De elektrische draadversperring aan de Belgisch-Nederlandse grens tijdens de Eerste Wereldoorlog m gerealiseerd en dan gelijk ook in een mix stijl van Osmaanse vormen, uitgebeeld in Nederlandse bakstenen. De ontwerper van dit gebouw is de heer ir. Erdal Onder. De heer Onder is in Bergen op Zoom opgegroeid en geeft leiding aan zijn bureau 'eNa architecten'. Hij was ook elders in het land bij andere bouwprojecten betrokken en heeft de opdracht gekregen om de nieuwe moskee in zijn eigen woonplaats te ontwerpen en helpen bouwen. Hij zal op 29 november proberen aanwezig te zijn om de leden van de Kring te ontvangen. Ook kan hij zijn ontwerp nader verklaren. We worden ontvangen door een vertegenwoordiging van het moskeebestuur. Natuurlijk staat het gehele gebouw open om rond te kijken en kan worden uitgelegd waar alle ruimtes voor dienen. Ook andere vragen die bij u leven kunnen aan de orde komen. Aanvang 12.00 uur. We verzamelen aan de Van Heelulaan. U bent allen van harte welkom. Deelname aan de excursie is voor leden van de Geschiedkundige Kring, en eventueel één introducé(e), gratis. Voor eventuele aanvullende of laatste informatie m.b.t. deze mini-excursies: zie onze website: www.geschiedkundigekringboz.nl U bent allen van harte welkom bij beide mini-excursies. Het duurt niet lang meer of de feestdagen staan weer voor de deur. Het bestuur wil graag de volgende cadeautip onder uw aandacht brengen: een cadeaulidmaatschap van De Geschiedkundige Kring. Een jaar lang De Waterschans en mogelijkheid tot deelname aan de Kringactiviteiten. En natuurlijk het welkomstgeschenk voor het nieuwe lid met als keuze, het boek Krabbegat, Avestad, da s m'n grööte dróóm!" of het jubileumnummer van De Waterschans 2008-4, gewijd aan je jaren zestig van de vorige eeuw. Informatie kunt u krijgen bij de penningmeester en op onze website. Ook het vorig jaar verschenen Kwartierstatenboek is zeker voor velen een gewaardeerd cadeau. Dit is verkrijgbaar bij boekhandel Van der Kreek en boekhandel Quist. Door Prof.dr. A. Vanneste, Universiteit Antwerpen Vanaf de start van de Eerste Wereldoorlog heerste er aan de Belgisch-Nederlandse grens een ongewone drukte. Nederland nam niet deel aan de oorlog zodat de Duitsers zich verplicht zagen om de ds grens te bezetten. Maar eigenlijk hadden ze daar onvoldoende troepen voor. Spionnen, vluchtelingen, oorlogsvrijwilligers en smokkelaars raakten al bij al vrij gemakkelijk in Nederland - te gemakkelijk naar de zin van de bezetter! Daarom besloot de Duitse staf begin 1915 om de Belgen letterlijk in te kooien door de bouw De Week van de Geschiedenis vindt dit jaar plaats van 17 tot en met 25 oktober en heeft als thema 'Oorlog en Vrede'. Het bestuur van onze Kring heeft prof.dr. A. Vanneste bereid gevonden om in die week een lezing over bovengenoemd onderwerp te houden in Bergen op Zoom voor zowel leden als niet-leden. Hij zal daarbij ook aandacht besteden aan de situatie in Bergen op Zoom in die periode. Prof.dr. A. Vanneste is hoogleraar Franse taalkunde, Franse spraakkunst en Sociolinguïstiek aan de Universiteit Antwerpen. Hij is tevens lid van de Raad van Bestuur van de universiteit, van het Auditcomité en van tal van beleidsorganen. Hij is West-Vlaming en heeft lange tijd in de Westhoek gewoond, waar de herinnering aan de Groote Oorlog nog buitengewoon levendig is. Een vijftiental jaren geleden startte hij een wetenschappelijk onderzoek naar de draadversperring, waarbij hij archiefmateriaal verzamelde en bestudeerde zowel in binnen- als in buitenland. Dit onderzoek heeft geleid tot verschillende publicaties over het onderwerp. FAUSTD NUMINE BERGA VICTRIX De Waterschans 3 - 2009 98 Prof.dr. A. Vanneste. 99 De Waterschans 3 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 4