'jé Jk# twee flats van het al genoemde type 'Wilma', met vlakbij tussen de Sterre- en de Wierlaan een derde exemplaar (1968-1969). Planmatig gezien is het Zonneplein het centrum van de buurt. Volgens het eerste ontwerp zou het aanzienlijk groter worden, maar in 1971 werd een kleiner concept aangenomen. Toen was het plein dus nog niet voltooid, wat overigens ook gold voor de hele buurt ten zuiden van het ziekenhuis, aan de oostzijde van de Dokter De Ramlaan. Het moderne karakter van het woongebied, gekenmerkt door een afwisseling van hoog- en laagbouw, was tegen 1970 overigens al duidelijk zichtbaar. Het ten westen van dit gebied gelegen sportpark Rozenoord kreeg in deze jaren eveneens enige uitbreidingen. de Randweg-Oost die hiervoor al enige malen genoemd is. Deze ging deel uitmaken van de autosnelweg A58, die Eindhoven met Vlissingen moest verbinden. Door de uitbreidingen van het stratennet veranderde het karakter van het vroegere kerkdorp in dat van een doorsnee stadswijk. Het Fort De grotendeels voor 1960 gerealiseerde uitbreiding van deze wijk tussen de woonkern rond de parochiekerk en de aan de Nieuw-Borgvliet Ten noorden van de al voor de oorlog bestaande Rembrandtstraat was men voor 1960 al begonnen met een bescheiden uitbreiding van de kom Nieuw-Borgvliet in de richting van Rozenoord.20 De gemeenteraad stelde in maart 1960 een uitbreidingsplan voor de wijk vast. In hoofdzaak vond de realisering daarvan plaats tussen 1963 en 1967. De aanwezigheid van het waterwinningsgebied De Mondaf21 en van het landgoed Klein-Molenbeek benadrukten het open karakter van de wijk. Klein-Molenbeek werd in 1969-1970 verkleind door de aanleg van Antwerpsestraatweg gelegen Oranjebuurt, zal later voor een deel binnen de grenzen van De Zeekant vallen. In 1960 werkte men nog aan de Caspar Fagellaan en de Augustalaan, waar evenals elders in de buitenwijken etagewoningen verrezen. De Zeekant Vervolgens zal een uitbreiding gerealiseerd worden tussen de Borgvlietsedreef en het toenmalige strand van de Oosterschelde. Het door oudere Bergenaren met weemoed herdachte Scheldestrand moet daarbij geleidelijk aan plaats maken voor de verstedelijking. Een nieuwe parochiekerk, toegewijd aan Sint Gertrudis (toen gemoedelijk 'Geertrui' genoemd) was al gepland op een terrein aan wat later een deel van de Paulus Buyslaan is geworden. Er kwam hier overigens geen Geertrui- maar (even verderop, meer oostelijk) een Pauluskerk. Dat was niet meer dan een semipermanent gebouw, in 1959 geleverd door een meubelfabriek. De ontkerkelijking sloeg echter toe zodat het bedehuis al in februari 1970 zijn functie verloor.22 In wezen nog onaangetast bleef Oud-Borgvliet, een verkommerd pleintje dat het restant vormde uit een ver verleden waarin het de kern had gevormd van het gelijknamige dorp. Rondom kwamen in snel tempo de straten van de zogenaamde 'Rivierenbuurt' tot stand. Het geheel werd in het westen afgebakend door de Scheldelaan.23 Plein 13 Pro memorie wordt hier het plan Plein 13 genoemd. Dit vroegere militaire oefenterrein ontleende zijn naam aan het wachthuis 'Post 13' bij de opgeheven spoorwegovergang naar de Balsebaan. Het terrein werd in 1952 door het gemeentebestuur van de Staat der Nederlanden gekocht. Een uitbreidingsplan (met een Romeins cijfer Piein XIII genoemd) voorzag oorspronkelijk in woningbouw, maar in 1961 was daarvan weinig of niets gerealiseerd. De bestemming veranderde ondertussen in 'gebouwen met een kantoorfunctie'. Ook hiervan kwam in de jaren zestig niet veel tot stand, afgezien dan van de aanleg van straten. Aan de randen verrezen enige nutsgebouwen. Allereerst een nieuw postkantoor, geopend in 1966. Vervolgens aan de Louis Porquinlaan een gezondheidscentrum (1965). Tenslotte aan de overgebleven open ruimte, die de naam Plein 13 bleef dragen, een ziekenfondskantoor (1967). Plan Moerstraatsebaan (later Meilust-Zuid) Ten opzichte van de oude stad ligt dit woongebied wat apart. In eerste opzet reikt het uitbreidingsplan niet verder dan het terrein tussen de Noordzijde Zoom, de Zandstraat en de Moerstraatsebaan, die dan nog vanaf de Bredasestraat naar de Zandstraat kronkelt en verder naar het naamgevende dorp leidt. Later is de buurt bij het woongebied Meilust-Zuid ingedeeld. Historisch gezien kan dit een wat ongelukkige naam worden genoemd, want het plangebied Moerstraatsebaan heeft weinig te maken met het landgoed Meilust dat tot 1962 onder de gemeente Halsteren blijft behoren. De bijbehorende villa is dertig jaar nadien afgebroken. Het deel van deze buurt ten zuiden van de Sweelinckstraat werd in hoofdzaak nog voor 1965 gebouwd en bewoond. De bebouwing van het terrein ten noorden daarvan ontstond daarna, tot ongeveer 1970. Alle straatnamen zijn hier aan de meesters van muziek en zang gewijd: vandaar in de populaire naam 'Muziekbuurt'. Een complex van zeven blokken Foto van de zogenaamde Wilmaflats, woningen in hoogbouw aan en nabij de Heiningen in het uitbreidingspian Gageldonk-Oost, met op de voorgrond aan de Lievenshovetaan [voorgrond! woningen in laagbouw: circa 1970. Fotograaf Dick de Boer. Collectie MHC. Foto van in continubouw gerealiseerde etagewoningen aan de oostzijde van de Guido Gezellelaan, in het uitbreidingsplan De Warande 1966. Fotograaf Cor Meerbach. Collectie MHC. De Waterschans 4 - 2008 44 Luchtfoto van de flats, gerealiseerd in continubouw in het uitbreidingsplan Moerstraatsebaan lthans Meilust-Zuidl. Linksonder de O. Elsemanschool, oktober 1963. Aero Camera Rotterdam. Collectie MHC. 45 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 23