echte hasiiesi-handel niet Ferre Grignard Hard drugs werden toen nog slechts in heel kleine kring genuttigd. Herman Elseman was er al vroeg bij. "Heroine had je toen nog niet, die kwam pas na het popfestival van Kralingen ons land in. Nee, ik zat aan de opium. En dan ook nog intraveneus. Met hard drugs was het zo: of je ging er aan onderdoor, of je overleefde. Ik heb het overleefd. Ik heb op een bepaald moment besloten dat ik het leven te mooi vond om dood te gaan. Dus heb ik mezelf, samen met nog een stuk of wat andere junks uit Bergen, laten opnemen in de Jellinek-kliniek. In mei 1968, toen de studentenopstand in Parijs losbarstte, zat ik af te kicken in de Jellinek. Wij waren trouwens het meest succesvolle groepje afgekickten van de hele geschiedenis van de kliniek. Toch ook een mooi record." Fons Broekhoven hield het destijds iets rustiger. "Maar ik blowde wél natuurlijk, en ik slikte af en toe LSD. En efedrine, heel af en toe. Speed dus. Maar dat was alleen maar om wakker te kunnen blijven." Herman: "Ik kon werk krijgen als classificeerder in de Sloehaven van Vlissingen. Daar verdiende je in een week meer dan met zes weken aardbeien plukken hier. Maar dan moest je wel 's nachts doorwerken. Dan nam je efedrine." Tegenwoordig raken de heren nauwelijks nog een geestverruimend middel aan. Herman: "Een heel enkele keer, misschien één keer per jaar, op een feestje, een trek van een joint. Maar als ik tegenwoordig twee halen neem, ben ik meteen zo stoned als een aap." Nadat hij en de andere leden van het 'Jellinek- clubje' waren afgekickt, ontstond in Bergen op Zoom een relatief grote drugsscene, waarvan soms delen werden opgerold door invallen van de politie in drugspanden, die daarna in andere delen van de stad weer vrolijk voortgingen. Elseman en Broekhoven keken sinds de oprichting van de Sosjale Joenit vanaf de hulpverlenerskant naar druggebruikers. De eerste officiële Bergse drugsdode viel uiteindelijk in 1980, in een Rotterdams stationstoilet. Hij was dertig jaar, Elseman en Broekhoven hebben hem nog gekend. Hoe kijken zij op de jaren zestig terug? Herman: "Het was een spannende tijd." Fons: "Heel avontuurlijk. Wij hebben onze blik enorm verbreed. We waren nieuwsgierig en dus ging je zoeken. Wij gingen eind jaren zestig al Drugs speelden een groeiende rol in deze kringen. Herman: "Bergen op Zoom liep vóór op andere plaatsen als Eindhoven en Den Bosch. Dat kwam omdat wij hier een wijdere blik hadden. Bergen ligt op de lijn Parijs-Antwerpen-Amsterdam. Er kwamen hier wel jongens uit Parijs die hier weken bleven steken. Of uit Amstelveen. En wij gingen veel naar Antwerpen, naar de Muze bijvoorbeeld. Ik heb Ferre Grignard - 'De Ferre' - daar nog zien optreden. En we gingen naar Paradiso en Fantasio in Amsterdam, want daar gebeurde veel meer dan bij ons. Daar haalden we onze inspiratie vandaan." Uit Antwerpen werden drugs betrokken. Herman: "Er was hier een levendige handel in hasj. Die werd in Antwerpen gehaald. Degene die het ging halen kreeg zijn portie gratis. Nee, dat rookten we niet op in het Wapen van Engeland, dat dacht iedereen, maar dat was niet zo. We blowden in het Londenstraatje en het Morganstraatje. Als je daar nuchter doorheen liep was je aan het eind stoned." naar Lapland, weet je nog, Herman?" Herman: "Echt fantastisch was dat. Wij waren behept met een universele nieuwsgierigheid, naar alles wat zich in de wereld afspeelde. We probeerden onze grenzen te verleggen. Daarbij stootte je af en toe je neus, je moest de tol betalen, maar we zijn er ook wijzer van geworden." Fons: "Een aantal grenzen die je verlegde, hebben voorgoed mijn leven en dat van anderen veranderd. De bakermat van veel stromingen die later gemeengoed werden, hebben wij meegemaakt, vanaf het begin. Niet alleen de democratisering van de maatschappij, maar ook de milieubeweging. De Club van Rome stamt uit die tijd." Herman: "Dat zat al in de natuurclub waarbij ik zat. Datje goed omging met de natuur, met het milieu." Fons: "Achteraf viel mij trouwens op hoe liberaal het er eigenlijk in Bergen aan toe ging. Ik had het daarstraks over dat katholieke milieu dat mij benauwde, nou, later kwam ik erachter dat het in Oost-Brabant veel erger was. Hier was de sfeer lang niet zo benepen." Herman: "Ik denk dat dat komt omdat wij hier al die militairen hadden die hier waren gelegerd. Die kwamen overal vandaan en dat geeft een meer open klimaat dan elders. En veel verenigingen die hier bestonden, vanaf de gymclub Odiles tot en met Sociëteit Thalia, hadden officieren in het bestuur. Die kwamen van elders, maar die woonden hier. Dat heeft ontegenzeggelijk invloed op de sfeer. Bergen op Zoom was niet dichtgeplakt met kranten." Fons: "Er waren natuurlijk wel de gevestigde instituten die geen pottenkijkers duldden. Vrederust was toen een hermetisch afgesloten bolwerk. Daar kwam je niet binnen. Wij hebben ook daar actie gevoerd - de anti-psychiatrie was toen erg in - maar veel meer in het verborgene. Want het ging om kwetsbare mensen. De acties die we daar deden, waren veel subtieler en niet meteen op publiciteit gericht, maar op verbetering van individuele situaties van patiënten. Wij ageerden bijvoorbeeld tegen elektroshocks. Het was destijds, ook hier in Bergen, heel normaal dat patiënten elektroshocks kregen toegediend." Herman: "Ik zal je eens wat vertellen: ik heb destijds zélf een keer van die dingen tegen mijn kop gehad." Fons: "Tegenwoordig mag het weer. Alles komt weer terug." Herman: "We moeten weer op de barricaden." Fons: "Er breken gouden tijden aan." J tr BERGEN OP ZOOM. r „Geruchten, geruchten, telkens de hard nekkigste geruchten, maat we hebben in twee Jaar niet meer dan drie keer een inval gedaan die resultaat had. Bij nader onderzoek kwam vast te staan 4at het in het eerste geval om peppilletjes ging, het tweede geval opa hele zware shag en in het dérde geval om Het viertal haalde de krant met hun ideeën. De Waterschans 4 - 2008 78 MEET ferre grignard. Singer, guitarist Ferre 1 was born in the early f He attended the and was then called up5 If took the Belgian out that Ferre was not j they wanted, so - exit spent some years the negroes, from that anti-war to be and order politics, 45 RpM SINGLE 319 870 BF Grignard part of World War Antwerp Academy of Arts ^0 for military service- army one year to find exactly the very man soldier Grignard. He then •n the U.S.A., living among but was finally expelled co""tr/ due to his anarchist and Bacl< in Antwerp he formed a musical group artists café. Although -erre, who writes his own It is not easy to make been broken,- he appears He collects medals conferring his own administration, that s,o„ad playing in "De Moze a„ An »nafTf n l°be"ed 9'°"P PHILIPS 79 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 40