WARTAAL WARTAAL •"-WARTAAL. Dan staat er nog een aantal andere posten op de rekening: tafelpapier, een vergoeding voor gesneuvelde glazen, een bedrag voor gehuurd serviesgoed en een bedrag van 25 gulden voor de 'congerge' (conciërge). In plaats van zaalhuurwerd waarschijnlijk een vergoeding in rekening gebracht voor de beheerder: Jacobus Warmoeskerken. Samen met zijn echtgenote Marie van Broekhoven moest hij tot diep in de nacht werken. Op de nota staat vermeld dat de vergunning verlengd werd tot drie uur. De laatste post op de rekening is wat raadselachtig: '7 flessen embelagen'. Hiermee wordt de emballage (statiegeld) van zeven flessen bedoeld, dat is duidelijk. Het bedrag per fles is wel wat hoog: 25 cent, evenveel als een flesje frisdrank of bier. Onduidelijk is waarom dit bedrag in rekening gebracht is. Het statiegeld komt toch immers automatisch weer terug bij de uitbater... Waarom moet het bruidspaar dit dan betalen? Zijn er misschien zeven halfvolle flessen drank mee naar huis gegaan? We weten het niet. Wel weten we wat het bruiloftsfeest gekost heeft: fl. 301,05. Betaald op 5 juni 1956, zo bewijzen de handtekening en het zegel. I I ij bent er één van Warmoeskerken! hoor J ik nogal eens. Maar ja, van welke ook al weer? Van Wim? Of van Gerard? Nee, ik ben Ward van Kees van Ko van De Vetpan. En dan weet iedereen weer hoe het zit. Kees de schilder uit de Potterstraat, zoon van Ko, Jacobus, beheerder van De Vetpan. Ik heb het gebouw aan de Burgemeester Van Hasseltstraat zelf helaas nooit gekend. Ome Wim, die er samen met zijn broertjes en zusjes opgegroeid is, weet er veel over te vertellen: "De Sint Joseph Gezellen Vereniging, die in 1867 was opgericht, heeft dit gebouw ontworpen voor de jonge gezellen, naar voorbeeld van de Duitse priester Adolf Kolping. Het was een van de eerste culturele centra van Bergen op Zoom [van 1871 tot 1963}. Denk hierbij aan de nu nog bestaande harmonie Kolpings Zonen, in de volksmond 'de Sjefkes', en aan Het Gezeltentoneel. Legendarisch waren de zondagmiddagfilms van de kapelaans Douwenburg en Bakx en de preken op de maandagavond in de bovenzaal, waarvoor er een heuse preekstoel stond." Voordat Ko en Marie Warmoeskerken het gebouw beheerden, was de moeder van Marie er de uitbaatster. Ruim 25 jaar hebben Ko en Marie er met hun gezin gewerkt en gewoond; een heerlijke tijd. Wim vertelt: "Rechts naast de voordeur was de keuken en boven had je de woonkamer met daarnaast de slaapkamer van vader en moeder. Op de zolder was er een kamertje voor de meisjes. De jongens sliepen op een rij onder de niet geïsoleerde dakpannen. Gelukkig waren er in de winter van die dikke, zware, gecapitonneerde dekens om onder te liggen. De kinderen leerden fietsen in de tuin en rolschaatsen in de zaal." En in die zaal werden dus ook allerlei feesten gehouden, zoals bruiloften. En Vastenavond. En op het podium werden voorstellingen opgevoerd. Maar dat zijn onderwerpen voor VIJFTIEN CENT In de tuin waar hun kinderen later altijd speelden, werd deze foto gemaakt op de trouwdag van Ko en Marie Warmoeskerken. Het bruidspaar Warmoeskerken tussen de bloemen in de zaal van hun 'Vetpan'. De Waterschans 2 - 2009 88 Het gebouw van de Sint Joseph Gezellen Vereniging zoals dat tot 1963 in de Burgemeester Van Hasseltstraat gestaan heeft.A A Na 1963 moest De Vetpan plaatsmaken voor de Lucerna-flat, die inmiddels op zijn beurt gesloopt is voor de nieuwe parkeergarage en winkelpanden van de Parade. a 89 De Waterschans 2 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 21