e/7/e/i SicUHft Lezingencyclus van een versperring aan de grens. Het zou evenwel geen gewone afsluiting worden! Van Knokke tot aan het Drielandenpunt werd de grens met Nederland afgesloten dooreen onder elektrische stroom staande versperring die ook nog streng bewaakt werd door niets ontziende schildwachten die meestal niet aarzelden om te schieten op al wie het waagde te dicht bij die versperring te komen en zeker op wie probeerde 'naar de overkant' te gaan... Allerlei motieven - vooral plichtsbesef en vaderlandsliefde, maar soms ook geldgewin - leidden er evenwel toe dat tal van Belgen een buitengewone creativiteit aan de dag legde, meer nog, dat zij getuigden van onnoemelijk veel moed en lef om de levensgevaarlijke versperring te lijf te gaan om toch maar in Nederland te geraken. De lezing gaat in op de redenen van de bouw van de elektrische draadversperring, het optrekken en de technische kenmerken ervan, de nare gevolgen voor de grensbevolking, de wijze waarop velen alsnog deze levensgevaarlijke hindernis omzeilden - maar ook op de talrijke slachtoffers die vielen onder het Duitse vuur en de roekelozen die de moordende kracht van de toen nog nauwelijks gekende elektriciteit onderschatten. Dat alles wordt ondersteund door origineel film- en fotomateriaal. De elektrische versperring aan de Belgisch- Nederlandse grens tijdens de Eerste Wereldoorlog is een verrassend historisch gegeven, nauwelijks bekend of gekend. Die grens is niet meer en niet minder dan een vergeten front. Het gaat hierbij zonder meer om boeiende en - jammer genoeg - levensechte avonturen, waarbij de werkelijkheid meer dan eens de fictie overtreft... Deze lezing zal plaatsvinden op donderdag 22 oktober 2009 in Vestzaktheater Het Zwijnshoofd, Moeregrebstraat 18 te Bergen op Zoom. Aanvang 20.00 uur. Entree: Leden van de Geschiedkundige Kring en eventueel één introducé(e): 5,-. Niet-leden: 7,50. U bent alien van harte welkom bij deze ongetwijfeld boeiende lezing. Vanaf 19 november a.s. ligt het boek Bergen op Stoom; productiebedrijven in de gemeente Bergen op Zoom van 1800 tot 1950 in de boekhandels van Bergen op Zoom en Halsteren. 39,95) Een schrijverscollectief van zeven personen met passie voor industriële geschiedenis heeft het boek in drie jaar tijd geschreven. In Bergen op Stoom worden 32 bedrijfstakken belicht waarin sprake is van seriematige productie van goederen. Er komen ruim 350 bedrijven uit Bergen op Zoom, Halsteren en Lepelstraat aan bod. In het boek staan talloze afbeeldingen die nog nooit eerder zijn gepubliceerd. In november 2009 organiseert Het Markiezenhof Historisch Centrum een reeks lezingen door de auteurs van het boek op de dinsdagavonden 3, 10, 17 en 24- novembervan 20.00 tot 22.00 uur in de Hofzaal van Het Markiezenhof. De deelnamekosten bedragen 22,50 voor vier lezingen (incl. koffie/thee). In de voorverkoop zijn alleen kaarten voor de hele reeks te verkrijgen. Deze zijn te koop aan de balie van Het Markiezenhof (di. t/m zo. van 11.00 tot 17.00 uur). Vanaf dinsdag 3 november is het mogelijk om losse kaarten per lezing te kopen, deze kosten 10,- per stuk (op op). Kaarten kunnen niet gereserveerd worden. Voor meer informatie over de lezingencyclus kunt u terecht bij Yolande Kortlever of Claartje Rijkers, tel. 0164--277077. De volgende (duo)lezingen staan op het programma: Dinsdag 3 november: Willem Heijbroek Van meekrap naar alcohol, een sieraad voor Bergen op Stoom Meekrap is de kleurstof, die wordt gewonnen uit de wortels van de meekrapplant. De bewerking vindt plaats in meestoven, die eerst opereren in de Dubbelstraat, maar later in de polders rond Halsteren. Nadat meekrap niet meer loonde, is de teelt van suikerbieten gevolgd, met vier suikerfabrieken in Bergen op Zoom. Door vergisting van een nevenproduct kan de alcoholindustrie ontstaan. Deze is tot een van de grootste in Europa uitgegroeid en produceert nu ook bio-ethanol de milieuvriendelijke brandstof. Sieraden en hotelzilver Sieraden werden meestal door juweliers ambachtelijk gemaakt, maar de Gebr. Van Giels ontwikkelen het tot een industriële activiteit. Veel verschillende modellen zijn in de loop de jaren via de groothandel op de markt gebracht. Een nog veel minder bekende industrie was de Resa, die onder meer hotelzilver onder de naam Brabantia plate produceerde. Dinsdag 10 november: Gijs Asselbergs (voor de pauze) Openbare nutsbedrijven Bergen op Stroom, over het ontstaan van de gasfabriek en het waterleiding- en elektriciteitsbedrijf. en constructief, over machinefabrieken en constructie- en carrosseriebedrijven. Hierin passeren bedrijven zoals Van Mechelen, firma B. Jansen, Margadant, Roset, Touw en anderen de revue. De elektrische versperring aan de Belgisch-Nederlandse grens tijdens de Eerste Wereldoorlog. De Waterschans 3 - 2009 100 Gedenkraam ter gelegenheid van het honderdjarig jubileum van Asselbergs. Het raam bevond zich in het trappenhuis bij de kantoorvleugel aan de Lindebaan. Atelier Gebroeders Wuisman te Breda, 1941. Het glas-in-loodraam is te bewonderen in Het Markiezenhof Historisch Centrum. 101 De Waterschans 3 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 5