m Tongeren, een stad met een boeiend verleden Uitnodiging voor de jaarlijkse dagexcursie 2009 Lezingencyclus Bergen op Stoom Tongeren wordt niet voor niets 'de oudste stad van België' genoemd. Het begon allemaal toen de Romeinse legioenen door deze streken trokken. In het jaar 54- vóór Christus stootten de legioenen op verzet van enkele inheemse stammen in deze streken, waaronder de Eburonen onder leiding van Ambiorix De Romeinen sloegen hun winterkamp op in de nabijheid van Atuatuca, een toen nog onbekende plaats. Na de definitieve vestiging van het Romeinse gezag werd de plaats Atuatuca omgedoopt tot Tungrorum. Vooral omdat het op het knooppunt lag van belangrijke heirbanen, groeide dit Romeinse bevoorradingskamp uit tot één van de grootste steden van Noord- Gallië. Zo werd Tongeren in de Romeinse tijd al een smeltkroes van verschillende volkeren en culturen. De rijke Romeinse nederzetting ontwikkelde zich tot een middeleeuwse stad die zich afschermde. Geleidelijk aan ontstond er een stedelijk leven met verschillende ambachten. Vanaf die tijd ontstonden rondom het stadscentrum nieuwe handelswijken, gasthuizen en ambachtelijke kwartieren, die na de aanleg van de dertiende-eeuwse stadsomwalling uitgebreid werden met verschillende kloosters, enkele parochiekerkjes en een begijnhof. Veel van deze middeleeuwse monumenten zijn nog goed zichtbaar in het beeld van de stad, bijvoorbeeld de Moerenpoort, de Velixtoren, de resten van de middeleeuwse muur en nog zoveel meer. Tegenwoordig is er in Tongeren de 4,5 km lange stadswandeling, aangeduid met bronzen klinknagels in het wegdek, om ons naar de monumenten te brengen en ook langs de mooiste plekjes in de stad te voeren. Stad en wijde omgeving worden gedomineerd door de gotische toren van de Onze-Lieve-Vrouwe- Basiliek. Zeker één van de mooiste religieuze bouwwerken die België rijk is. Meer dan 300 jaar had men nodig om dit prachtige monument te voltooien. Het interieur is uitermate rijk aan kunstschatten. Het bekendst is ongetwijfeld het uit notenhout gesneden beeld van Onze- Lieve-Vrouw van Tongeren - Oorzaak Onzer Blijdschap, dat dateert van omstreeks 1479. De romaanse kloostergang uit de twaalfde eeuw mag beschouwd worden als een zeldzame getuige van romaanse bouwkunst in België. Al honderden jaren werden er onafgebroken restauratiewerken uitgevoerd aan deze imposante basiliek. Wij hebben de eer om opnieuw kennis te kunnen maken met de voltooide pracht van deze schitterende Onze- Lieve-Vrouwe-Basiliek. De schatkamer van de Basiliek herbergt een unieke collectie religieuze kunstvoorwerpen daterend van de zesde eeuw tot en met de negentiende eeuw. De ervaring die je krijgt bij het bezoek aan één van de oudste begijnhoven van Vlaanderen, geeft een gevoel alsof je terug gaat in de tijd. Medio dertiende eeuw werd het begijnhof van Tongeren, vlak bij het riviertje de Jeker, gesticht als een miniatuurstadje binnen de stad. Met nauwe straatjes en mooi gerestaureerde panden. Het 750-jarig begijnhof is sinds 1998 Werelderfgoed van UNESCO. Ook te bezoeken in 2009, na een jarenlange restauratie, is het Provinciaal Gallo-Romeins Museum, dat op de plek van een luxueuze Romeinse villa staat. Het museum heeft een collectie met prachtstukken uit de prehistorie, de Romeinse en de Merovingische tijd. Daarnaast kan men er kennismaken met de meest recente wetenschappelijke inzichten en zich door middel van film en multimedia inleven in het verre verleden. Het is ondoenlijk al het moois van Tongeren in één dag te zien en beleven. Er moet een keuze worden gemaakt. Op aanwijzing en aan de hand van ervaren gidsen moet ook door ons voor deze dag een keuze worden gemaakt. Maar niets belet ons later nog eens terug te keren naar de 'oudste stad van België'. En naar deze boeiende stad voert ons de jaarlijkse dagexcursie. (Zie uitnodiging op pagina 57.) Naar aanleiding van de publicatie van het boek