De bezetters hadden er bewust voor gekozen om, bij het naderen van de geallieerde legers, reeds gevangengenomen leden van het verzet, die zij als 'zware gevallen' beschouwden, uit verschillende kampen en gevangenissen in Nederland naar Vught over te plaatsen om daar zonder enige vorm van proces gefusilleerd te worden. Deze liquidaties, want anders kan men deze terechtstellingen niet noemen, waren gebaseerd op een op 30 juli 1944 door Hitier uitgevaardigd 'Niedermachungsbefehl'. Dit bevel hield in dat alle zogenaamde zware verzetsplegers zonder een rechtsprocedure ter dood konden worden gebracht. Teneinde dit soort wandaden van Hitier nog een zekere rechtsgrond te geven hadden nationaal- socialistische juristen vastgesteld, dat een bevel van de Führer voldoende rechtskracht had om gerechtvaardigd te zijn ("Führersbefehl hat Gezetskraftes"). Bovendien had de Rijksdag Hitler in april 1942 al benoemd tot 'Oberster Gerichtsherr', een soort opperrechter. Een bijzonder schrijnende bijkomstigheid is, dat deze moorden, er was immers geen enkele rechtsgrond, voor het grootste deel zijn bedreven door Nederlandse SS'ers, die waren aangesteld als bewakers van het kamp Vught. Anderzijds was het begrijpelijk dat Walter wantrouwig tegenover mij werd. Hij was tot nu toe door iedereen met veel sympathie en respect behandeld en werd opeens geconfronteerd met iemand die gereserveerd optrad en kritische vragen stelde. Overigens, nadat het wederzijds wantrouwen was verdwenen werd het tijd ter zake te komen. Ik maakte hem duidelijk dat ik totaal onwetend naar O.L.V. ter Duinen was gekomen, maar dat ik van de rector had begrepen dat hij zo spoedig mogelijk weg moest. Ik beloofde hem alles in het werk te stellen om dit zo snel mogelijk te regelen. Ik vroeg hem daarom mij de pasfoto's te geven, die alle bemanningsleden bij zich droegen. Terug in Bergen op Zoom nam ik onmiddellijk contact op met Wout van den Boom om zijn hulp te vragen voor transport en onderdak van dit tweede bemanningslid dat aan de Duitsers was ontsnapt. Ik gaf hem de pasfoto's en hij beloofde meteen aan het werk te gaan. Omdat ik hem had verteld over mijn aanvankelijk wantrouwen kwamen we overeen dat ik bij mijn eerstvolgende bezoek een pasfoto mee zou nemen van de zaterdag jongstleden reeds in veiligheid gebrachte korporaal Horna. Reeds de volgende dag (woensdag) kwam Wout in de middag met een uitgewerkt plan. De valse identiteitspapieren zouden nog dezelfde dag of uiterlijk in de loop van donderdagmorgen beschikbaar zijn, zodat de verplaatsing donderdagmiddag zou kunnen gebeuren. De identiteitspapieren waren voor dit geval eigenlijk ideaal. Het was het persoonsbewijs van een 27-jarige inwoner van Halsteren, J.F. Raadsveld. Het betrof hier een doofstomme man die bij een controle door de Duitsers het stopverbod niet had gehoord en zonder pardon was doodgeschoten. Dankzij met name de medewerking van gemeentesecretaris J. van Elzakker waren niet alleen persoonsbewijs en distributiepapieren niet vernietigd, maar was de heer Raadsveld in de gegevens van de Burgerlijke Stand ook niet vermeld als overleden. Op het persoonsbewijs stond tevens de aantekening "kan niet schrijven" met de handtekening van de heer Van Elzakker, die ook namens de gemeente Halsteren het persoonsbewijs had ondertekend. Bij eventuele controle kon Walter niet begrijpend zijn schouders ophalen en op de naam van de heer Van Elzakker wijzen. Wout en ik zouden hem op de fiets naar Bergen op Zoom begeleiden, waar een onderduikadres was geregeld bij tandarts Peteri aan het Zuivelplein. Het binnengaan van een onbekende persoon bij een tandarts zou uiteraard geen argwaan wekken. Tijdens het overbrengen zouden Wout en ik respectievelijk iets voor en achter hem rijden, teneinde te voorkomen dat een begeleider uitleg zou moeten geven. Ik fietste nog dezelfde middag naar O.L.V. ter Duinen om Walter op de hoogte te brengen en te instrueren. Na hem bij het binnenkomen te hebben begroet liet ik hem meteen zonder commentaar de meegenomen pasfoto zien. Zonder enige aarzeling riep hij: "That's Horna, that's my boy". Ik zette hem vervolgens onze plannen uiteen. Ik drukte hem op het hart om te oefenen om op geen enkel geluid te reageren, maar vertelde ook dat het hoogst onwaarschijnlijk was dat er controle zou plaatsvinden. Teneinde te vermijden dat Wout en Walter elkaar op het terrein van O.L.V. ter Duinen zouden ontmoeten, sprak ik af, dat Walter (met fiets) en Bram de Korte even buiten O.L.V. ter Duinen op ons zouden wachten. De volgende middag verliep alles geheel volgens plan. Vlak voor de woning van tandarts Peteri nam ik de fiets van Walter over en reed met beide fietsen weg. Mede om geen aandacht te trekken was er geen tijd om elkaar goedendag te zeggen. We zouden elkaar pas 27 jaar later terugzien. Walter zou slechts korte tijd bij tandarts Peteri blijven. In de euforie van Dolle Dinsdag was hij in de tuin van familie Peteri geweest en de kans bestond dat hij daarwas gezien. Om ieder risico uit te sluiten werd besloten hem naar een ander adres te brengen. Onderduiken in Bergen op Zoom Korte tijd later werd hij daarom overgeplaatst naar de broer van Wout, die een slagerij in de Steenbergsestraat had, niet ver van de Ortskommandantur. De verhuizing vond te voet plaats, waarbij Wout een aantal meters voor Walter uitliep en hem zo naar zijn nieuwe adres loodste. Een winkelwaar regelmatig mensen in en uit liepen was evenals een tandartsenpraktijk een betrekkelijk veilige entree en alles verliep dan ook probleemloos. Het huis van Jacques en Corrie van den Boom bood een ideaal onderdak. Reeds jarenlang was het grote huis van deze familie een doorgangshuis voor bemanningsleden van neergeschoten geallieerde vliegtuigen, die via de zogenaamde pilotenlijnen via België, Frankrijk, Spanje en Portugal weer naar Engeland probeerden te ontkomen om weer aan de strijd deel te nemen. Door Nederland liepen meerdere van deze pilotenlijnen, die eindigden in Brabant en Limburg. In het algemeen konden de bemanningsleden met valse papieren zonder veel risico per trein reizen tot enkele kilometers voor de Belgische grens. Bij het passeren van de grens per trein vond namelijk een zeer V. H 12 JV» 005241 X/ W -i Raadsveld-- Lax>^ A J# Johannes Frans-- yy 2:6 Augustus 1917 .■^otterdam NEDERLANDER zonder 3 Vpril 1944 HALSTEftetf x xxxx.x Afb. 14. Het vervalste persoonsbewijs van Walter Hern alias Johannes Raadsveld. De Waterschans 3 - 2009 120 Afb. 15. Paniek bij terugtrekkende Duitsers op 'Dolle Dinsdag' in de Antwerpsestraatweg. Collectie Het Markiezenhof Historisch Centrum Ihierna MHCj. Afb. 16. Walter Hern op zijn onderduikadres bij de familie Van den Boom. 121 De Waterschans 3 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 15