WARTAAl NIEUWE WINKELS IN OUDE PANDEN 2008 1900 1960 Een zonnige dag in de Wouwsestraat in 1970. Op de foto links de winkels op nummer 13, 15, 17 en 19 én een leuk autootje. [Collectie MHCl, rechts de situatie anno 2008 [foto Ward Warmoeskerken], De Wouwsestraat geldt als een van de breedste straten van de binnenstad en is daardoor goed geschikt als winkelstraat. De Wouwsestraat heeft deze functie echter niet altijd gehad. Pas tegen het einde van de negentiende eeuw verschijnen in deze straat de eerste winkels, net als in de Zuivelstraat. Van het begin begin van de twintigste eeuw kan de Wouwsestraat een echte winkelstraat genoemd worden. In 1900 waren ervan de achtendertig panden in de straat slechts negen volledig in gebruik als woonhuis. Van de overige panden werd de benedenverdieping gebruikt voor winkels en vijf cafés. Onder de winkels waren drie (banket)bakkers, drie slagers en twee kruideniers. Daarnaast bestond het winkelaanbod in de Wouwsestraat uit een allegaartje: men vond er een smid, een militair kleermaker en twee schoenmakers, twee snoepwinkeltjes, een biljartmaker en een hovenier. Ook kon men er sigaren, kachelhout en huishoudelijke artikelen kopen, evenals schilder- en verfwaren. Van al deze winkels bestaat er nu geen enkele meer. Al in de jaren zestig van de vorige eeuw waren veel van de genoemde winkels verdwenen. Daarvoor in de plaats verschenen nieuwe zaken. Ook werden zeven woonhuizen in gebruik genomen als winkel. Opvallend is het aantal kledingzaken, dat in 1960 zeven bedroeg. De mensen maakten steeds minder kleding zelf en gingen ook niet meer naar een destijds al 'ouderwetse' kleermaker. Liever kochten zij confectie in een van de kledingzaken. Een schoenmaker was in 1960 ook niet meer te vinden in de Wouwsestraat, maar er was wel een schoenenwinkel. Het aantal slagers nam af tot één, terwijl er nog steeds in drie zaken brood en banket gekocht kon worden. Hoewel er nog maar één kruidenier was, waren er in 1960 wel twee groentewinkels. Verder werden er tussen 1900 en 1960 twee van de vijf cafés gesloten. Nieuw in 1960 waren twee kappers, een drogist en een parfumerie, een opticien en twee juweliers, twee boekwinkels, een fotograaf, twee ijssalons, een winkel met lederwaren, twee zaken met huishoudelijke artikelen en een zaak voor woninginrichting. En ook sigaren konden, weliswaar in een ander pand, nog steeds gekocht worden in de Wouwsestraat. De Waterschans 4 - 2008 54 Deze foto, genomen vanuit de Zuivelstraat, toont de Wouwsestraat in 1962. Op de twee meest rechtse winkelruiten is te lezen: "Hier komt... P&C.De drie panden geheel rechts op de foto zijn namelijk datzelfde jaar gesloopt om plaats te maken voor moderne nieuwbouw voor Peek Cloppenburg. [Foto Rijksdienst van de Monumentenzorg; collectie MHCl Van de winkels uit 1960 bestaan er vier nog steeds: de sigarenwinkel, de drogist, een ijssalon en de schoenenwinkel. Ook de fotograaf en een van de juweliers waren tot voor kort in de Wouwsestraat te vinden. Het aantal kledingzaken, waartoe ook sport- en ondermode gerekend kunnen worden, is de laatste decennia gestegen tot twaalf. Er is een tweede schoenenwinkel en er zijn inmiddels ook twee drogisten en twee parfumerieën. Een logische verandering in het winkelaanbod is de toename van het aantal opticiens van één naar vier; in vergelijking met 1960 dragen mensen nu immers veel sneller een bril of hebben contactlenzen. Ook logisch is de komst van drie zaken die gespecialiseerd zijn in (mobiele) telefonie. Deze veranderingen zijn een vanzelfsprekend gevolg van de tijd waarin wij leven. Ook vanzelfsprekend is het verdwijnen van vier (banket)bakkers, de kruidenier, de slager en de twee groentewinkels. Door de komst van steeds meer supermarkten zijn deze 'kleine zelfstandigen' overbodig geworden: de concurrentie konden zij niet aan. Gelukkig zijn er anno 2008 nog genoeg andere winkels te vinden die de Wouwsestraat tot een aantrekkelijke winkelstraat maken: een boekwinkel, een reisbureau en ook een fotografie-, een muziek- en een sieradenwinkel. Voor dit uitgebreide winkelaanbod hebben ook de laatste twee woonhuizen nu een winkelfunctie gekregen. Wanneer je foto's van de Wouwsestraat uit de jaren zestig van de vorige eeuw vergelijkt met de huidige situatie, dan valt op hoeveel het straatbeeld gewijzigd is. Veel panden zijn de afgelopen eeuw van eigenaar veranderd; steeds weer werden andere winkels geopend in de drukke winkelstraat. Een nieuwe winkel betekende vaak ook een nieuwe uitstraling en daarom werden de winkelgevels nogal eens aangepast. Desondanks zijn er ook nog winkelpanden die hun oorspronkelijke uiterlijk behouden hebben. Kijk en vergelijk! 55 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 28