Bergen op Stoom. Productiebedrijven van Bergen op Zoom van circa 1800 tot 1950 organiseert Het Markiezenhof Historisch Centrum in november 2009 een viertal lezingen. De lezingen zullen worden gegeven door de auteurs van het boek en vinden plaats op de dinsdagavonden 3, 10, 17 en 24 november van 20.00 tot 22.00 uur in de Hofzaal van Het Markiezenhof. In Waterschans 2009-3 en in de media volgt meer informatie over deze lezingencyclus. Het boek is vanaf eind november te koop. Het standbeeld van Ambiorix van achteren gezien, met op de achtergrond de Onze-Lieve-Vrouwe-Basiliek. De Waterschans 2 - 2009 56 Het bestuurvan de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom en de activiteitencommissie nodigen u uit voor de jaarexcursie op zaterdag 5 september 2009. Het reisdoel is TONGEREN, de oudste stad van België. Als u Tongeren binnenrijdt, is het goed te weten dat meer dan twintig eeuwen bewogen geschiedenis hun stempel hebben gedrukt op deze oudste stad van België. Zoals waarschijnlijk ook in onze eigen stad, heeft de verspreiding van de Romeinse cultuur ook hier invloed gehad op de ontwikkeling van het gebied. Ook de middeleeuwen hebben hun sporen hier achtergelaten. In overleg met de VVV van Tongeren is een aangenaam en boeiend programma opgesteld. De globale dagindeling: 08.00 uur Ca. Ca. 10.30 uur 11.00 uur Ca. 13.00 uur Ca. 14.30 uur Ca. 16.30 uur 17.00 uur 19.00 uur Ve rt rek per touringcar vanaf Sporthal Gage ld onk, Gagelbosla an, Bergen op Zoom. Ontvangst in Tongeren met koffie en een stuk Haspengouwse fruittaart bij Brasserie Bazilik (inclusief). De ene helft van het reisgezelschap maakt o.l.v. gidsen een rondwandeling langs de meest interessante locaties van de historie van Tongeren. De andere helft brengt een bezoek aan Ambiorix en het onlangs vernieuwde Gallo-Romeins Museum. Schitterende objecten en multimediale presentaties brengen de prehistorie en de wereld van de Romeinen en Galliërs tot leven. Gidsen staan u ter beschikking. We gebruiken de lunch (inclusief) in 'Brasserie Bazilik', naast de Onze Lieve Vrouwe-Basiliek, bestaande uit voorgerecht, hoofdgerecht en nagerecht. Middagprogramma, waarbij de eerste helft van ons gezelschap nu met gidsen een bezoek brengt aan Ambiorix en het Gallo-Romeins Museum. De tweede helft van de groep maakt - met gidsen - de rondwandeling langs de monumenten van de stad. Er wordt deze dag veel in gidsen-tempo gelopen. Speciale aandacht van de dames: laat vandaag uw 'naaldhakken' in de kast en trek uw wandelschoenen aan' Alle groepen komen samen in 'Brasserie Bazilik', drinken een kop koffie, met versnapering (inclusief), en lopen de (korte) afstand naar de opstapplaats. Vertrek van de bus uit Tongeren. Verwachte terugkomst in Bergen op Zoom. Huishoudelijke mededelingen - Uw telefonische opgave voor deelname wordt z.s.m. verwacht, tot uiterlijk zondag 26 juli 2009 bij Toon Demmers: (0164) 240641. - Introductie van één persoon per lid van onze Geschiedkundige Kring is mogelijk. - Wij noteren graag uw naam en telefoonnummer voor de passagierslijst. Bij aanmelding kunt u eveneens een 'thuisblijvers-nummer' aan ons opgeven. - De individuele deelnemersprijs is 45,00. Lunch en 2 x koffie inbegrepen. - Het verschuldigde bedrag dient onmiddellijk na de telefonische aanmelding te worden voldaan op bankrekeningnummer 14.88.23.947 ten name van W. de Mooij, 4661 NL Halsteren, onder vermelding van 'Reis Tongeren'. - Het telefoonnummer van ons stamhuis op zaterdag 5 september, 'Brasserie Bazilik' Kloosterstraat 1 in Tongeren, is - uitsluitend voor noodgevallen - 00.32.12.44.16.22. - Stel uw opgave niet uit, want 'vol is vol' geldt ook voor deze reis. Zie de toelichtende tekst 'Tongeren, een stad met een boeiend verleden' op pagina 56. Bestuur en Activiteitencommissie Onze-Lieve-Vrouwe-Basiliek in Tongeren. 57 De Waterschans 2 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 5