WARTAAL Indigo As CUIJPE Blauwe maandag Oude winkelpanden: weg of niet? E BLAUWE op te lossen in water. Vandaar dat ze altijd met blauwe handen rondliepen! Op de gevelsteen van 'De Blauwe Cuijpe' is dit verfproces nu afgebeeld. In de urinekuip zit een heldergele verf, terwijl de handen en armen van de werklieden blauw zijn. Net als de stokken waarmee zij roeren en de kuip, die nu ook daadwerkelijk de naam van het pand verklaart. Overigens is deze naam op de vernieuwde steen met een C geschreven, in tegenstelling tot de oorspronkelijke K. "De C is historisch beter verantwoord", meent Van Loon. Ook de plantjes aan weerszijden van de wolververs zijn natuurlijk aangepast: de meekrap heeft plaatsgemaakt voor de wede." Niet alleen de gevelsteen van 'De Blauwe Cuijpe' op nummer 35 verwijst nu naar de herkomst van de naam Blauwehandstraat; ook de blauwe hand boven de deurvan nummer32 doet dat, aljaren. In mijn kindertijd vormde deze hand een afschrikwekkend voorbeeld voor mij. Thuis werd ons namelijk altijd verteld dat bij kinderen die hun ouders slaan later een hand boven het graf zal groeien zoals die blauwe hand op nummer 32... Sinds de Oudheid werd textiel in Europa blauw gekleurd door middel van de wede. Deze plant werd daar speciaal voor verbouwd, net zoals de meekrap voor een rode verfstof geteeld werd. In de loop van de zestiende eeuw moest de wede echter plaatsmaken voor de indigostruik, die door de nieuwe handelsroutes met de Oost in groten getale werd geïmporteerd vanuit Azië. De oorsprong van de indigostruik moet waarschijnlijk in India gezocht worden. De Griekse naam 'indikon' verwijst daar althans naar. De Latijnse naam 'indigofera' [indigo-dragend] heeft dezelfde toevoeging als de wede: 'tinctoria'. De kleurstof uit de indigostruik is chemisch identiek aan die uit de wede en dient dus op eenzelfde manier bereid te worden. Het grote voordeel van de indigostruik is echter dat er ongeveer dertig keer zoveel kleurstof inzit als in de wede. Daarom raakte het gebruik van indigo zeer snel wijd verbreid in Europa. Dat op de gevelsteen in de Blauwehandstraat toch de wede is afgebeeld, is gezien het jaartal 1502 op de hoeken van de steen wel logisch. Blauwehandstraat, Blauwe Cuijpe, Blauwe Maandag... Voor deze bekende uitspraak worden verschillende verklaringen gegeven. Eén daarvan heeft direct te maken met het verven van wol met wede of indigo. De wol werd namelijk vaak op zaterdag in de kuip met gele verf gezet. Na een weekend weken werd de wol op maandag uitgehangen, waardoor de blauwe kleur ontstond. Omdat de wol de hele maandag te drogen hing, hoefden de wolververs niet te werken, het was een 'blauwe maandag'! I n de vorige editie van WARdTAAL werden de lezers opgeroepen hun mening te geven over het verdwijnen van historische winkelpanden in de binnenstad van Bergen op Zoom. Een uitvoerige schriftelijke reactie mocht ik ontvangen van de heer Zandee. Enkele fragmenten uit zijn brief zou ik graag willen vermelden. De heer Zandee schrijft: 'Bergen op Zoom, een stad met een zo lange en uitzonderlijke historie, uniek in de omgeving, moetje koesteren, zorgzaam behandelen, behouden voor het nageslacht, ook als dat offers vraagt. Ik ben mij ervan bewust dat bij het realiseren van dit ideaal niet alles mogelijk is, maar toch: streef er naar het historisch karakter van de winkelpanden, rekening houdend met de bestemming, zoveel mogelijk te behouden." Wat volgt is een opsomming kanttekeningen die Zandee plaatst bij de wijze waarop in Bergen op Zoom omgegaan wordt met de historische waarde van monumenten, woon- en winkelpanden. Aan het einde van zijn brief vraagt hij zich af: "Koesteren we onze rijke historie en nemen we als bestuurders en inwoners van deze stad zelf hierin onze gefundeerde verantwoordelijkheid, of laten we dit aan anderen met andere belangen over? De waardering 'Beste binnenstad' is tijdelijk, 'Mooiste binnenstad en omgeving' kan blijvend zijn!" Stof tot nadenken! Ward Warmoeskerken Afb. C. Met grote precisie voorziet Kees Warmoeskerken bij de restauratie in oktober 2008 de geschetste figuren op de steen van kieur. (Foto oktober 2008, dhr. P. van Loon], Afb. D. Links naast de wolverver zie je hetzelfde meekrapplantje als in het oorspronkelijke ontwerp van Fons Gieles. Toen de steen bijna gerestaureerd was, werd namelijk pas bekend dat het beter was de wede af te beelden die de blauwe verfstof leverde. (Foto oktober 2008, dhr. P. van Loon). De Waterschans 1 - 2009 16 Afb. E. Op de voltooide steen wordt de wol geverfd in een geel verfbad van de wede, die aan weerszijden van de wolververs is afgebeeldDe armen van de ververs en de stokken waarmee ze de wol omroeren, hebben blauwe permanenteverfsporen. Ook de rand van de kuip heeft deze blauwe verfsporen en maakt nu duidelijk waaraan het pand in de Blauwehandstraat zijn naam 'De Blauwe Cuijpe' dankt! (Foto oktober 2008, dhr. P. van Loon). 17 De Waterschans 1 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 9