Beste leden, Van de hoofd redacteur Welkom Kroonleden i f I M c! -i Colofon 1 IA1 u 1 Jubileumjaar Het jubileumjaar loopt ten einde. Allerwegen bereiken het bestuur complimenten over het Kwartierstatenboek, het dubbelnummer van de De Waterschans over de jaren zestig en het Geschiedenis Kwartetspel. De vier Hofzaattezingen in januari en februari, waarvan de Geschiedkundige Kring mee de organisatie verzorgt, dit jaar een groot succes: alle avonden uitverkocht! De verslagen van deze lezingen vindt u op de website van de Kring (www.geschiedkundigekringboz.nl). Op vrijdag 17 april volgt nog een spetterende GeschiedenisQuiz waarover de betreffende werkgroep met Yolande Kortlever, Fons Evers, Ton van den Boom en Frank Wierckx niets los wil laten. Op woensdag 22 april sluiten wij dit bijzondere jaar af met de jaarlijkse ledenvergadering. Na de pauze vertoning van films uit de jaren zestig. School voor Geschiedenis en ledenwerfactie In de voorbije maanden heeft het bestuur nagedacht over de komende vier jaar. Deze gedachten kregen vorm in een ontwerp beleidsplan 2009- 2012. Dit ontwerp is besproken met de actieve leden van de Kring, de leden van de werkgroepen excursie, genealogie en quiz en de leden van de redactie. Speerpunten in het beleidsplan zijn het nemen van het initiatief tot oprichting van een 'School voor Geschiedenis', zoals de werktitel tot nu toe luidt, en het ontwikkelen en uitvoeren van een actieplan 'ledenwerving'. De plannen van de redactie en de werkgroepen zijn eveneens in het ontwerp beleidsplan verwerkt. Op de ledenvergadering kunt u zich over dit plan uitspreken. Bebouwing Ham Evenals andere Bergse erfgoedorganisaties overweegt het bestuur van de Geschiedkundige Kring bezwaar aan te tekenen tegen de bebouwing van de Ham, de Waterschans en de historische enveloppe (dijk) rond de Waterschans. In het kader van de reparatie van het Bestemmingsplan Bergse Haven (de provincie heeft in 2007 op onder meer deze punten goedkeuring onthouden), is het college van B&W voornemens de raad voor te stellen om het havenhoofd de Ham in het Havenkwartier te bebouwen met drie flats. De beoogde bebouwing van de Waterschans (een archeologisch monument) respecteert de oorspronkelijke afmetingen van dit verdedigingswerk niet. Op de nabijgelegen Kop van het Hoofd, onderdeel van de enveloppe komt een flat van acht verdiepingen. Om een aantal redenen achten de erfgoedorganisaties dit niet wenselijk. Argumenten voor het behoud van de Ham zijn bijvoorbeeld: bewaren van het Tieu de mémoire', stedenbouwkundig niet aanvaardbaar, in strijd met beschermd stadsgezicht, in strijd met gemeentelijke uitgangspunten en richtlijnen (structuurbeeld en beeldkwaliteitplan), behoud archeologisch monument uit 1500 (twee landpoorten, een waterpoort, poort Hamplein en tussenliggend muurwerk). Voor meer informatie en adhesiebetuiging/ discussie zie de website van de Kring: (www.geschiedkundigekringboz.nl). Ad van den Bulck, voorzitter Inleveren kopij voor Waterschans 2, 2009 De kop is er af. Het jubileumnummer in de nieuwe vormgeving is bij velen in goede smaak gevallen. Ook zijn er inhoudelijk reacties binnengekomen over het thema van de jaren zestig in Bergen op Zoom. Naar aanleiding van de reactie van de heer G.A.M. Herbers heeft Bas ter Stege hem geïnterviewd over zijn herinneringen met betrekking tot stadsontwikkelingen in de jaren zestig. Hiermee vormt het artikel Een glinstering op de Grote Markt een mooie aanvulling op het themanummer. Oorlog is een dankbaar onderwerp voor veel artikelen en boeken. Zoals in het septembernummer beloofd zal Anton Schellekens dieper ingaan op de belegering van 1747. Gedurende dit jaar zal hij in elke Waterschans een tipje van de sluier oplichten. Te