Beste leden, Van de hoofdredacteur Colofon U wist dat er een Waterschans over de 'TiTjiWjaren zestig zou verschijnen. Een dubbeldik jubileumnummer met artikelen over de decade waarin de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom veertig jaar geleden werd opgericht. Deze Waterschans ligt nu voor u. Meer dan dubbeldik en boordenvol interessante bijdragen van uiteenlopende auteurs. Een nummer voor in de boekenkast. Voor deze prestatie verdient de redactie en met name de hoofdredacteur, Yolande Kortlever, alle lof! Het kleurig uiterlijk en de vormgeving zullen beslist een verrassing voor u zijn. Mede ter gelegenheid van het jubileumjaar besloten redactie en bestuur bijna een jaar geleden om een nieuw uiterlijk en een andere indeling van De Waterschans te laten ontwerpen. Wij zijn er trots op en hebben er alle vertrouwen in dat ook u deze eigentijdse opmaak waardeert. Jubileumactiviteiten De lezing van de gebroeders Blokker en de presentatie van het Bergs Kwartierstatenboek zijn inmiddels achter de rug. Rode draad in het verhaal van de Blokkers was het misbruik dat in hun ogen politici vaak maken van de vaderlandse geschiedenis. Het Kwartierstatenboek is op zaterdag 22 november onder grote belangstelling aan burgemeester Han Polman overhandigd. Heeft u al gebruik gemaakt van de kortingbon welke u in De Waterschans nr. 3 aantrof? Op zondag 26 oktober vond onder leiding van Marco Vermunt een mini-excursie plaats naar Fort de Roovere. Op het binnenterrein van het fort (de terrehad Marco gehoopt de fundamenten van achttiende-eeuwse bebouwing aan te treffen. Hij noemde de resultaten teleurstellend. Voor de verslagen en foto's van deze drie activiteiten verwijs ik u naar de website van de Kring. Jubileumgeschenk Het gaat niet lukken om de heruitgave van het eerste geschiedenis boek van Bergen op Zoom, Histoire Abregée de Bergen-op-Zoom van Jean Fa ure uit 1761in maart 2009 te presenteren. De vertaling door dr. Paul Linthorst is weliswaar gereed maar oud-archivaris dr. Willem van Ham heeft, mede vanwege andere publicaties, nog een aantal maanden nodig voor het beantwoorden van de vele vragen die de Hugenotenfamilie Faure en de tekst oproepen. Ook het zoeken naar passende illustraties is tijdrovend. Bovendien vragen wij historici, die gespecialiseerd zijn in de achttiende eeuw, om een extra bijdrage te leveren. Ik wens u veel leesplezier en prettige feestdagen. Ad van den Bulck, voorzitter Over de jaren zestig heeft veel mythevorming plaatsgevonden, met name door degenen die deze periode hebben meegemaakt. Was deze periode echt zo revolutionair in Nederland? Direct na de oorlog stond ons land in het teken van de wederopbouw. Al snel kwam er een debat over de verloedering van de Nederlandse jeugd. De samenleving was burgerlijk en verzuild en stond nog niet open voor verandering. De jeugd echter veranderde, mede onder invloed van de Amerikaanse cultuur. De Verenigde Staten als symbool voor de commercie was een bedreiging voor die burgerlijke cultuur. Vlak na de Tweede Wereldoorlog was er sprake van een 'babyboom'. Deze naoorlogse generatie werd in de loop van de jaren zestig volwassen en begon haar stempel te drukken op de maatschappij. Een aantal dingen gebeurde tegelijkertijd. Zo ontstond er een eigen jeugdcultuur die haar kracht ontleende aan de commercie. In 1964 kwam er een enorme loonsverhoging en men kreeg meer te besteden. Men kon zich bijvoorbeeld thuis een douchecel veroorloven. De auto en televisie werden voor velen betaalbaar. De omroep was weliswaar verzuild opgezet, maar katholieken keken niet alleen naar de KRO, maar ook naar de andere omroepen en dat gold andersom ook voor de andere gezindten. De jeugdcultuur kwam los te staan van de verzuilde organisaties. De Nederlander was voor zijn ontspanning en voorlichting niet meer afhankelijk van zijn zuil. Hij kon zichzelf vermaken. De maatschappij individualiseerde. Door de zuilen af te breken ontdekte men de 'andere' landgenoten. De ontzuiling liep parallel aan de ontkerkelijking. De culturele en sociale omwenteling in Nederland voltrok zich vrij geweldloos: er sneuvelden geen mensen en er werd niet veel geweld gebruikt zoals in andere landen. Dit was mede te danken aan de Nederlandse bestuurders die vaak bereid waren mee te praten. De 'revolutionairen' kwamen daardoor al snel in een onderhandelingssituatie en alles ging in 'goed overleg'. Toch wist de overheid niet altijd adequaat te reageren op de ludieke acties van bijvoorbeeld Provo's en Dolle Mina's en was een kloppartij door de politie of het waterkanon het eerste antwoord. In de loop van de jaren zestig kwam er ook steeds meer protest tegen de Vietnamoorlog en de Amerikaanse betrokkenheid daarin. Het veertigjarig jubileum van de Geschiedkungie Kring vormde de aanleiding voor het onderwerp van dit themanummer: De jaren zestig in Bergen op Zoom. Door het jubileumnummer heen staan enkele getuigenissen van de eerste leden van de Kring. In de diverse artikelen wordt een beeld geschetst van het Bergen op Zoom tijdens de jaren zestig. Er veranderde veel in de stad, maar liepen de gemoederen hier ook zo hoog op en hoe snel ging die verandering? De redactie heeft gezocht naar boeiende onderwerpen en hiervoor verschillende auteurs gevraagd waardoor er diverse invalshoeken konden ontstaan. Ook heeft De Waterschans een nieuw jasje gekregen, ontworpen door De Werkkamer. Graag wil ik de auteurs en de redactieleden hartelijk bedanken voor hun waardevolle bijdragen en inzet. Yolande Kortlever, hoofdredacteur Inleveren kopij voor Waterschans 1,2009 MlHl 11 I I I De Waterschans 38ste jaargang nr. 6, december 2008 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1275 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Marieke Liefting webteamldgeschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 6600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Zuidzijde Haven 129 6611 HD Bergen op Zoom tel.: 0166-263166 e-mail: greetje.hage0hetnet.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 6611 HW Bergen op Zoom tel.: 0166-238621 e-mail: frans.witjes0home.nl Postrekening 26 05 922 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal] per jaar. Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Marieke Liefting Kiekie Peijs Willem Vermeulen Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. Jac Backx Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris] Drs. Nic Grosfeld Drs. Johanna Jacobs Drs. Irene van Kemenade Drs. Yolande Kortlever (hoofdredacteur) Drs. Jan Peeters Bas ter Stege ing. Redactiesecretariaat Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 6617 AN Bergen op Zoom Tel.: 0166-237572 e-mail: dekkervink0home.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Vormgeving De Werkkamer Bergen op zoom Druk: Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Coverfoto: De Gevangenpoort gezien vanuit de Rijkebuurtstraat, 1965. Met dank aan Jan en Ria Weyts. vóór 1 februari 2009 3 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 2