Bergse Geschi'edeni'sQui'z 2009 Op 17 april jl. werd voor de vijfde keer de Bergse GeschiedenisQuiz georganiseerd door de Geschiedkundige Kring. Het was een erg gezellige avond met een gezonde concurrentie tussen de 22 teams. De quiz werd gewonnen door het tweede team van de Stichting Bezichtiging Monumenten. Vereniging Binnenstad en Zeezuiper Vooruit deelden de tweede plaats. Op de website van de Kring www.geschiedkun- digekringboz.nl kunt u de vragen en antwoor den bekijken, alsmede een uitwerking van de score per vraag. 8. Kascommissie Op 31 maart 2009 heeft de kascommissie, bestaande uit de heren W. van Nieuwenhuijzen, J. de Vries en R. Verhulst, de financiële stukken over het jaar 2008 gecontroleerd. De kascommissie heeft geconstateerd, dat het geheel zeer goed bijgehouden is, er keurig uitziet en een getrouw beeld geeft van de financiële situatie van de vereniging en van het gevoerde beleid in het boekjaar. De kascommissie spreekt haar waardering uit voor het vele werk dat door de penningmeester in deze is uitgevoerd. Wel doet de kascommissie een oproep aan alle leden om, direct bij aanvang van het nieuwe verenigingsjaar, de contributie te betalen. Voor het financiële beleid-denkaan deposito's - scheelt dit ontzettend veel voor onze vereniging en zorgt ook voor minder werk voor de penningmeester. De kascommissie stelt de vergadering voor om de penningmeester en het bestuur te dechargeren en te bedanken voor alle inspanningen. Dit wordt door de ledenvergadering overgenomen. DeheerW. van Nieuwenhuijzen treedt af als lid van de kascommissie. Hij wordt opgevolgd doorde heerW. de Mooij, zodat de kascommissie in 2010 bestaat uit de heren J. de Vries, R. Verhulst en W. de Mooij. 9. Bestuursverkiezing Het bestuur heeft een nieuw rooster van aftreden gemaakt en toont dit aan de ledenvergadering. Het rooster is zodanig opgesteld, dat de voorzitter, secretaris en penningmeester niet tegelijkertijd aftreden. De ledenvergadering is accoord met het opgestelde rooster. De voorzitter memoreert, dat de heer Peter van den Ouden in oktober 2008 vanwege drukke werkzaamheden en andere verplichtingen zijn bestuursfunctie heeft neergelegd. In de bestuursvergadering van november 2008 is op gepaste wijze afscheid van hem genomen. Het bestuur stelt voor in zijn plaats te benoemen mevrouw Hilde van den IJssel. Mevrouw Kiekie Peijs is herkiesbaar en zij heeft te kennen gegeven nog een periode van drie jaar in het bestuur zitting te willen nemen. Het bestuur stelt voor haar te herkiezen. Er zijn bij het bestuur geen tegenkandidaten voorgesteld. Beiden worden met applaus door de ledenvergadering gekozen. 10. Beleid 2009-2012 Het beleidsplan 2009-2012 stond eveneens vanaf 1 april jl. op de website en was beschikbaar bij binnenkomst in de zaal. In 2008 was het bestuur nog niet toe gekomen aan het opstellen van een beleidsplan, mede doordat het bestuur vrijwel geheel nieuw was en omdat het jubileumjaar georganiseerd moest worden. Afgelopen jaar heeft het bestuur, samen met de redactie van De Waterschans en de werkgroepen Excursies, Genealogie en Quiz gewerkt aan de plannen voor de komende jaren en heeft dit neergelegd in het beleidsplan 2009-2012. Uitgangspunt hiervoor is geweest de doelstellingen die in de statuten staan, te weten het bestuderen, c.q. het bevorderen van de studie van het verleden en het stimuleren van de belangstelling daarvoor; het ondernemen, c.q. het bevorderen van aktiviteiten tot het behoud van de historische schoonheid en structuur van stad, dorp en landschap; bevorderen, dat historische waardevolle voorwerpen t.b.v. openbare museale verzamelingen worden verworven. De voorzitter presenteert het beleidsplan punt voor punt en geeft hierop een toelichting. Vele aktiviteiten zullen worden gecontinueerd, maar uiteraard worden er ook nieuwe zaken voorgesteld. Zo wil de redactie van De Waterschans meer gaan publiceren over de recente geschiedenis van de laatste 20 jaar en over de regionale geschiedenis. Ook wil de redactie meer gaan doen met oral history, interviews met Bergenaren. De werkgroep Genealogie wil informele bijeenkomsten gaan organiseren om genealogie onder een breder publiek bekend te maken. Ook willen ze genealogische informatie digitaliseren door weeskamerregisters te ontsluiten en aan te bieden. Het bestuur wil een School voor Geschiedenis gaan oprichten. Het idee is ontstaan doordat wij vinden dat we eigenlijk iets meer voor de jeugd zouden moeten doen. Als je een School voor Geschiedenis opricht zou dit zowel dejeugdalsde volwassenen kunnen trekken. Het bestuur stelt voor om een werkgroep binnen het bestuur samen te stellen, die in 2009 een plan van aanpak gaat maken, waarbij een groeimodel voor ogen staat. Er zal uitdrukkelijk samenwerking gezocht worden met andere organisaties en de start is voorzien in september 2010. De heerTon Putter van SBM vraagt ofSBM op de mailinglist gezet kan worden als er