Op stap met Jet en Jan, jong in 1910 Claartje Rijkers Voor het aanbieden van educatieve projecten maakt Het Markiezenhof Historisch Centrum dankbaar gebruik van de mogelijkheden binnen de gemeente Bergen op Zoom. Zo ook voor Jet en Jan waardoor een bezoek aan het Heemhuis in Halsteren een bijzondere belevenis wordt. Leven in de tijd dat je opa en oma jong waren, de tijd van Ot en Sien. In groep 5 komen de kinderen in aanraking met deze periode, de lesmethode geschiedenis gaat hier op in. 'Op stap met Jet en Jan, jong in 1910' brengt deze periode tot leven waardoor het geschiedenisboek even in de kast mag blijven staan. De kinderen worden door Jet en Jan - twee leeftijdgenootjes - meegenomen en maken kennis met thema's als kleding, wonen, school, de buurt, eten, spelen en werken in 1910. "Jet ligt in de bedstee. Ze is net wakker geworden en wrijft in haar ogen. Haar drie zusjes liggen nog rustig naast haar te slapen. Het is pikdonker in het kleine hokje, en lekker warm. "Wakker worden kinderen, het is al zes uur!", klinkt de stem van moeder. Dirkje en Miep schrikken meteen wakker. Pien zucht en kreunt. Ze is nog moe en heeft geen zin om op te staan. Ze rekt zich eens flink uit. Haar voeten komen nu bij het hoofdeind van Jet onder de dekens vandaan. Haar teen zit zowat in Jets neus! Jet draait zich gauw om. Ze gluurt door een kier in de deurtjes van de bedstee. Haar moeder steekt de petroleumlamp aan met een lucifer. Hè, dat ziet er een stuk gezelliger uit! Jet springt uit de bedstee. Brrr, wat is het koud. Snel stapt ze van de stenen vloer op de mat. Die prikt in haar blote voeten." Zo begint het verhaal van Jet en Jan als onderdeel van het lesmateriaal. Het verhaal is in 2007 aangepast aan de plaatselijke situatie, door de consulent erfgoededucatie van Erfgoed Brabant met lokale informatie van de Heemkundekring Halchterth. Het verhaal is het begin van het project op school. Daarna mogen de kinderen naar het Heemhuis in Halsteren om te gaan kennismaken met oude voorwerpen, die in het voorleesverhaal aan de orde komen. Zo gaan ze sokken stoppen, zeep kloppen, koffie malen en zilver poetsen onder leiding van enthousiaste vrijwilligers die dit bezoek tot een klein feestje maken. Na de museumles krijgt het verhaal op school een vervolg. Het lesmateriaal bestaat uit een kant-en-klaar lespakket met een docentenhandleiding, werkbladen, historische foto's en prenten, een tijdbalk met fotoserie en het Jet en Jan bordspel. Voor de kinderen uit Halsteren is dit project een vast onderdeel van de lesstof maar ook voor de kinderen uit Bergen op Zoom is er een variant gemaakt. Op aanvraag worden ook zij met enthousiasme in Halsteren ontvangen voor de museumles. Jet en Jan is een lesvervangend project dat prima een plek kan krijgen binnen het intercultureel onderwijs. Het sluit dan ook naadloos aan bij de kerndoelen voor geschiedenis in het basisonderwijs. Het project Jet en Jan is op dit moment op maat gemaakt voor 19 Brabantse gemeenten: waarvan Halsteren de eerste was. Voor meer informatie of voor het aanvragen van het project kunt u contact opnemen met Claartje Rijkers, c.rijkersObergenopzoonn.nl of tel.: 0164277077. Bij het samenstellen van educatieprojecten gaat Het Markiezenhof uit van het spreekwoordelijke 'al doende leert men'. Niet door het aanbieden van rigide kijk- en luisterpakketten maar door het uitzetten van pakkende activiteitenprogramma's met het middeleeuwse gebouw van Het Markiezenhof als inspirerende thuisbasis. Een 'eigen plek' waar leerlingen, vanaf de kleuterklas tot het eindexamen, samen kijken, filosoferen, ronddwalen, interpreteren, wegdromen, creëren maar vooral vertrouwd raken met geschiedenis, kunst en cultuur. Afb. 7. Het wassen met een wasbord, tFoto Claartje Rijkerst. De Waterschans 3 - 2009 138 Afb. 2. Het Jet en Jan bordspel. Vraag 1. Rekenen op de tijdbalk. 1890 1895 1900 1905 1910 1915 1920 IN I I I II I I I I II l M I II I I I I 1 1 1 I I I I 1 1 I Het is 1910. 1. Pietertje is geboren in 1909 Hoe oud is hij nu? flL 2. Miep is geboren in 1907. Hoe oud is zij nu? nA 3. Dirkje is geboren in 1905. Hoe oud is zij nu? n B 4 Jan is geboren in 1900. Hoe oud is hij nu? n J 5. Jet is geboren in 1901 Hoe oud is zij nu? IID 6. Bart is geboren in 1897. Hoe oud is hij nu? EU 7. Pien geboren in 1896 Hoe oud is zij nu? n T 8 Let op! Hoe oud is Jet in 1920?? EIK Zet de letters die bij de vragen horen op de goede plaats onder de tijdbalk Welk woord staat er nu? Afb. 3. Opgave uit het werkblad behorende bij de rekenopgaven. Afb. 4. Een vrijwilliger van het Heemhuis laat de kinderen zien hoe je sokken moet stoppen. IFoto Claartje Rijkerst. Afb. 5. Het boenen van de meubels. IFoto Claartje Rijkerst. 139 De Waterschans 3 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 24