RECEIVES WORD THAT HUDSON LIEUT. IS SAFE Wishing you peace, joy and friendship. HUDSON FLIER HOME AFTER ESCAPEFROM ENEMY TERRITORY Legeruniform. Omdat hij een allergie bleek te hebben voor de uniformstof voelde hij zich in dat tenue weinig behaaglijk. Zoals de meeste andere militairen bracht hij de nacht door in de kelder, omdat Antwerpen onder vuur lag van V1's. De volgende dag ging hij met de auto naar een vliegveld in Brussel om vandaar naar Parijs te worden gevlogen. In het vliegtuig zaten niet alleen ruim vijftig paratroepen die bij de Slag om Arnhem krijgsgevangen waren gemaakt en inmiddels waren bevrijd, maar Walter trof daar ook zijn medebemanningslid Horna aan, die in Halsteren op twee adressen had gezeten, namelijk bij de familie Van Elzakker en familie De Leeuw. Na aankomst in Parijs kregen de militairen de gelegenheid om een voorschot te nemen op hun achterstallige soldij. Voordat tot uitbetaling werd overgegaan moest het formulier mede ondertekend worden door een officier. Walter tekende de formulieren van alle inzittenden van het vliegtuig voor akkoord, maar omdat hij de enige officier aan boord was had hij geen medeondertekenaar en kreeg hij dus niets. In Parijs volgde opnieuw een ondervraging door de Inlichtingendienst. Na dit onderhoud werd hem meegedeeld dat hij zou worden doorgezonden naar Londen voor verdere en meer diepgaande ondervraging. Inderdaad werd hij in Londen drie dagen lang uitvoerig ondervraagd. Daarbij kwamen zaken aan de orde als de Duitse militaire activiteiten, het functioneren van de Nederlandse verzetsbeweging en de algemene situatie en stemming in Nederland. Tot slot moest hij een verklaring ondertekenen waarin hij beloofde dat hij, zolang de oorlog duurde, aan niemand de namen bekend zou maken van de personen die hem bij zijn ontsnapping hadden geholpen. In Londen ontving hij eindelijk ook een voorschot op zijn achterstallige salaris en gebruikte dat onmiddellijk voor de aankoop van een nieuw uniform, zodat hij eindelijk verlost werd van dat "akelige Canadese uniform". Hij werd in Londen ingekwartierd in een van de beroemde herenclubs aan Trafalgar Square en had het daar buitengewoon naar zijn zin. Na de afronding van zijn ondervragingen ging hij tenslotte voor de zogenaamde 'debriefing' naar zijn vliegbasis in Bungay. Hij was Lieut. W. Struther Hern Was Reported Missing After Mission August 26. ongeveer 10 weken weggeweest, maar tot zijn verbazing trof hij geen enkele bekende meer aan. Wel werd hem meegedeeld dat zijn persoonlijke bezittingen naar de Verenigde Staten waren gestuurd. Voorts werd hem ook hier gevraagd een verslag te schrijven over zijn belevenissen, zodat die later zouden kunnen worden opgenomen in de geschiedenis van zijn luchtmachtonderdeel. Bovendien werd hem meegedeeld dat hij op korte termijn naar Washington zou vliegen. De vlucht was echter een onderdeel van een geheime missie en hij kreeg het verbod er met iemand over te spreken. In de hoop dat zij het wel zou begrijpen stuurde hij zijn vrouw een telegram met het verzoek naar zijn vader in New Haven vlakbij Boston te gaan. Voor zijn verscheping naar Engeland had Walter hier ook een paar dagen gelogeerd. Zijn vrouw ondernam inderdaad de lange treinreis van Houston naar New Haven. Toen hij in Washington aankwam kreeg Walter echter de opdracht om onmiddellijk en zonder tussenstop rechtstreeks door te vliegen naar Houston. Er zat toen niets anders op dan na aankomst meteen de trein terug naar New Haven te nemen. Zo kon hij eindelijk op 2 december 194-4- zijn vrouw Winks weer in de armen sluiten, die hij vanaf drie dagen na zijn huwelijk op 13 juni 1944 niet meer had gezien. Zoals in al dit soort oorlogsgevallen werd hem meegedeeld dat hij om veiligheidsredenen, zowel voor hem als voor zijn redders niet meer naar Europa