De keerzijde van de medaille, propaganda in zilver illLi verklaarden dat sij gisteren, 3 januari 1737, des namiddags omtrent half vier uure komende met haere geladen karre met potaerde van het land van Govert Cornelisse Govaerts en rijsende na de stad Bergen op ten Zoom in geselschap van Anthoni Mauri, die met sijn geladen kar agter die van de deponenten [personen die een verklaring afleggen] was rijdende en sij lieden gecomen sijn op de Cruijsweg als toen gesien hebben dat Cornelis de Passer wonende onder dese jurisdictie [heerlijkheid, rechtsgebied] met sijn lege kar uijt de weg van 't Haentje [voormalige herberg aan de huidige Halsterseweg, in de heerlijkheid Noord geest] is comen rijden als wanneer den voormelte [eerder genoemde] Anthoni Mauri sig heeft omgekeert en de eerste deponent [Goris Voorhans] hem vraegende waer hij naer toe wilde tot antwoord kreeg dat dat is evenveel [dat dat er niet toe doet] waer naer sij deponenten gesien hebben dat de voornoemde personen [Mauri en De Passer] met messen na malkanderen [elkaar] sneeden sonders dat sij deponenten door de distantie [afstand] als reets voorbij het huijsje aancomende [dat bezit is van] Juffr. de weduwe Ribbens geavanceert zijnde [verder gegaan tot] konnen onderschijden de verder omstandigheden van haer vegten, waernaer sij gemelte Anthoni Mauri na haer lieden hebben sien toekomen sijnde ondertusschen de gemelte Cornelis de Passer met sijn kar weggereden [Anthoni Mauri] gaende seer wankelende waerop de eerste deponent [Goris Voorhans] hem vraegende of hij gestooken was gaf denselve [Anthoni Mauri] tot antwoord: ja wet, ik ben gestooken daerop versoeckende dat sij deponenten [Goris Voorhans en Laureijs Stevens] hem [Anthoni Mauri] wilde helpen en also hij vervolgens bleef wanckelen heeft den laatsten deponent [Laureijs Stevens] hem vastgepakt, waernaer de eerste deponent [Goris Voorhans] na de karre gelopen sijnde om die te doen stilhouden [stoppen] is ondertusschen de soon van Mauri met sijne lege karre voorbij komen rijden op welcke karre sij deponenten voornoemde Anthoni Mauri gelegt hebbende met hem sijn voortgereden tot voor de huijzinghe het Haentje en aldaer gecomen sijnde aan de hospes [herbergier] Jacobus Pieterse Huijgen hebben gereguireert [gevraagd] een glas genever om de voorzeide gequetste [eerder genoemde verwonde persoon] daer meede te laaven waerop sij verder den voornoemde Jacobus Pieterse Huijgen vraegende om desselve [Anthoni Mauri] in huijs te nemen heeft de vrouw van voornoemde Huijgen sulx gewijgert, dog op het aenraeden van de deponenten en de omstaenden heeft voornoemde Huijgen geconsenteert [toegestemd] hem in huijs te nemen en vervolgens den gequetsten [verwonde persoon] in huijs gedragen en voor het vuur gelegt, hebben sij deponenten een quartier uur daerna gesien dat denselven Anthoni Mauri den geest heeft gegeven.2 Uit de getuigenverklaring van Goris Voorhans en Laureijs Stevense werd duidelijk dat Anthoni Mauri het slachtoffer werd van een steekpartij op de Halsterseweg ter hoogte van de herberg Het Haantje van Jacobus Pieterse Huijgen. Wat de reden was, waarom Cornelis de Passer en Anthoni Mauri elkaar met messen te lijf gingen was onduidelijk; de gevolgen desastreus. In een vervolgakte werd vervolgens beschreven dat reeds enkele dagen later Hendrik Bracco beslag liet leggen op de inboedel van zijn pachter Cornelis