De komst van gastarbeiders in Bergen op Zoom Medio jaren zestig was de Nederlandse arbeidsmarkt oververhit. Er waren veel meer arbeidsplaatsen dan werknemers. De industrie zat met de handen in het haar. Vooral voor laag-, ongeschoold en vies werk was niemand meer te vinden. Dat had, behalve met het grote aanbod van werk, ook te maken met het steeds hogere opleidings- en aspiratieniveau van de Nederlanders. Goede raad was duur. Dr. Cock Gorisse Bergse industrie schreeuwt om arbeidskrachten Ook in Bergen op Zoom was er een groot tekort aan arbeiders. Bekende Bergse bedrijven als Beckers Haarden, de ijzergieterijen van Asselbergs, Van Mechelen ijzerindustrie en Holland Machinefabrieken zaten met grote personeelstekorten, en ook bij vele andere bedrijven kon men niet of nauwelijks aan personeel komen. Zelfs on- of laaggeschoolde Bergenaren wilden niet in deze fabrieken werken. De CAO-lonen in de metaalwaren niet hoog, en een groot aantal Bergenaren gaf er de voorkeur aan naar de Rotterdamse havens te pendelen, waar veel meer te verdienen was. Machinefabriek De Holland huurde daarom al vanaf begin jaren zestig productiepersoneel in via koppelbazen. Het waren niet alleen de traditionele, al lang gevestigde bedrijven die moeilijk aan personeel konden komen. Ook bedrijven die pas kort in Bergen op Zoom gevestigd waren, hadden er moeite mee. Synthese bijvoorbeeld, of Bruijnzeel, en later Philip Morris. Actief op zoek naar buitenlandse arbeidskrachten Omdat er op de arbeidsmarkt zo'n schreeuwend tekort aan arbeiders bestond, ging het Nederlandse bedrijfsleven actief op zoek naar werknemers in de verschillende landen rond de Middellandse Zee. Daar was een groot arbeidspotentieel te vinden, en omdat de lonen er véél lagerwaren dan in Nederland, was het voor arbeiders uit die landen aantrekkelijk om voor het Nederlandse minimumloon hier te komen werken. Italianen, Spanjaarden en Portugezen kwamen het eerst op de vacatures af. In Bergen op Zoom arriveerden de eersten in respectievelijk 1960, 1961 en 1963. In 1964 kwamen de eerste Turken, in 1966 gevolgd door Grieken. In 1969 kwamen de eerste Marokkanen in georganiseerd verband, en in 1970 volgden nog enkele cohorten Tunesiërs en Joegoslaven.1 Tijdelijk naar Nederland Het was de bedoeling dat al deze arbeidskrachten enkele jaren in Nederland zouden werken, en dan weer zouden terugkeren naar hun eigen land. Ook het overgrote deel van de migranten zelf kwamen met dit idee naar Nederland. Gastarbeiders werden ze genoemd. Vanwege de veronderstelde tijdelijkheid van hun verblijf was de werkgever verplicht om voor passende huisvesting te zorgen voor alle buitenlandse arbeiders die hij contracteerde. Hij betaalde de reis van het herkomstland naar hier. Na afloop van het contract kon de werknemer ook aanspraak maken op een gratis enkeltje naar huis. Dat was in het arbeidscontract vastgelegd.2 De buitenlandse arbeidskrachten werden meestal in pensions gehuisvest. Grotere bedrijven hadden hun eigen bedrijfspensions, maar er werd vooral door kleinere bedrijven ook veel gebruik gemaakt van particuliere pensions in de binnenstad, vooral rond het havenkwartier. Medio jaren zeventig waren er meer dan dertig pensions waar gastarbeiders woonden. De omstandigheden waaronder ze daar verbleven, voldeden echter niet aan de eisen die je aan normale woonomstandigheden mocht stellen. Soms woonden er tien tot twintig mannen in een veel te klein pension zonder adequate voorzieningen.3 De eerste gastarbeiders zijn meer dan welkom Daut Sahin, nu 78 jaar, was een van de eerste Turken. Hij kwam met een groep van achttien mannen in 1965 naar Bergen op Zoom. Ze waren geworven via het Turkse arbeidsbureau. "Ik dacht: Nederland opent zijn deuren, ik ga kijken hoe het daar is." Op Schiphol werden ze afgehaald door de directeur van machinefabriek De Holland, "ledereen was vriendelijk en het was hier gezellig. We woonden met zijn allen in het pension." Ensar Yildir kwam ook via het Turkse arbeidsbureau. Na zijn aankomst op Schiphol verbleef hij eerst twee weken in het pension van Bruijnzeel in Zaandam. Daarna ging hij naar de vestiging in Bergen op Zoom, ook in pension. NV Machinefabriek De Hotland, de constructie-afdeling, 1952. Collectie MHC. De Waterschans 4 - 2008 80 Gebouw voor de opvang van gastarbeiders aan de Ringersweg te Bergen op Zoom, 1972. Fotograaf Dick de Boer. Collectie MHC. 81 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 41