Beste leden, Van de hoofd redacteur Welkom Kroonleden Colofon Inleveren kopij voor Waterschans 4, 2009 Afscheid Bas ter Stege 11 i DeW^rs^ns^ 39ste jaargang nr. 3, september 2009 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1275 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Marieke Liefting: webteam0geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 6600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Zuidzijde Haven 129 4611 HD Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: secretaris0geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl Postrekening 24 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal] per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Marieke Liefting Kiekie Peijs Willem Vermeulen Hilde van den IJssel Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. Jac Backx Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris] Drs. Nic Grosfeld Drs. Johanna Jacobs Drs. Irene van Kemenade Drs. Yolande Kortlever (hoofdredacteur] Drs. Jan Peeters Redactiesecretariaat Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: dekkervink0home.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Na de vakantieperiode zijn bestuur, redactie en werkgroepen van de Geschiedkundige Kring weer van start gegaan. In feite al in de vakantie want de voorbereidingen voor dit nummer van De Waterschans begonnen reeds op 1 augustus. De grote excursie i naar Tongeren vond op zaterdag 5 september plaats. Evenals vorig jaar namen 120 mensen er aan deel, EjBk .4.7 het maximum! Een pluim voor de organisatoren. In dit nummer treft u verder informatie aan over twee mini-excursies en over een aantal lezingen. De eerste, in de Week van de Geschiedenis, over de 'Draad des Doods' in de Eerste Wereldoorlog. Voor info over een en ander zie elders in dit nummer. Ham en Waterschans Evenals het Comité Elam Onbebouwd en collega erfgoedorganisaties diende het bestuurvan de Geschiedkundige Kring half juli bij de gemeenteraad zijn zienswijzen in op het bestemmingsplan Bergse Haven 2. Eerder berichtte ik u dat de gemeente voornemens is de Ham in het Havenkwartier te bebouwen en dat de Waterschans en de enveloppe daarom heen eveneens gevaar lopen. Dat de bebouwing van de Ham bij de bevolking leeft, blijkt uit het feit dat ruim 1.000 mensen door het plaatsen van hun handtekening steun betuigden aan het Comité Ham Onbebouwd. Ergens in het najaar zal de gemeenteraad zich buigen over het bestemmingsplan en de zienswijzen. Vooruitkijken Over ruim vier jaar, in 2014- zullen veel Europese staten herdenken dat het dan 100 jaar geleden is dat de Eerste Wereldoorlog uitbrak. Ongeveer een miljoen Belgen vluchtten naar Nederland. Bergen op Zoom was in oktober 1914 voor duizenden van hen de eerste plaats van opvang. Een publicatie van de Geschiedkundige Kring, 'Een Belgisch dorp in een Brabantse stad' (1999), doet hier verslag van. Het bestuurvan de Kring stond stil bij de aanstaande herdenking en dacht erover na waar de aandacht naar uit zou kunnen gaan. In het Overleg van Erfgoedorganisaties heeft het bestuur het idee gelanceerd om de genealogische werkgroepen van respectievelijk de Heemkunde Kring 'Halchterth' en van de Geschiedkundige Kring zelf te laten nagaan hoeveel gevluchte Belgen definitief in de gemeente Bergen op Zoom zijn blijven wonen en hoeveel nazaten er nu nog wonen. Contacten met deze laatste groep leveren wellicht voldoende boeiende verhalen op voor een publicatie. De erfgoedorganisaties gaan in het najaar dit en mogelijk nog andere ideeën uitwerken. Het bestuur van de Kring heeft de directie van Het Markiezenhof Historisch Centrum het idee aan de hand gedaan om in het najaar van 2014 een tentoonstelling te houden met werken van gevluchte