar binnen toe is op het kaartje de stedelijke hoofdstructuur weergegeven, inclusief de verkeerstechnische ingrepen (de beruchte Tussen') binnen het oude stadscentrum.13 Wat is ervan al deze plannen terechtgekomen? Daaraan wordt hierna in paragraafjes per stadsdeel, wijk of buurt aandacht besteed.14 Gageldonk-West Het nog zo jonge woongebied is een schilderachtig geheel geworden, opgetrokken in traditionele bouwstijlen, waarvan naast een aantal woonstraten de monumentale Heilig- Hartkerk een treffend voorbeeld vormt. Deze is later terecht op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst.15 De bouwstijl van Gageldonk-West vormt ook nu nog een opvallende tegenstelling met die van Gageldonk-Oost. In tegenstelling met de eerstgenoemde zal de nieuwe wijk weinig verwijzingen naar vroegere bouwtradities kennen. Dit woongebied naderde in 1960 zijn voltooiing. De winkelgalerij aan het Piusplein werd de kroon op het werk. In deze tijd voltooide men tevens de bebouwing aan de Kastanjelaan. Gageldonk-Oost Dit woongebied moet tot aan de Randweg- Oost gaan reiken, in het noorden tot de Wouwsestraatweg en in het zuiden tot de Rooseveltlaan. Aan de Wouwsestraatweg bestaat nog steeds een, grotendeels al voor 1940 gerealiseerde lintbebouwing. De gemeenteraad besloot in oktober 1965 tot de vaststelling van het plan voor deze eertijds Gageldonk-ll genoemde stadsuitbreiding. Zij werd vervolgens in verschillende onderdelen gerealiseerd. Het eerste, aan de Holleweg, kwam tot stand in 1967-1969. Vrijwel tegelijkertijd bouwde men in een zuidelijk deel van de buurt bungalows. Kenmerkend voor deze periode is de hoogbouw aan de Heiningen, in de zuidoostelijke hoek van de wijk tussen het Roosevelt- en het Heiningenviaduct. Deze bestaat uit drie zogenaamde 'Wilmaflats', gebouwd in 1968-1969.16 Ook sportvoorzieningen pasten in deze stadsuitbreiding. In 1969-1970 werd het eerste deel van het zogenaamde combi-bad aan de Gagelboslaan gerealiseerd.17 Warande-West De oorspronkelijke opzet van dit woongebied beperkte zich tot de straten gelegen tussen de Roosevelt-, Churchill-, Kardinaal De Jong- en Pastoor Jutenlaan en die tussen de laatstgenoemde laan, de Guido Gezellelaan en de Parallelweg. In de jaren zestig kwam de inrichting en bebouwing tot stand van het gebied ten oosten en zuidoosten van de Guido Gezellelaan; tot de aanleg hiervan heeft men al in 1959 besloten. Aan de oostzijde van de laan zelf verrees een reeks etagewoningen die in 1960-1963, in continubouw werden gerealiseerd. Aan de Abraham de Haanstraat en de straten ten zuiden van de Beukenlaan paste men een lagere bouwwijze toe, waaronder bungalows (1963- 1968).18 Warande-Oost Dit woongebied omvat het gebied ten zuiden van de Rooseveltlaan en strekt zich oostwaarts uit tot de Randweg-Oost en zuidwaarts tot de Huijbergsebaan en de Olympialaan. Aan de westzijde bevinden zich het (later zo genoemde) A.M. de Jongpark en de groenaanleg rond de parochiekerk van de Goddelijke Voorzienigheid (1964), het al bestaande kazernecomplex Cort Heyligers en het sportpark Rozenoord. Na de aanleg van de Van Heelulaan volgde pas in 1965-1967 de ontwikkeling van het gedeelte tussen de Roosevelt-, Plejaden, - Churchill-, en Sterrelaan. Die zette pas goed in met de bouw van het in 1968 voor het eerst in gebruik genomen ziekenhuis Lievensberg aan het Boerhaaveplein.19 De Warandeflat, een massaal gebouw voor seniorenzorg verrees een jaar tevoren aan de Argolaan. Tussen het nog in ontwikkeling zijnde Zonneplein en de Plejadenlaan realiseerde men in hoogbouw De Waterschans 4 - 2008 42 Luchtfoto van het Piusplein en omgeving, in het uitbreidingsplan Gageldonk, april 1963, Detail: rechts de H Hartkerk met links daarvan winkels, waarboven woningen in galerijbouw. De rest van de bebouwing bestaat hoofdzakelijk uit laagbouw, gerealiseerd sinds 1947. Aero Camera Rotterdam. Collectie MHC. 43 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 22