zou worden uitgezonden. Er volgde echter ook geen uitzending meer naar het Verre Oosten, zodat hij verder niet meer bij oorlogshandelingen betrokken is geweest. Zijn jarenlange opleiding heeft dus uiteindelijk gediend voor twee gevechtsvluchten. De eerste was een soort proefvlucht met een andere bemanning, die door een navigatiefout faalde. De tweede vlucht had de noodlottige afloop die hierboven uitgebreid is beschreven. Voor Walter We züiiï never forget zelf had deze gebeurtenis uiteindelijk toch een happy end, maar we mogen wel even stil staan bij de zeer velen die het niet hebben overleefd. De geredde bemanningsleden van neergestorte vliegtuigen in bezet gebied hebben zich na de oorlog verenigd in 'The Air Forces Escape Evasion Society'. Niet alleen Walter, maar ook deze organisatie is de redders altijd dankbaar gebleven. Met de jaarwisseling ontvingen wij een kaart met de beste wensen en onderaan stond altijd "We wilt never forget". Dit laatste moge echter evenzeer gelden voor al die veelaljonge mensen van de geallieerde legers die voor onze vrijheid de allerhoogste prijs betaald hebben. Noten: LIEUT. W. STRUTHER HERN Mrs. W. Struther Hern received a cablegram Sunday direct from her husband. Lieut. W. Struther Hern, of Hudson, reporting he was well and safe and that letters were following. Lieut. Hern was reported missing August 26 while on a mission to Lud- wigshafen, Germany. His plane was damaged by anti-aircraft fire, killing the pilot and navigator. It was later reported the co-pilot, radio operator, 6 november 1944 Lieut. W. Struther Hern, former res ident of Hudson, is spending a fur lough with his mother, Mrs. William Ross, of this city. Lieutenant Hern, lead bombardier in a heavy bombard ment squadifon, was reported missing in action August 26 of this year, and later returned well and safe within U. S. Army lines. 24 november 1944 MRS. W. STRÜHER HERN Gets Joyous News engineer and gunner were taken pri soners and that four others, including Lt. Hern, were not accounted for. Lieut. Hern was a lead bombardier, having flown a number of missions, Indicating hip great accuracy at pin point bombing. Lieut. Hern was married to Miss Winnie Lou Carrol, of Houston, Texas, June 13, 1944. The officer is the son of Mrs. William Ross, of this city. Lieutenant Hern's plane while on a mission over Ludwigshafen, Germany, was damaged by anti-aircraft fire which killed the pilot and navigator, cf the plane. Later reports disclosed that the co-pilot, radio operator, flight engineer and one gunner had been taken prisoners of war. Soon, another member of the crew was reported dead, and another a prisoner. Lieutenant Hern was one of £he two members of the crew who made good their escape from enemy territory. Lieutenant Hern and his wife, the foiener Miss Winnie Lou Carrol, of Houston, Texas, expect to spend some time here before Lieutenant Hern re ports for a new assignment on De cember 28. Afb. 27. De redding van Walter Hern haalde de krant op 6 en 24 november 1944. Zijn vrouw laat op de foto zien hoe zij het goede nieuws kreeg over de telefoon. De Waterschans 3 - 2009 130 Afb. 28. Walter Hern bij een B-24H Liberator tijdens het Memorial Day Weekend in 2007. FROM THE MEMBERS OF THE AIR FORCES ESCAPE EVASION SOCIETY Afb. 29. Nieuwjaarswens van The Air Forces Escape Evasion Society. Afb. 30. Walter Hern kreeg 'the Order of the Winged Boot', een onofficieel onderscheidingsteken dat werd toegekend aan Amerikaanse en Britse vliegers die achter vijandelijke linies werden neergeschoten, zich niet lieten gevangennemen en zich weer hadden aangesloten bij hun eenheden. 1. Dr. J. Buitenkamp, Verzet in West-Brabant, deel 3, pagina 58. 2. BN/De Stem van 11 november 2008. 131 De Waterschans 3 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 20