nieuws over deze school te melden valt. Hij zou dit dan kunnen opnemen in de Nieuwsbrieven diehijvoorSBM schrijft. De voorzitter zegt dit toe. Het bestuur is ook van plan veel aandacht aan ledenwerving te besteden. De komende jaren wil een bestuurlijke werkgroep hierin extra energie steken en streeft ernaar ca. 5% ledengroei per jaar te bewerkstelligen. Wat betreft de doelstelling onder punt b., opkomen voor het onroerend erfgoed, merkt de voorzitter op, dat we wat dat betreft in Bergen op Zoom in het gelukkige bezit zijn van de Vereniging Binnenstad. Toch zijn er soms kwesties, die te belangrijk zijn om die vereniging er alleen voor te laten staan. Op dit moment zijn dat de gemeentelijke plannen om bebouwing toe te staan op De Ham, de Waterschans en de dijk daaromheen (zie bestemmingsplan Bergse Haven). Dit vraagt ook de aandacht van het bestuur van onze Kring. De ledenvergadering stemt met applaus in met het gepresenteerde beleidsplan. 11. Wijziging Huishoudelijk Reglement Het Huishoudelijk Reglement is vanaf 1 april jl. gepubliceerd op de website en lag bij binnenkomst in de zaal. Dë voorzitter memoreert dat de Statuten en het Huishoudelijk Reglement dateren uit 1996. De Statuten zijn nagekeken en deze behoeven geen wijziging. Het Huishoudelijk Reglement uit 1996 sluit niet meer aan bij de hedendaagse praktijk, zodat het bestuur gemeend heeft dit te wijzigen en aan te passen aan de huidige situatie. De voorzitter neemt de wijzigingen punt voor punt door en geeft hierop een toelichting. De heer A. van Moll geeft het bestuur een compliment voor de samenstelling van De Waterschans 2 - 2009 54 het nieuwe Huishoudelijk Reglement en vraagt waar staat hoe iemand lid kan worden van de Kring, hoe het lidmaatschap beëindigd wordt en wat ereleden en kroonleden zijn. De wijze van toetreding als lid staat beschreven in de Statuten. De beëindiging van het lidmaatschap staat eveneens in de Statuten beschreven. Ook de procedure als het lidmaatschap eindigt door ontzetting is in hetzelfde artikel in de Statuten beschreven. Ook de definitie van een erelid staat vermeld in de Statuten. De heer F. Evers meldt, dat een kroonlid vooral een sponsor is. Een kroonlid behoeft geen gewoon lid van de Kring te zijn. De heer B. v.d. Stoel licht nog toe, dat dit indertijd een uitvinding geweest is van een handige penningmeester. De statuten zijn openbaar en kunnen op verzoek toegestuurd worden. De heer W. de Mooij vraagt nog of de mutaties in het bestuur gemeld worden aan de Kamer van Koophandel. Na iedere ledenvergadering worden de veranderingen inderdaad aan de Kamer van Koophandel doorgegeven. De wijzigingen in het Huishoudelijk Reglement worden akkoord bevonden. 12. Begroting 2009 - 2010 Ook de begroting 2009 en 2010 is gepubliceerd via de website en was verkrijgbaar bij binnenkomst in de zaal. De penningmeester geeft een toelichting op de herziene begroting 2009 en de begroting 2010. De begroting 2009 is herzien i.v.m. het tweejaarlijks geschenk aan de leden. Dit ledengeschenk zou eerst in 2009 worden overhandigd, maar is nu doorgeschoven naar 2010. Daarom heeft er in 2009 i.p.v. een onttrekking aan het vermogen een dotatie van 7.500,- plaatsgevonden. Een aantal posten o.a. de contributies zijn bijgesteld op basis van de huidige verwachtingen. De heer W. de Mooij vraagt waar in 2009 en 2010 het bedrag staat voor de vernieuwing van de website. De penningmeester merkt op dat we de kosten hiervoor in 2008 hebben gemaakt en dat we de website nu in eigen beheer runnen. Marieke Liefting is onze webmaster, die alles bijhoudt. 13. Rondvraag De heer H. Bos vraagt of de Geschiedkundige Kring nog iets gaat doen als De Ham toch bebouwd gaat worden. De voorzitter antwoordt hierop, dat we momenteel nog niet weten wat de voorstellen van de gemeente precies zullen zijn. Het zou best kunnen, zie de krantenberichten, dat het geheel een heel andere wending gaat nemen. Wij willen de komende maanden afwachten en zullen handelen naar bevind van zaken. Het bestuur zal zeker niet leidzaam toezien. De heerW. de Mooij vraagt of de Geschiedkundige Kring ook een rol gespeeld heeft in de verkiezing van Bergen op Zoom tot beste binnenstad van de middelgrote steden. De voorzitter antwoordt hierop, dat onze Kring hierin geen rol heeft gespeeld, maar we zijn wel blij met deze verkiezing. Immers de historie van de stad wordt ook hierdoor weer onder de aandacht van bezoekers van onze stad gebracht. 14. Sluiting De voorzitter sluit, onder dankzegging voor de aandacht en de inbreng, de vergadering en kondigt de heer Jos Kuijlen aan, die na de pauze een voordracht zal houden over de Brabant Collectie en nog een film uit de jaren zestig zal tonen. Bergen op Zoom, 27 april 2009 Greetje Hage, secretaris Foto van het winnende team van SBMI2I met achter hen de eindstand op het scherm. Fotograaf Ad Weijdt. 55 De Waterschans 2 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 4