Sterenberg (1) Bergse binnenstad kan veel aantrekkelijker P^p£lSf) "Willem Asselbergs had 'De Mozes' gerestaureerd en mijn pand was ook klaar. Asselbergs en ik hadden daarmee wat meer reden om een grote mond op te zetten omdat we zelf het voorbeeld hadden gegeven. Dat speelde best een rol. Op een gegeven moment is door beide comités een bezwaarschrift tegen het plan Parade ingediend." Wat waren de effecten van het indienen van het bewaarschrift? "Het was sensatie. Ik heb een overzicht gevonden van de aangetekende bezwaarschriften, 191 in totaal en gedateerd op 26 februari 1971. De kranten stonden er vol van. Het was in feite het tweede echec van burgemeester Van de Laar en het gemeentebestuur. Eerst het Ravelijn en nu dit. Er ontstond een enorme bestuurlijke impasse. Het eerste plan Parade is uiteindelijk een schone dood gestorven." "Men heeft daarna het gewijzigde bestemmingsplan Parade gemaakt. En dat was niet meer dan een klein boekje met een groene kaft en misschien tien bladzijden tekst. Het gewijzigde plan was in feite het bouwplan voor de Hema. Er speelde ook nog een ander belang. Op het terrein van de Hema stond een oude melkfabriek. De coöperatie van Wouw en Roosendaal had er baat bij dat pand te verkopen en de gemeente had er op haar beurt belang bij dat deze opstallen - midden in de stad - weggingen. De vestiging van de Hema was eigenlijk een logisch gevolg op datgene wat er eerder bedacht was. Inmiddels had C&A [1967, BtS] haar intrek in genomen in de nieuw gebouwde Lucernaflat en was er al enige jaren een noodwinkel van Albert Heijn op de huidige Paradeplaats." "Inspraak was er niet. In het Stadhuis vond wel een zogenaamde hearing plaats. Burgemeester Van de Laar zat daar te midden van vertegenwoordigers van het architectenbureau Groosman uit Rotterdam en van Wilma uit Weert. Je kon gewoon netjes je vinger opsteken en dan kon je wat zeggen. Voordat het gewijzigde bestemmingsplan definitief werd gemaakt, werd het Actiecomité Binnenstad geconsulteerd - men was wijs geworden en vond ons maar een hardnekkige groep - waarop ik een doorgang tussen het Sint- Josephplein en de Stenen Tuin uit het vuur heb weten te slepen. Dat bekende gangetje tussen Hema en de panden van Van de Luijtgaarden. De looproute tussen C&A en Hema - met hun fenomenale trekkracht ten opzichte van het oude, historische centrum - werd zo alsnog bewerkstelligd. Het heeft nooit echt gefunctioneerd, maar voor het comité was het een pleister op de wonde. Het gevolg van het vaststellen van het gewijzigde bestemmingsplan was dat de Sint-Josephstraat verwinkelde. Je kunt zeggen dat de belangrijkste en krachtigste winkels zich in één van de minst interessante stadsstraten vestigden." "Het Actiecomité Binnenstad bleef actief. Op een gegeven moment wilde de gemeente niet meer praten, waarop er een bemiddelingspoging gedaan is door een zekere mr. Hessing, consulent van het ministerie van Economische Zaken. Hij heeft bij burgemeester Van de Laar kunnen regelen dat er een voorlopige commissie voor het midden- en kleinbedrijf werd opgericht. Later, in 1977, is de Federatie Middenstand Grootwinkelbedrijf Horeca opgericht (MGH). Zelfs de grootwinkelbedrijven namen hier con amore zitting in. Ik werd voorzitter en de bedrijfsleider van C&A, de heer Baartman, vice-voorzitter. We kregen via deze weg alsnog gehoor bij de gemeente, wat resulteerde in een periodiek overleg van vier keer per jaar". Op welke manier was MGH actief betrokken bij visievorming over de stad? Wij hebben destijds als MGH een knelpuntennota opgesteld over de binnenstad. De gemeente vroeg ons na het verschijnen ervan: 'waar zijn jullie oplossingen?' We namen daarom in 1979 het stedenbouwkundig bureau Sterenberg in de arm om een binnenstadsplan te laten maken, een structuurvisie over het centrum. Het plan had een geweldige impact, tot hoofdredactionele commentaren aan toe. Sterenberg schreef in de structuurvisie dat de stad van mensen was, van voetgangers. Dat was in Bergen op Zoom, waar altijd op parkeren werd gehamerd, nog nooit vertoond. In het plan stonden best dingen waarvan de kortzichtige middenstander dacht: 'dat zal zo wel zijn'. Er is in dit kader ook wel eens over middenstandscosmetica gesproken, wat te maken had met de wijze waarop middenstanders hun gevels meenden te moeten 'opfleuren' met vlaggen, lichtreclames en Happort Fterenberg: ..Herstel mensetil^e maa L> f I a 1 J bakken met kunstbloemen. Die ondernemers hadden natuurlijk best wel eens een grote bek en hadden overal commentaar op maar ze deden in mijn ogen wel iets met dit binnenstadsplan." Als ik nu terugkijk, heeft de modernisering - ofwel het bouwen voor de behoeftes die opkwamen - geleid tot een economisch 'status quo' in het centrum van Bergen op Zoom. Regionaal gezien kwam Bergen op Zoom op achterstand. Een achterstand die pas twee decennia later - met het nieuwe Paradeplan van Rob Krier - is omgebogen. Dit plan is op een dusdanig stedenbouwkundig en historisch verantwoorde manier gerealiseerd, dat Bergen op Zoom een revival heeft doorgemaakt. De inertie van ondernemers [standplaatstrouw, BtS] had wel tot resultaat dat een heleboel karakteristieke gevels sfeer aan de stad zijn gaan en zijn blijven geven. Een geluk bij een ongeluk. In het laatste kwart van de vorige eeuw heeft Bergen op Zoom zijn traditionele verzorgingsfunctie voor de regio voor een deel verloren. Ik wil niet verhullen dat dat te maken gehad heeft met het tegenhouden van het eerste Paradeplan. Er is een dure, economische prijs voor betaald." Waarom zal de Parade 'van nu' economisch gezien wel slagen? "In de jaren negentig is men gaan studeren om de weeffout die in de binnenstad heeft gezeten, te gaan herstellen. Nu wordt het ingewikkeld. Onze stad heeft in theorie een CiQ pad bade- Op pav*baav allocs yoetq^ Afb. 4. De heer G. A.M. Herbers Ifoto Bas ter Stege], Afb. 5. Een pagina uit de Structuurvisie Binnenstad Bergen op Zoom van 1979 (bron MGH, foto Bas ter Stege], De Waterschans 1 - 2009 10 H ET gemeentebestuur van Bergen op Zoom. speciaai ce nieuwe wethouder voor Ruimtelijke Ordening, krijgt binnenkort een mooi stukje werk overhandigd. We doelen op het rapport over de binnenstad, dat het architecten- en ingenieursbureau Sterenberg uit Ter Apel in opdracht van de stedelijke midden stand, grootwinkelbedrijven en horeca-ondernemers heeft gemaakt. Een gedegen stuk werk, waarmee de Bergse bin nenstad behoorlijk kan worden opgekrikt. Een vooraanstaand Afb. 7. Een gedeelte van een hoofdredactioneel commentaar uit het Brabants Nieuwsblad van 19791foto Bas ter Stege], Afb. 6. Een fragment van een krantenartikel uit het Brabants Nieuwsblad van 19791foto Bas ter Stege], ll De Waterschans 1 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 6