Belgische beeldend kunstenaars. Van de schilder Rik Wouters, die een internationale beroemdheid werd, tot de tekenaar Georges van Raemdonck, die ondermeer de boeken van A.M. de Jong illustreerde. Misschien kan worden samengewerkt met een Engelse stad want er vluchtten ook kunstenaars daarheen. James Ensor is één van de bekendste. Uiteraard zijn er op het thema 'Belgische Vluchtelingen in Bergen op Zoom' meer activiteiten te ontwikkelen. Denk bijvoorbeeld aan de uitvoering van werken van de toonkunstenaar Oscar van Hemel. U gaathierde komende jaren vast meer over horen. Ad van den Bulck, voorzitter vóór 1 november 2009 Coverfoto: Walter Hern bij een B-24H Liberator tijdens het Memorial Day Weekend in 2007. Op 27 oktober 2009 herdenken we dat Bergen op Zoom 65 jaar geleden werd bevrijd. Een groot deel van De Waterschans is hieraan gewijd, waardoor er bijna sprake is van een themanummer. Piet Huijgens beschrijft zijn eigen ervaringen tijdens de laatste periode van de oorlog in Gered door het Bergse Verzet. Op zaterdag 26 augustus 1944 werd een Amerikaanse bommenwerper neergeschoten vlakbij Huijbergen. Twee bemanningsleden overleefden het en konden worden gered door het verzet. De heer Huijgens vertelt over de redding van tweede luitenant Walter Hern gebaseerd op diens memoires. Het artikel leest als een spannend verhaal, maar het was bittere werkelijkheid. Ward Warmoeskerken besteedt in zijn Wardtaal ook aandacht aan de bevrijding en aan het belang van de herdenking daarvan. Als extraatje vindt u in het middenkatern een reproductie van de speciale bevrijdingskrant die toen verscheen. Frank Wierckx beschrijft nog eens een luguber verhaal gevonden in genealogische bronnen: Een gruwelijke vondst gedaan door drie jagers in de heerlijkheid Zuidgeest. Claartje Rijkers gaat Op stap met Jet en Jan, jong in 1910. Dit is een van de educatieve projecten waar onder andere Het Markiezenhof Historisch Centrum bij betrokken is. Het derde deel van 7747Eene formidabele belegering houdt u van ons tegoed. Het wordt in het volgende nummer van De Waterschans gepubliceerd. Om met de woorden van Anton Schellekens te spreken: wordt vervolgd. Veel leesplezier! Yolande Kortlever, hoofdredacteur Begin 2007 kwam Bas ter Stege bij de redactie van De Waterschans. Omdat hij zich, naast zijn dagelijkse werk volledig wil kunnen richten op werkzaamheden bij de BRTO, heeft Bas besloten om zijn lidmaatschap van de redactie te beëindigen. Uiteraard begrijpen we dit volkomen, maar betreuren het dat we zijn enthousiaste inbreng in het vervolg moeten missen. Bas heeft een waardevolle bijdrage geleverd bij het zoeken en vinden van een nieuwe vormgeving van De Waterschans. Ook heeft hij zich altijd zeer ingezet om de ingezonden artikelen voor ieder toegankelijk te maken. Als auteur zal Bas gelukkig nog beschikbaar blijven, dus een definitief afscheid is dit niet. Bas, hartelijk dank voor je redactiewerk. Het ga je goed! Namens de redactie, Yolande Kortlever, hoofdreacteur Nieuwe leden Geschiedkundige Kring per 15 augustus 2009 Mevr. D. van den Boom Halsteren Dhr. E. Fahrer Bergen op Zoom Mevr. A.A. Francken Bergen op Zoom Dhr. L.P.J. Hage Bergen op Zoom Dhr. V.J. Hoek Bergen op Zoom Dhr. P. de Jong Bergen op Zoom Dhr. J.G.M. van Nispen Bergen op Zoom Dhr. H.M.G. Scheffer Bergen op Zoom Dhr. A. van de Veen Lepelstraat Mevr. E. Voogt Bergen op Zoom Dhr. K. van de Werfhorst Bergen op Zoom FAUSTO NU MINE BERGA VICTRIX De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV DE BONT Stoffering, Putte P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT WONEN WEST BRABANT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders 95 De Waterschans 3 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 2