WARTAAL Blijft herdenken! namelijk met potlood de volgende teksten op genoteerd: "Duischland [sic!) gecapitaleerd Isidj. 21ste legergroep overgegeven den 4de Mei 1945" En bij de legenda staat geschreven: "Vrijdagavond half 7 schriftelijk overgaven sicHet is een nauwkeurige kaart met een gedetailleerde weergave van de steden en dorpen, de belangrijkste verbindingswegen, rivieren en meren en de grenzen van Nederland. Drie historische documenten, die in de jaren 1944 en 1945 waarschijnlijk huis-aan-huis verspreid zijn en ons herinneren aan de vreugde van de bevrijding. In deze WARdTAAL niet alleen een fragment uit de bevrijdingskrant van oktober 1944, maar de gehele krant als middenkatern. Om ook na 65 jaar de vrijheid te kunnen herdenken en vieren! Met dank aan de heer P.A.D. Schepers voor het ter beschikking steden van de drie bevrijdingsdocumenten. Vijfjaar geleden verschenen ook al twee edities van WARdTAAL over de bevrijding van Bergen op Zoom (Waterschans 2004-3 en 2004-4). In het kader van 60 jaar bevrijding schreef ik toen over de oorlogskerkhoven en de herdenkingsmonumenten in de stad, waar elk jaar de oorlogsslachtoffers herdacht worden. Nu weer een WARdTAAL over de bevrijding? Ja, ook nu we 65 jaar bevrijd zijn, moeten we daar bij stilstaan, zoals elk jaar. Want herdenken is niet iets van eens in de tien jaar, maar iets van elk jaar, voor iedereen, jong en oud. Afgelopen zomerwerd herdacht dat honderd jaar geleden voor het eerst het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland met een vliegtuig overgestoken werd. Ook was het deze zomer veertig jaar geleden dat Neil Armstrong als eerste mens een voet op de maan zette. Vraag je ouders maar eens waar ze waren toen Neil Armstrong op de maan liep: ze zullen het zich herinneren als de dag van gisteren, net zoals velen zich goed zullen herinneren waar ze waren toen bekend werd dat J.F. Kennedy werd neergeschoten of dat een vliegtuig de Twin Towers doorboord had. Belangrijke gebeurtenissen die in je geheugen gegrift staan, die de geschiedenis veranderen, een klap geven of juist vooruit helpen. Doordat we deze gebeurtenissen met ons meedragen, krijgen we een breder beeld van wat goed of fout is, van wat rechtvaardig of onrechtvaardig is. We krijgen waardering voor mensen, respect voor hen die ons zijn voorgegaan. Of er ontstaan gevoelens van woede om het onrecht dat mensen is aangedaan. Dit zorgt ervoor dat we steviger in het leven kunnen staan. Het is daarom goed dat dergelijke gebeurtenissen van vreugde en verdriet herdacht worden. Niet alleen door de mensen die er zelf bij waren, die van dichtbij of ver weg de gebeurtenis hebben meegemaakt, maar zeker ook door de generaties die volgen, door jong en oud. VREUGDE EN DANK door Ds. H. F. C. de Boer Terwijl we deze regels schrijven, is het groote moment nog niet aangebroken. En toch is onze vreugde reeds onuitsprekelijk. Het is misschien nog het diepst te benaderen in de stille woorden van een dankgebed. Want we weten toch in de bron aller vreugden is God de Heer, die ons ook in de donkerste uren behouden heeft. Gesterkt door Zijn Geest is het den bezetter niet gelukt, onze geest te breken. Er is hier en daar een scheur en een vlek, maar de banier van onze geestkracht is onvernietigbaar en van nu af aan zullen we hem evenals in de donkere jaren, die achter ons liggen, kloekmoedig voorwaarts dragen. De brute kracht van den bezetter heeft ge faald, omdat hij in één opzicht de Nederland- sche volksgeest niet begrepen heeft, nl.dat de geest van het volk verankerd was in den geest Gods en dat deze heilige levenskracht daardoor onaantastbaar was in nood en dood, in concentratiekamp en voor vuurpeleton. Onze fiere mannen, die hebben geleden of hun offer hebben gebracht, waren door dien geest bezield. Onoverwinnelijk niet te breken door den Geest Gods 1 DaaromHem zij de dank, in onze groote vreugde, die spreekt door onze helden en ons fier Oranjehuis, dat ons nu dierbaarder is dan ooit. Kome dan in deze ure dit danklied uit een eindelijk bevrijd opademende borst Als gij, o vrome dikwijls hebt gesmaakt, (geleden) Vermaakt u nu vrij, dat u 't harte raakt Looft God den Heer met zingen en met spelen En roept vrij uit tesaam met luider keelen „Hadd'ons de Heer Hem zij al d'eer alzóo niet bijgestaan, wij waren lang ons was zoo bang al in den druk vergaan. Daarom is het goed dat we jaarlijks op 4 en 5 mei stilstaan bij de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding, bij verdriet en vreugde. De mensen van toen zijn er door getekend, maar ook de mensen van nu dragen deze momenten met zich mee, jong en oud. Door je betrokkenheid bij de gebeurtenissen uit het verleden te tonen, laat je zien dat je als individu niet los in de geschiedenis staat, maar een plaats inneemt in een traditie. Dus: blijft herdenken! Afb. 4. Drie documenten uit 1944 en 1945 herinneren ons aan de laatste dagen van de Tweede Wereldoorlog en de eerste dagen van de bevrijding. De Waterschans 3 - 2009 134 Afb. 5. Artikel uit de Bevrijdingskrant van 27 oktober 1944 (zie ook middenkaternl. 135 De Waterschans 3 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 22