\^0ftPOUwenweKkencie De Waterschans' eWT'v- Het hebben van een eigen honk was een waarborg voor de continuering van de archeologische activiteiten. In datzelfde jaar vond de eerste Braderie plaats. Die was geënt op historie, waarbij ieder werd aangespoord 'historische' gevels te bouwen en gekostumeerd te verschijnen. Toen al werd er voor gepleit ook in de rest van het jaar zorgvuldiger met de echte historische gevels om te gaan, een boodschap die nog niet goed over kwam. Toch was het enkele feit dat de braderie op de geschiedenis geënt werd belangrijk voor de ontwikkeling van het historisch bewustzijn in Bergen op Zoom. Ook de betreurenswaardige aanleg van de Westersingel had een positief neveneffect. Er werd daar een bijzonder aansprekende vondst gedaan in de vorm van een rijke verzameling steengoed ter plaatse van 'de Cannemansplaetse'.2 Belangrijker was de ontdekking van de stenen brug vóór de Gevangenpoort met de funderingen van de bijbehorende voorpoort en de stadsmuren, alsmede de stadsgracht met de authentieke kademuren. Elke Bergenaar kende de poort natuurlijk, maar toen werd de samenhang ervan met gracht en stadsmuren inzichtelijk. Het plaatste bovendien de stad landelijk in de kijker. Opmerkelijk is wel, dat bij een recente rioleringsaanleg die vondst in het ambtelijk apparaat al weer vergeten was. In de jaren zestig trad Van de Laar aan als burgemeester. Omdat hij oud-staatssecretaris was van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, waaronder ook Monumentenzorg viel, waren er op het vlak van de monumenten hooggespannen verwachtingen. Voor de grote monumenten spande hij zich zeker in; herstel van de woonhuismonumenten was in zijn ogen echter geen zinnige en een bepaald onhaalbare optie. Van de Laar was ook een voorstander van het vestigen van de muziekschool op het Ravelijn. Dat riep zoals gezegd heftige weerstand op. De toen gemobiliseerde krachten hebben uiteindelijk mede tot de oprichting van de Geschiedkundige Kring, de Stichting Stadsherstel en later de Vereniging Binnenstad geleid. Besluit De jaren zestig hebben de tijd rijp gemaakt voor behoud en herstel van de oude stad, dat uiteindelijk pas in de jaren zeventig geleidelijk aan op gang gekomen is. In eerste aanleg gebeurde dat veelal zonder medewerking van de gemeente. Het entameren ven de restauratie van 'de drie panden' op de Dubbelstraat (de nummers 12, 12-a en 14) betekende een omslag in het denken in het gemeentelijk apparaat. Het was zelfs een initiatief van de verder in de oude stad toch niet altijd even fijngevoelig opererende directeur gemeentewerken Van Vianen. Toch duurde het lang voor daar een echt enthousiasme ontstond. Voor de aanwijzing tot Beschermd Stadsgezicht, toch een belangrijk uitgangspunt voor beleid, werd nooit zichtbaar een tandje bijgezet. Hetzelfde gold jarenlang voor de restauratiebudgetreserveringen van het Rijk: subsidieaanvragen uit Bergen op Zoom werden steeds aangehouden tot aan het eind van een kalenderjaar was gebleken dat andere gemeenten, waar wel reserveringen voor waren, hun budget niet opgemaakt hadden. Wij genoten toen bij wijze van spreken van de kruimels die op tafel waren achtergebleven. Hoewel er altijd wat te wensen overblijft is er toch veel bereikt, voor een belangrijk deel dankzij de inzet van Stichting Stadsherstel en particulieren. Aan de uitverkiezing tot Beste Binnenstad in 2007 zal dat zeker hebben bijgedragen. Willem van Ham, erelid, deelt zijn ervaringen. Wat zijn uw herinneringen aan Bergen op Zoom in de jaren zestig? Hoe was het leven in de stad toen? "Bergen op Zoom imponeerde mij als een plaats waar de historie om de hoek ligt, en soms regelrecht voor je gezicht staat. De keerzijde van de medaille was de grote achterstand die de Scheldestad al jaren geleden had opgelopen doordat men economisch en demografisch was overvleugeld door buurgemeente Roosendaal. Dat trauma bleek ook toen al diep gegrift te zijn in het hart van 'iedere' Bergenaar. Die achterstand werd de bezoeker van de stad duidelijk door het sluipende, maar duidelijk waarneembare verval - vooral bouwkundig. Kenmerkend was het hoekpand van de Grote Markt, Onse Vrouwe, waarin nu een juwelier is gevestigd. In de jaren zestig ging Bergen op Zoom schoon schip maken. Het genoemde pand was het eerste in een reeks woonhuisrestauraties die de stad langzamerhand haar oude luister hebben teruggegeven." "Daarnaast kwam er een zekere vernieuwing op gang, bijvoorbeeld met de bouw van de kantorenflat 'Lucerna' aan het Sint Josephplein; sindsdien een jarenlange ergernis voor het oog. Verder breidde men de stad uit over het oostelijke hoveniersgebied en in de richting van de bosranden. De voor 1960 gestarte projecten (zoals het graven en inrichten van de Theodorushaven, het gelijknamige industrieterrein en dat van de Lage Meren) werden afgerond en verder uitgebouwd". Kunt u aangeven hoe de Geschiedkundige Kring zich in de afgelopen 40 jaar heeft ontwikkeld? "De oprichting van De Kring vond plaats in de Meizaal van hotel De Draak en op initiatief van de bekende tekenleraar Fons Gieles en gemeentearchivaris Jan van Mosselveld. Vanaf de oprichting was ik sterk betrokken bij de voorbereiding van de voornaamste producten van de Geschiedkundige Kring, namelijk de publicaties. Dit betreft zowel De Waterschans (sinds 1968) als de reeks Studies uit Bergen op Zoom' waarvan het eerste deel verscheen in 1975. Daarbij had ik veelvuldig contact met bestuurders, met name de toenmalige voorzitter, wijlen dr. Miel Hartel die met de secretaris, broeder Alberik van Rijckevorssel een onafschei delijk duo vormde. Verder maakte ik de stijging van het ledental mee, waardoor het getalsmatig zeer kleine clubje uitgroeide tot een krachtige, bloeiende vereniging. Dat was echter vooral de verdienste van de opvolger van de heer Van Rijckevorssel, Theo Jansen. De Waterschans kreeg na zo'n twintig jaar de vorm van een volwassen magazine." afb. 7. De havenmonding met de Ham en de bruggen Iinks het bastion Van Dun. 1. Mededeling van de ontwikkelaar Christ Hoppenbrouwers. 2. W. van Ham, L. Weijs en J. Weyts, De Lievevrouwepoort te Bergen op Zoom en zijn omgeving, in: Bulletin van de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond, jaargang 73, 1974. De Waterschans 4 - 2008 12 ZThlt^ededehngeM HaJbescS naam van ne Qeschied- op Zoom yv. cfmataerecht te van de nog 0 9 Lan(J van de gravure december het 13 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 7