Een onverwachte erfenisstrijd Frank Wierckx WERKGROEP Soms vindt de genealoog bij toeval documenten die een nieuw licht werpen op de gang van zaken in de familie. Zo'n toevalsvondst is de volgende akte uit de audiëntiebladen van de arrondissementsrechtbank te Breda. Op 12 juni 1855 verschenen voor deze rechtbank de volgende personen: Cornelia Beijers, weduwe van Arnoldus Franken, hovenierster, Martinus Franken, hovenier, Maria Franken, hovenierster, Johannes Franken, koopman te Goes, Jacobus en Cornelis Franken, hoveniers, Pieternella Franken, winkelierster, gehuwd met Johannes van Elsakker, timmerman en Johanna Franken, gehuwd met Franciscus Bruijs, hovenier. Zij werden vertegenwoordigd door Mr. C.F. Michielsen. Zij spanden een proces aan tegen de kinderen en weduw Pieter Franken. Deze groep was als volgt samengesteld: Catharina Franken, hovenierster, Lucia Franken, gehuwd met Cornelis Linders, werkman, Lucia Franken, hovenierster en Adriana Crusio, weduwe van Pieter Franken, als voogdesse over haar minderjarige kinderen Johannes, Petrus, Jacobus, Petronella en Johanna Franken. Deze partij werd bijgestaan door Mr. C.A. van Dam.1 Cornelia Beijers en haar nog levende kinderen eisten van de kinderen en erfgenamen van haar in 1848 overleden zoon Pieter, dat zij zouden instemmen met de verdeling en scheiding van de erfenis van haar reeds in 1825 overleden echtgenoot Arnoldus Franken. De rechtbank stemde toe en op 4 juli 1855 vond een bijeenkomst plaats bij notaris Johannes Franciscus van Gogh met als doel de erfenis te beschrijven en te verdelen. De onroerende goederen werden door de notaris op 22 september 1855 openbaar verkocht. Enige maanden later, op 3 december 1855, vond de uiteindelijk verdeling van de nalatenschap plaats.2 Reeds in 1825 bij het overlijden van Arnoldus Franken was er aangifte gedaan van de successierechten in de vorm van een memorie voor successie. De volgende onroerende goederen werden in dit document opgenomen: Een perceel zaailand gelegen aan de Wouwscheweg, genaamd 'Het Bloksken' met de daarnaast gelegen percelen hof- en zaailand Een perceel hofland op de Noordgeest in de gemeente Flalsteren en een perceel zaailand aldaar Het huis 'Het Reijgerke' in de Wouwsestraat wijk H nr 28 (nu het pand Wouwsestraat 11- 11a, Parfurmerie Oerlemans).3 Dit komt overeen met de onroerende goederen die op naam van Aart Franken in artikel 173 van het kadaster van de gemeente Bergen op Zoom opgenomen werden.4 Aart werd hier vermeld als hovenier. Voor de gemeente Bergen op Zoom betrof het een perceel weiland, groot ruim 1 hectare onder nummer C278 en een perceel moestuin, groot ruim 81 are onder nummer 0279. Bij percelen lagen bij de Ouden Ketel. Dit is aan de noordzijde van de huidige Wouwsestraatweg ter hoogte van de Vijverberg. Verder bezat Aart een huis, schuur en erf in sectie G onder nummer 786. Dit is het pand Het Reijgerke dat in ieder geval reeds in 1812 zijn woonhuis was.5 In 1855 werd vastgesteld dat alle goederen, die (groot)vader Aart had nagelaten nog aanwezig waren. Bij het overlijden van (groot) moeder Cornelia Beijers in 1861 bleek dat er nog 2 huisjes aan Korenmarktstraat bijgekomen waren. De percelen grond aan de Wouwsestraatweg werden op dat moment beschreven als gelegen in De Laage Meeren.6 Het huis Het Reijgerke en een perceel moestuin aan de Wouwsestraatweg gingen over aan haar dochter Anna Maria Franken, die tot het einde voor haar moeder gezorgd had. Zij huwde kort na de dood van haar moeder met Jacobus van Rijen, en overleed reeds in 1864 kinderloos.7 Haar nalatenschap werd in 1879, na de dood van Jacobus van Rijen, verdeeld onder de kinderen en kleinkinderen van haar broers en zussen. Het pand Het Reijgerke verdween daarmee definitief uit de familie.8 Dit stukje laat zien hoe documenten uit verschillende archieven met een zeer verschillende oorsprong bijdragen tot een samenhangend verhaal over het wel en wee van onze voorouders. Voor de genealogische details over de familie Franken wordt verwezen naar een publicatie van de auteur uit 1990.' Noten: mju.'i m Afb. 1. Wouwsestraat met het pand Het Reijgerke. De Waterschans 1 - 2009 44 Afb. 2. Kadasterkaart van de Ouden Ketel. 1. Brabants Historisch Informatiecentrum ('s-Hertogenbosch) hierna BHIC, Archief van de Arrondissementsrechtbank Breda 825 (Audiëntiebladen) nr 14-02 12 juni 1855. 2. Markiezenhof Historisch Centrum hierna MHC, Notarieel Archief aanvullende reeks, inv. nr. 259 259, 1789 (notaris J.F. van Gogh); MHC Notarieel Archief aanvullende reeks, inv. nr. 259, 1902 (notaris J.F. van Gogh). 3. BHIC, Memories voor Successie kantoor Bergen op Zoom, jaar 1825 nr69 (Arnoldus Franken); Ham, W.A. van, Op 't Hoof, J., Vermunt M. en Vanwesenbeek, C.D. Bergs Monumentenboek, Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom (1995), pag. 208. 4. MHC, Kadaster van de gemeente Bergen op Zoom artikel 173. 5. MHC, Volkstelling 1812 pag. 902 [Zuivelstraat wijk H nr 28). 6. BHIC, Memories voor Successie kantoor Bergen op Zoom, jaar 1861 (Cornelia Beijers, weduwe van Arnoldus Franken). 7. BHIC, Memories voor Successie kantoor Bergen op Zoom, jaar 1864 (Anna Maria Franken). 8. BHIC, Memories voor Successie kantoor Bergen op Zoom, jaar 1879 (Jacobus van Rijen). 9. Wierckx, F.C.J. 'De hoveniersfamilie Franken te Bergen op Zoom', in; Brabantse Leeuw XXXIX (1990) pag. 74 ev. 45 De Waterschans 1 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 23