de Passer, voortvluchtig wegens doodslag op Anthoni Mauri. Hendrik Bracco kende op dat moment weining compassie met Cornelis de Passer en stelde zijn bezit en inkomsten veilig.3 Noten: Han Verbeem De Stichting Vrienden van het Markiezenhof heeft deze zomer de hand weten te leggen op een bijzondere Franse gedenkpenning die betrekking heeft op de inname van de vesting Bergen op Zoom in 17A7.1 Deze zilveren penning,2 waarvan u bijgaand een afbeelding ziet, is tijdens de Vriendenavond van 25 november overhandigd aan museumdirecteur Wim Reijnders en zal een plaats krijgen in de geheel vernieuwde Blauwe Zaal. Aan de voorzijde zien we Pallas Athene, gekleed in een tunica die bezaaid is met Franse lelies, het symbool van de Franse monarchie. Onder haar voeten vertrapt zij het wapen en de stedenkroon van Bergen op Zoom. Gelijkertijd houdt Athene een lauwerkrans boven het borstbeeld van de koning, Lodewijk XV. Het betreft een gelegenheidspenning, die destijds bij de Monnaie de Paris is geslagen ter ere van de verovering van Bergen op Zoom, een gebeurtenis die uitvoerig is verheerlijkt in de toenmalige Franse beeldende kunst, muziek en literatuur.3 Van deze penning, die vervaardigd is naar ontwerp van Francois-Joseph Marteau (?- 1757), zijn uitvoeringen bekend in brons, zilver en goud. Marteau was een zeer vakkundige Franse goudsmid en medailleur. In februari 174-1 volgde hij Philippe Thomassin op als graveur et orfèvre du Roi. Marteau werd als zoveel andere kunstenaars in koninklijke dienst waarschijnlijk gehuisvest in de Galeries du Louvre. Daar overleed hij althans op 5 maart 1757; hij werd begraven in de kerk van St. Germain LAuxerrois.4 Normaliter is de penning aan de keerzijde voorzien van een opschrift in het Latijn;5 hiervan bezit het Markiezenhof reeds een exemplaar in brons. De door de Vrienden aangekochte penning heeft echter een afwijkende keerzijde, waarvan de voorstelling betrekking heeft op de Orde van St. Michel en die vervaardigd is voor een oudere penning uit 1729. Volgens de omschrijving in de verkoopcatalogus zou de keerzijde een ontwerp zijn van Jean le Blanc [1676-17X9], Dit blijkt niet correct: het ontwerp is van de hand van Jean Duvivier (1687-1761), een in Luik geboren medailleur die vanaf 1714- werkzaam was bij de Monnaie de Paris.6 De oorspronkelijke penning van Duvivier, waarvan de keerzijde hier is 'hergebruikt', had op de voorkant het portret van de Franse koning Lodewijk XV en maakte deel uit van diens it Afb. 2. Tekening door Bernardus Klotz van de weg van Bergen op Zoom naar Halsteren, links de herberg De Swaan en rechts de herberg Het Haantje, waar zich een deel van dit drama afspeelde. Tekening uit de Brabantcollectie Universiteit Tilburg. 1. Het Markiezenhof Historisch Centrum (hierna MHC), Oud Rechtelijk Archief Noordgeest, inv.nr. 570, 4 januari 1737, folia 82v. 2. MHC, Oud Rechtelijk Archief Noordgeest, inv.nr. 570, A januari 1737, folia 83r. 3. MHC, Oud Rechtelijk Archief Noordgeest, inv.nr. 570, 7 januari 1737, folia 84v (beslaglegging) en 16 januari 1737, folia 87v (boedelbschrijving). De Waterschans 4 - 2009 170 Afb. 2. Emblemen van de Orde van St. Michel, achterzijde van de geschonken gedenkpenning. Afb. 1. Allegorie op de verovering van Bergen op Zoom in 1747, voorzijde van de geschonken penning. 171 De Waterschans 4 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 16