WARTAAL Geef je mening! Lievensberg ziekenhuis: we zijn er al 40 jaar voor Een derde en laatste oorspronkelijke pui is te vinden op nummer 19, op de hoek van de Wouwsestraat en de Korenbeursstraat. Ook hier stamt de houten pui uit 1905. Deze is later in 1923 aangepast tot de huidige staat met de bolle beglazing. Op de foto's uit de jaren zestig zijn nog meer van deze oude winkelpuien te zien. Aan het begin van de Wouwsestraat was op nummer 8 in de jaren zestig een juwelier/opticien gevestigd (afbeelding 3). Deze zaak had een voor die tijd vrij moderne uitstraling, terwijl de ijssalon links ernaast nog de oude gevel van rond 1900 had. De afgelopen veertig jaar zijn veel oude winkelpuien vervangen door modernere, niet alleen in de Wouwsestraat, maar ook elders in Bergen op Zoom. Jammer! Of juist niet? Geef je mening hierover op www.geschiedkundigekringboz.nl. Rechts naast nummer 8 stonden begin jaren zestig nog drie aparte winkelpanden (Wouwsestraat 2-4-6). Op nummer 6 was een dameskapper te vinden en op nummer 2 en 4 werden huishoudelijke artikelen verkocht. Een grote gevelreclame sierde deze winkel op de hoek van de Wouwsestraat en het Zuivelplein (zie: WARdTAAL 1-2007). In 1962 werden deze drie panden echter gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe kledingzaak (afbeelding 4 en 5). Even verderop in de Wouwsestraat was nog een oude winkelpui te zien: bij de fotograaf op nummer 16 (afbeelding 6). Piet Verhage, lid van het eerste uur, deelt zijn ervaringen. Wat zijn uw herinneringen aan Bergen op Zoom in de jaren zestig? Hoe was het leven in de stad toen? "Het is voor mij niet mogelijk om de ontwikkelingen in Bergen op Zoom op de juiste tijden vast te leggen. Ik herinner me nog wel zeer goed dat men in de jaren zestig wat ging doen om de industrialisatie te bevor deren. De oude havens werden gesloten en de Theodorushaven met de Burgemeester Peterssluis werd geopend (1969). Er kwam echter geen enkel bedrijf op af. De investering was nutteloos. Bij navraag bleek dat de gemeente bleef wachten onder het motto 'ze komen toch wel'. Dit was niet acceptabel voor een drietal bedrijven die zich hadden gevestigd aan de nieuwe haven (De Schelde, Meeus en oliehandel Sakko). Zij stelden voor actief te worden in de verkoop van grond in de haven. In Amsterdam werd toen in de RAI een beurs gehouden waar de genoemde bedrijven, samen met de gemeente, een stand bemanden. Hieruit is de vesti ging van General Electric tot stand gekomen". Kunt u aangeven hoe de Geschiedkundige Kring zich in de afgelopen 40 jaar heeft ontwikkeld? "In de jaren zestig nam de interesse voor historische zaken sterk toe. Voor die periode was de waardering voor de historische panden en de interesse in de geschiedenis minimaal. Een goede vriend van me, Henri van Niftrik, was met een aantal anderen -waaronder Miel Hartel- in de weer iets op te richten. Henri heeft mij lid van de Geschiedkundige Kring gemaakt. Ik ben altijd geïnteresseerd gebleven maar was verder niet erg actief op dit front. Excursies heb ik nooit meegemaakt. De Waterschans is een uitstekend blad, erg lezenswaardig; het bevordert de band met de leden." Met deze slogan viert het Lievensberg ziekenhuis dit jaar zijn 40-jarig bestaan. In die 40 jaar heeft Lievensberg zijn naam gevestigd in stad en streek. In vergelijking met andere Nederlandse ziekenhuizen is Lievensberg qua omvang een gemiddeld ziekenhuis, maar qua ambities streeft de ziekenhuisorganisatie vanaf de opening in 1968 naar een hogere klassering. De laatste jaren met steeds duidelijker merkbaar resultaat! In dit artikel nemen wij u in vogelvlucht mee door de geschiedenis van het Lievensberg ziekenhuis. Drs. Hans Ensing en Mr. Petra Verduit M Piet Verhage, veertig jaar geleden. De Waterschans 4 - 2008 58 Patiëntenkamer in het gloednieuwe Lievensberg. 59 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 30