beginnen met het eerste deel van 1747 Eene formidabele belegering: Cheerleader van de oorlog. Het beleg van Bergen op Zoom vormde een onderdeel van de zogenaamde Oostenrijkse Successieoorlog. Een oorlog die was begonnen naar aanleiding van de opvolging van keizer Karei VI doorzijn dochter Maria Theresia. We hebben niet voor niets gekozen voor een standbeeld van haar op de omslag van deze Waterschans. Eerder besteedde Ben Daeter en Wil Schackmann aandacht aan de veenkoloniën in Drenthe. Nu laat Truus Stevens zien hoe haar oud-oudtante, na betrapt te zijn op bedelen, zonder pardon werd veroordeeld tot het bedelaarsgesticht te Veenhuizen. In De lotgevallen van Catharina Trip vertelt zij over het leven van Catharina in Bergen op Zoom, over haar familie, haar arrestatie, veroordeling en over haar verblijf in Veenhuizen. Uiteraard vindt u in deze Waterschans ook de vaste rubrieken Wardtaal en de bijdrage van de Werkgroep Genealogie. Tevens vertelt Claartje Rijkers weer over een interessant lespakket voor de basisscholen: Merck toch hoe sterek. Veel leesplezier! Yolande Kortlever, hoofdredacteur Nieuwe leden Geschiedkundige Kring per 15 februari 2009 Mevr. I. Nieuwenhuijzen, Bergen op Zoom Mevr. R. de Jong, Bergen op Zoom Dhr. P.G. Zijlema, Bergen op Zoom Mevr. H. van den IJssel, Bergen op Zoom Dhr. D.C.H. Ross, Roosendaal Dhr. J. Balk, Poortvliet Mevr. M. van Wijk, Bergen op Zoom Dhr. J.J. Boertjes, Bergen op Zoom Dhr. J.B. van Huiten, Bergen op Zoom Dhr. M. Hart, Bergen op Zoom Dhr. B.F.M. van Gurp, Bergen op Zoom Mevr. T. Bolmers-Hermans, Bergen op Zoom Dhr. J.F. de Neijs, Bergen op Zoom Mevr. A.A. Ista, Bergen op Zoom Mevr. J.P. Jeroense, Halsteren Dhr. J.M.M. Lapien, Bergen op Zoom Dhr. G.J.F. Verduit, Bergen op Zoom Dhr. P.H. de Munck, Bergen op Zoom Dhr. A.C.M. Theuns, Bergen op Zoom Mevr. L. Steketee, Bergen op Zoom Dhr. J.Cleiren, Bergen op Zoom Mevr. E.E.M. Daniels-Klep, Bergen op Zoom Dhr. C. Bruijs van Dijk, Bergen op Zoom Mevr. W. Petersen, Bergen op Zoom Dhr. A.C.M. Stuart, Halsteren Mevr. A.C. Neijndorff, Bergen op Zoom De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV DE BONT Stoffering, Putte P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT Boekhandel VAN DER KREEK BV Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders >10 O JO 11 - i De Waterschans 39ste jaargang nr. 1maart 2009 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1275 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Marieke Liefting: webteam0geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 6600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Zuidzijde Haven 129 6611 HD Bergen op Zoom tel.:0166-263166 e-mail: secretaris0geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 6611 HW Bergen op Zoom tel.: 0166-238621 e-mail: penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl Postrekening 26 05 922 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro [minimaall per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Marieke Liefting Kiekie Peijs Willem Vermeulen Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. Jac Backx Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris) Drs. Nic Grosfeld Drs. Johanna Jacobs Drs. Irene van Kemenade Drs. Yolande Kortlever (hoofdredacteur) Drs. Jan Peeters Bas ter Stege ing. Redactiesecretariaat Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 6617 AN Bergen op Zoom tel.: 0166-237572 e-mail: dekkervink0home.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn vóór 1 mei 2009 Coverfoto: Standbeeld van Maria Theresia te Ktagenfurt. Zij was de aanleiding voor de Oostenrijkse Successieoorlog. FAUSTG NUMINE BERGA VICTRIX 3 De Waterschans 1 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 2