Gered door het Bergse Verzet Lltl c/c ftUMMreó MJfy UiUzMMJVt l//z ti tscAtHztv iNn'ov Sent k/ly Ofa jSjWM enty SSOJldlLSÓlA Cees Boerhout (na de pauze) Van meestoven, kachels en de geit op het Bleekveldje 150 jaar ijzergieterijen in Bergen op Zoom, opkomst en teloorgang. Van Beckers, Rogier Nerincx Richter, De Holland, Asselbergs en anderen. Metaalgieterijen (Bruijs en Gemcast) overleven. Met speciale aandacht voor de kleinere gieterijen, die in of rondom de eerste wereldoorlog zijn gestart en meestal maar een kort leven waren beschoren. Dinsdag 17 november: Toon Franken (voor de pauze) Van zoete koek tot zoute drop... en een sigaar toe! Allereerst een tocht langs de bekendste koekfabrieken van Bergen op Zoom, waarvan enkele landelijke bekendheid kregen zoals Liga en Loose. Daarna richten we de aandacht op de 'bollekes'-fabrieken van Matthijs en Manisan. Tot slot volgt een beschrijving van twee minder bekende Bergse fabrieken die genotsmiddelen hebben geproduceerd, de sigarenfabrieken van Gebr. De Werd en de Gebr. Van Zandelingen. Gerrit Groeneweg (na de pauze) Industriële revolutie binnen een eeuwenoud ambacht. Innovatie, mechanisatie en schaalvergroting vanuit de traditionele potmakersnijverheid De Bergse potmakersnijverheid, zou ten onderzijn gegaan, omdat men te lang is blijven teren op verworven roem, door gebrek aan personeel, als gevolg van concurrentie door collega's elders, door te leunen op het dwingende maar aanvankelijk zo veilige keurslijf van het ambachtsgilde en omdat men geen antwoord wist op de opkomst van geëmailleerd keukengerei. Toch kent ook deze tak van nijverheid haar ambitieuze ondernemers, vaklui die met jeugdige elan en vol ambitie met succesvolle initiatieven hun bedrijf tot bloei hebben weten te brengen. Hun producten raakten tot over onze landsgrenzen bekend. Zij zijn het, die in deze presentatie de lof krijgen die ze verdienen. Dinsdag 24 november: Marc van der Steen en Henk Franken De geschiedenis van de Bergse dorst! Dorst in Bergen op Zoom spreekt zeker tot de verbeelding van menigeen. In deze lezing nemen we u mee op een reis door de Bergse en Halsterse drankproductie van de laatste 200 jaar. Bier, likeur en limonades, waar en door wie werden ze gemaakt en welke onderlinge verbanden zijn er geweest? Welke invloed hebben uitvindingen en oorlogen gehad op het drankenlandschap? En welke invloed heeft de consument gehad op de producenten? Wij weten zeker dat u dorst krijgt van deze lezing. Aankondiging Hofzaallezingen Cultuurhistorie rond Bergen op Zoom 2010 Voor de tiende keer wordt er een reeks van vier lezingen georganiseerd over de cultuurhistorie rond Bergen op Zoom. De lezingen worden gehouden in de Hofzaal van Het Markiezenhof Historisch Centrum te Bergen op Zoom en worden georganiseerd door Het Markiezenhof Historisch Centrum, De Geschiedkundige Kring, Heemkundekring Halchterth en Bibliotheek Het Markiezaat. In De Waterschans nr. 4 van december komt een uitgebreid programma van de lezingen met informatie over de kaartverkoop. Het is niet mogelijk om te reserveren. De lezingen vinden plaats op de dinsdagavonden 19 en 26 januari, 2 en 9 februari van 20.00 tot 22.00 uur. Bergse Geschiedenisquiz 2010 Noteert u alvast in uw agenda: op vrijdag 9 april 2010 vindt de 6e editie plaats van de Bergse Geschiedenisquiz. Meer informatie volgt in De Waterschans nr. 4- van december. P.D.D. Huijgens Inleiding In De Waterschans no. 1 van 2005 stond het verhaal van de heer Van Tienen over de spectaculaire redding van één van de bemanningsleden van de op zaterdag 26 augustus 1944 neergeschoten Amerikaanse bommenwerper. A WORLD WAR II MEMOIR by Walter S. Hern, Jr 705th BOMB SQDN 446™ BOMB GROUP SECOND AIR DIVISION EIGHTH AIR FORCE AUGUST-NOVEMBER 1944 A. lA'ïtLï jgkpp iHIP1 Uit hetzelfde vliegtuig, een zogenaamde 'Liberator', is echter nog een tweede bemanningslid in veiligheid gebracht, namelijk tweede luitenant Walter Hern, de navigator van het toestel. Ook dit bemanningslid bleef tot de bevrijding van Bergen op Zoom op 27 oktober 1944 in onze stad. Over wat hij in die periode heeft beleefd, maar ook over gebeurtenissen daarvoor en daarna, schreef hij A World War II memoir. Het onderstaande is goeddeels ontleend aan deze memoires, waarin ook aandacht wordt geschonken aan onder andere zijn opleiding en de uitzending naar Europa en aan zijn belevenissen na zijn bevrijding. Het verhaal verschaft informatie over wat er zoal bij kwam kijken alvorens vliegtuigbemanningen uit de Verenigde Staten hun bombardementsvluchten vanuit Engeland op Duitsland konden uitvoeren. Teneinde dit beeld zo compleet mogelijk te maken is ook geput uit andere bronnen, voornamelijk uit het boek van Hans Smulders De bommenwerper Connie over de lotgevallen van een zelfde type bommenwerper, die op 21 juni 1944 in de buurt van Schiphol werd neergeschoten en De Waterschans 3 - 2009 102 Afb. I Voorpagina van A World War II memoir van WalterS. Hern Jr. Afb. 2. Embleem van het 705th Bomber Squadron. 103 De Waterschans 3 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 6