Boekbespreking Zevende plaats voor de Geschiedkundige Kring GeschiedenisQuiz 2010 Onder redactie van Frans van Dongen en Han Verbeem Uitgegeven door Stichting Vrienden van het Markiezenhof. Gratis bij een lidmaatschap van de Stichting Vrienden van het Markiezenhof 25,- per jaar]. Tevens verkrijgbaar bij Het Markiezenhof en de Stichting Vrienden voor 30,-. Tijdelijke actie: voor lezers van De Waterschans is het boek tot en met 31 januari 2010 verkrijgbaar voor 15,- bij Het Markiezenhof. In 2008 vierde de Stichting Vrienden van het Markiezenhof haar veertigjarig bestaan en zo'n momentum mag natuurlijk niet onopgemerkt voorbij gaan. Naast de verwerving van twee belangrijke stukken, een schilderij van Ambrogio Spinola en een gouden beloningspenning, geslagen ter herinnering aan het beleg van 1622, besloot de stichting tot de uitgave van een jubileumboek. In dit fraai vorm gegeven boek staan de Genuese veldheer Ambrogio Spinola en zijn beleg van de stad Bergen op Zoom in 1622 centraal. Dat is uiteraard niet zo verwonderlijk want de nederlaag van Spinola wordt gezien als een belangrijk moment in de geschiedenis van de stad Bergen op Zoom. Het boek is opgedeeld in drie hoofdstukken. In het eerste hoofdstuk Ambrogio Spinola, militair grootmeester (1569-1630) wordt het leven van Spinola op een gedegen manier in een historische context geplaatst door drs. Yolande Kortlever. Dat gaat echter wel langs gebaande paden en voor de leden van de Stichting en de lezers van De Waterschans, die zich ongetwijfeld al eerder in deze briljante strateeg en zijn rol in de Bergse geschiedenis hebben verdiept, zal het weinig nieuwe wetenswaardigheden opleveren. Hoofdstuk twee 'De beloningspenning van Bergen op Zoom' (door drs. George Sanders) beschrijft de aangekochte penning die op 15 oktober 1622 door burgemeester Pasquasius Turcq werd ingesteld voor mensen die zich tijdens de belegering verdienstelijk hadden gemaakt voor de stad. Tot 1761 werden dergelijke penningen door de stad Bergen op Zoom uitgegeven aan mensen die de stad een dienst hadden bewezen of aan de leden van de Raad van State die toezagen op de verpachting van de belastinginning in Bergen op Zoom. De lezer maakt kennis met de verschillende soorten penningen, de ontwikkeling in de manier van vervaardigen en krijgt bovendien uitleg over de beeltenissen op de penningen. Hoewel 1622 centraal staat in het jubileumboek is dat jaar in dit hoofdstuk slechts het uitgangspunt en wordt in feite de ontwikkeling van de penningen in de 140 jaar daarna beschreven. Wist u overigens dat deze beloningspenning model heeft gestaan voor de nieuwe ambtsketting van burgemeester Han Polman? Het laatste hoofdstuk 'Spinola in beeld' is geschreven door prof.dr. Hans Vlieghe en geeft uitleg bij het door de stichting aangekochte schilderij, dat heden ten dage, na een zorgvuldige restauratie, te bewonderen is in Het Markiezenhof. Het schilderij is een zeer kundige kopie van een portret dat Spinola zelf liet maken door Peter Paul Rubens na het succesvolle beleg van Breda in 1624-, Tot in de detail neemt de schrijver ons mee langs elk onderdeel, waarbij diverse malen wordt verwezen naar andere kopieën, die in tal van internationale musea hangen. Han Verbeem eindigt dit hoofdstuk met een interessant relaas over de aankoop en restauratie van dit portret en eindigt in een bijlage met een korte uitleg over de vervaardiging van de nieuwe ambtsketen van de burgemeester van Bergen op Zoom. Ambrogio Spinola 1622 is met vlotte pen geschreven en gelardeerd met prachtige afbeeldingen. Ondanks het feit dat verschillende auteurs een bijdrage hebben geleverd aan deze uitgave, levert dat in geen van de hoofdstukken een stijlbreuk op, hetgeen een compliment is voor de redactie. De drie hoofdstukken behandelen echter dusdanig diverse onderwerpen dat het boek geen eenheid vormt. Bovendien suggereert de titel dat Spinola en het jaar 1622 de rode draad van het boek vormen, maar dat geldt maar ten dele voor hoofdstuk twee (waar 1622 slechts het uitgangspunt van de verhandeling vormt en Spinola hoegenaamd geen rol speelt) en hoofdstuk drie (wel Spinola, maar geen 1622). Het diverse spectrum aan onderwerpen bewerkstelligt anderzijds dat dit boek lezenswaardig is voor een breed publiek. Lezers die vooral geïnteresseerd zijn in een geschiedkundige beschrijving nemen automatisch kennis van gebieden waarin zij minder thuis zijn, bijvoorbeeld de penningen. En daar is dit boek denk ik ook voor bedoeld, een breed publiek, dat de stad Bergen op Zoom en haar geschiedenis een warm hart toedraagt. Irene van Kemenade Tijdens de 20e Heemquiz georganiseerd door Heemkring Jan uten Houte in Etten-Leur op vrijdag 20 november jl. behaalde het team van de Geschiedkundige Kring een eervolle zevende plaats. Er namen in totaal 17 heemkringen deel aan deze quiz in de aula van het Munnikenheidecollege te Etten-Leur. Het team bestond uit Fons Evers, Ton van den Boom, Frank Wierckx, Nic Grosfeld, Yolande Kortlever, Marieke Lieftink, Jacq de Vries, Arie Haasnoot, Rochus en Biene van den Bergh. De vragen waren best pittig en handelden over allerlei onderwerpen uit West- en Noord-Brabant. De wisseltrofee werd gewonnen door heemkring De Honderd Hoeven. Proficiat! Voor de zesde keer in successie organiseert De Geschiedkundige Kring in 2010 haar GeschiedenisQuiz op vrijdagavond 9 april 2010 in de theaterzaal van RSG 't Rijks, Bergen op Zoom. De inschrijving start half januari 2010 voor teams van maximaal 6 quizzers. De Wisseltrofee zal verdedigd worden door het tweede team van de Stichting Bezichtiging Monumenten. Voor het concept van deze quiz-avond is weer gekozen voor de bestaande formule. Ook vorig jaar bleek die een succes gezien het enthousiasme bij de quizzers. We verwachten weer dat genoeg teams uit de zeer gevarieerde geledingen van onze Bergse samenleving zich zullen aanmelden. De uitnodigingen daarvoor worden verstuurd begin januari 2010. Sluitingsdatum inschrijvingen 15 maart 2010. Inschrijvingskosten 24 per team. Voor nadere informatie Fons Evers, tel. 0164-210283 of e-mail fons.eversOwolmail.nl De Waterschans 4 - 2009 174 175 De Waterscharis 4 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 18