Colofon I Beste leden, Van de hoofd redacteur Welkom Kroonleden Ledenvergadering Met een goedbezochte en levendige ledenvergadering is in april het jubileumjaar afgesloten. Het verslag treft u elders in dit blad aan. Vol goede moed zijn de werkgroepen, de redactie en het bestuur aan de komende vier jaar begonnen. De ledenvergadering heeft hiervoor een beleidsplan vastgesteld. De redactie is voornemens om in De Waterschans meer aandacht te besteden aan recente geschiedenis en aan oral history. De werkgroep genealogie gaat meer aan de weg timmeren door het organiseren van infoavonden voor lokale organisaties en in wijkhuizen. Het bestuur is van plan een School voor Geschiedenis op te richten en meer aan werving te doen. Dit alles naast de voorzetting van alle u welbekende en goedlopende activiteiten. Plus het financieel gezond houden van de Kring. Open Monumentendag Sinds vorig jaar is de Geschiedkundige Kring door actieve deelname aan het Overleg van Erfgoedorganisaties in de gemeente Bergen op Zoom nauw betrokken bij de voorbereiding en de uitvoering van de Open Monumentendagen. Dit jaar in het weekeinde van 12 en 13 september. Dit jaar zijn de motto's 'kaarten' en 'verhalen'. Vier programmaonderdelen zijn in ontwikkeling. Een lezing van Jan Peeters over de grote stedenatlas van de uitgever Georg Braun en de kaartenmaker Franz Hogenberg. Een presentatie van de stedenbouwkundige ontwikkeling van Bergen op Zoom in de loop van de eeuwen door middel van kaarten en plattegronden die in elkaar overvloeien. Een wandeling door een deel van de binnenstad aan de hand van de kaart van Braun-Hogenberg uit 1581. De wandeling legt de nadruk op de overeenkomsten en de verschillen. Tot slot de klassieke open monumentenroute waar verhalen centraal staan en de medewerking van lokale kunstenaars is gevraagd. Te zijner tijd in de lokale pers en op onze website meer hierover. Ham en Waterschans In de vorige Waterschans berichtte ik u dat de gemeente voornemens is de Ham, de Waterschans en de dijk om de Waterschans, de enveloppe, te bebouwen. Dit zonder acht te slaan op de archeologische en cultuurhistorische waarden hiervan. De berichten over het al dan niet doorgaan van deze plannen zijn tot nu toe tegenstrijdig. Voor het bestuursstandpunt verwijs ik u naar het jaarverslag, de punten 10 en 13. Voor actuele informatie zie onze website. Ad van den Bulck, voorzitter Inleveren kopij voor Waterschans 3, 2009 De vakantieperiode staat voor de deur. Eindelijk tijd om te lezen? Wellicht heeft u in uw koffer nog plaats, want De Waterschans heeft weer een aantal interessante artikelen voor u in petto. De activiteitencommissie heeft inmiddels de jaarlijkse dagexcursie voorbereid. Dit keer gaat de reis naar Tongeren. Om u alvast iets meer te vertellen over het reisdoel heeft de commissie daar een kort artikel over geschreven Tongeren, een stad met een boeiend verleden. Maar liefst twee auteurs zijn onlangs door een lezing geïnspireerd om over het betreffende onderwerp meer onderzoek te doen, te weten Ad van den Bulck en Jan Weyts. Deze laatste zag tijdens een lezing een tekening van Hans Bol van de stad Brussel uit 1579. Maar is het wel Brussel? Er staan gebouwen op die meer weg hebben van onder andere de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom en het kasteel van Wouw. Wat de zienswijze is van Jan Weyts kunt u lezen in Een tekening van Brussel. Ad van den Bulck raakte geïnspireerd door een lezing over de maquettes van Bergen op Zoom door Isa belle Warmoes. Zij vertelde dat koning Lodewijk XV na de inname van de stad in 1747 opdracht gaf tot de vervaardiging van een maquette van Bergen op Zoom inclusief de linie naar Steenbergen. De originele maquette bevindt zich te Parijs en Het Markiezenhof heeft een kopie van het gedeelte van die maquette met de vestingstad, gemaakt door de heer Van Tilborg. Er blijkt echter nog een derde maquette te zijn. Hoe dat precies zit vertelt Ad van den Bulck in Niet twee, maar drie maquettes van Bergen op Zoom uit 1747! We blijven nog even in 1747. Anton Schellekens vervolgt zijn verhaal, begonnen in de vorige Waterschans, over de belegering van Bergen op Zoom met Een formidabele belegering. IJverig aan het pakken: inmiddels staat het Franse leger voor de muren van de vesting Bergen op Zoom. Wat staat de Fransen te wachten en hoe sterk is de vesting eigenlijk? Was Maastricht het hoofddoel van de Fransen en Bergen op Zoom een afleidingsmanoeuvre, of was het steeds de bedoeling om beide vestingsteden in te nemen? Anton Schellekens geeft zijn visie hier op. Ward Warmoeskerken duikt in zijn Wardtaal in een stukje familiegeschiedenis dat zich afspeelt in de Vetpan, een gebouw waar veel Bergenaren goede herinneringen aan hebben. Wards grootvader was er beheerder van en regelde onder andere de drank bij huwelijksfeesten. Ward vond een rekening en vertelt daarover in Bruiloftsfeest 1956: betaald! Tenslotte verhaalt Frank Wierckx namens de Werkgroep Genealogie over Een gewelddadige bruiloft. Het verhaal speelt zich af in de heerlijkheid Zuidgeest, ten zuiden van Bergen op Zoom. Jan Cauvijns en Jacobus Bové kregen ruzie met elkaar tijdens het bruiloftsfeest en ervloeide bloed. Wie denkt dat genealogisch onderzoek saai is heeft het mooi mis. Veel leesplezier! Yolande Kortlever, hoofdredacteur Nieuwe leden Geschiedkundige Kring per 15 MEI 2009 Mevr. Y. Buriks Bergen op Zoom Dhr. A.C.J. Franken Bergen op Zoom Mevr. N. de Gier Halsteren Mevr. N. Hament-van Loon Bergen op Zoom Dhr. J.G.A. de Jonge Bergen op Zoom Dhr. L.W.M. van der Kort Bergen op Zoom Dhr. K.C. Plompen Bergen op Zoom Dhr. C.F.W. Rietveld Bergen op Zoom Dhr. P.L.F. Vos Bergen op Zoom Dhr. J. van de Water Bergen op Zoom 1.1:1 i - u) De Waterschans. 39ste jaargang nr. 2,'juni 2009 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1275 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Marieke Liefting: webteam0geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 6600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Zuidzijde Haven 129 6611 HD Bergen op Zoom tel.: 0166-263166 e-mail: secretarisBgeschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 6611 HW Bergen op Zoom tel.: 0166-238621 e-mail: penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl Postrekening 26 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Marieke Liefting Kiekie Peijs Willem Vermeulen Hilde van den IJssel Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. Jac Backx Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris) Drs. Nic Grosfeld Drs. Johanna Jacobs Drs. Irene van Kemenade Drs. Yolande Kortlever (hoofdredacteur) Drs. Jan Peeters Bas ter Stege ing. Redactiesecretariaat Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 6617 AN Bergen op Zoom tel.: 0166-237572 e-mail: dekkervink0home.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn vóór 1 augustus 2009 Cover foto: Het standbeeld van Ambiorix in Tongeren. II li II II II FAUSTD NU MINE BERGA VICTRIX De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV DE BONT Stoffering, Putte P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT WONEN WEST BRABANT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders 51 De Waterschans 2 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 2