üfès Colofon Beste leden, Van de hoofd redacteur Welkom Kroonleden HERINRICHTING MARKIEZENHOF Het zat de meesten van u niet zijn ontgaan. In het weekeinde van 24 en 25 oktober opende het nagenoeg volledig vernieuwde Markiezenhof Historisch Centrum officieel zijn poorten. Met name het museumdeel dat betrekking heeft op de geschiedenis van stad en land van Bergen op Zoom onderging een grondige wijziging. Honderden genodigden en meer dan drieduizend belangstellenden namen een kijkje, waren enthousiast en besloten er zeker nog eens terug te keren. Graag complimenteer ik directeur Wim Reijnders en al zijn medewerkers met het resultaat van jarenlang niet aflatende inspanningen. Het resultaat mag er zijn. Een eigentijds museum vol informatie en verrassingen waarin het prettig dwalen en goed toeven is. Een museum ook dat zowel voldoet aan de verwachtingen van de bezoeker die een eerste indruk op wil doen van de historie van stad en streek, als aan de wensen van de geïnteresseerde liefhebber van geschiedenis wiens belangstelling dieper gaat. Reijnders en zijn medewerkers verdienen nog een extra pluim. Waar andere musea jaren dichtgingen, het Zeeuws Museum in Middelburg voor zeven jaar en het Rijksmuseum in Amsterdam voor inmiddels onbepaalde tijd, bleef het Markiezenhof gewoon open. Niet steeds alle zalen, maar toch! Tijdens de verbouwing ging de verkoop gewoon door. Een prestatie van de eerste orde! Het is zaak dat iedereen zich terdege realiseert dat deze gang van zaken in museumland niet vanzelfsprekend is. Natuurlijk zijn er ver bete rpunten. Zo valt het op dat de aandacht voor het gebouw zelf (de bouwperiode, de architectuur, de oorspronkelijke indeling) en de wijze waarop de familie van Glymes dit complex in de zestiende eeuw bewoonde, beperkt is. De informatie hierover is weggestopt in de gang bij de garderobe en de wc-'s. Het Markiezenhof verdient beter! Dit stadpaleis is uniek in de voormalige Nederlanden. Van de ongeveer twintig vergelijkbare hoogadellijke woningen die eind vijftiende en begin zestiende eeuw zijn gebouwd, is er maar één relatief ongeschonden de voorbije vijf eeuwen doorgekomen. Alle andere in voornamelijk Brussel en Mechelen, maar ook in Antwerpen en elders zijn verdwenen, zwaar verminkt, verre van volledig of ten dele heropgebouwd na bombardementen in de Eerste Wereldoorlog. Dit maakt het Markiezenhof tot een uniek gebouw. Mogelijk dat in de toekomst door middel van tijdelijke tentoonstellingen en/of publicaties de aandacht ook gericht kan worden op dit uitzonderlijke gebouw zelf. Ad van den Bulck Inleveren kopij voor Waterschans 1, 2010 Voor u ligt alweer de laatste Waterschans van 2009. Door omstandigheden is het Anton Schellekens helaas niet gelukt om deel drie te schrijven van zijn serie artikelen over 1747. We moeten natuurlijk niet vergeten dat de auteurs hun artikelen in hun vrije tijd schrijven. De redactie is dan ook iedere auteur zeer dankbaar voor het aanbieden van kopij. In ieder geval houdt u in 2010 nog twee delen over 1747 van hem tegoed en dat is goed nieuws. In de vorige Waterschans stond het artikel van Piet Huijgens centraal over het neerstorten van de B-24 bommenwerper van Walter Hern. Ook in deze Waterschans wordt aandacht besteed aan vliegtuigen en vliegeniers. Loe Baltussen beschrijft Het ontstaan van de vliegbasis Woensdrecht, nu 75 jaar geleden. In 1934 werd met de ontginning van het gebied De Eendenkooy begonnen als werkverschaffingsproject. Het was immers crisistijd en velen waren werkloos. Het lukte echter niet om pachters te vinden om het gebied voor land- of tuinbouw te exploiteren. Burgemeester Rubert van Woensdrecht kwam met het idee om er een vliegveld van te maken. Loe Baltussen geeft met zijn artikel een uitvoerig en boeiend relaas van dit stukje lokale luchtvaartgeschiedenis. Voor een goede moord moeten we weer bij de Werkgroep Genealogie zijn. Zij vinden in hun stamboomonderzoek vaak de smeuïgste details. Frank Wierckx voert ons dit keer mee naar de Noordgeest waar op de Halsterseweg Anthoni Mauri werd neergestoken. Wat er precies gebeurde vertelt Frank Wierckx aan de hand van getuigenverklaringen in Moord op de Noordgeest. Vorige maand heeft Het Markiezenhof Historisch Centrum weer een bijzondere penning gekregen van Stichting Vrienden van het Markiezenhof. Het betreft een Franse historiepenning van de verovering van Bergen op Zoom in 1747. Han Verbeem beschrijft de penning tot in de details in zijn artikel De keerzijde van de medaille, propaganda in zilver. Tot slot eindigen we jaargang 2009 van De Waterschans met een boekbespreking van Irene van Kemenade. Zij bespreekt het boek Ambrogio Spinola 1622, uitgegeven door de Stichting Vrienden van het Markiezenhof. Mede namens de redactie wens ik u prettige feestdagen en het allerbeste voor 2010. Veel leesplezier! Yolande Kortlever, hoofdredacteur Nieuwe leden Geschiedkundige Kring per 20 november 2009 Mevr. H.M. van Broekhoven Bergen op Zoom Dhr. J.P.A. van Broekhoven Rucphen Dhr. J.F.M. Dons Halsteren Mevr. L. Gjeltema-van de Welk Bergen op Zoom Mevr. T. de Haan Bergen op Zoom Dhr. M. Hermans Wouw Mevr. C.I.M. de Jonge Bergen op Zoom Mevr. C.A. Krimpenfort-Roest Bergen op Zoom Dhr. D.F.J. Melsen Oosterhout Dhr. M.A.T. Mulder Halsteren Mevr. C.C. Schaap-Bakker Bergen op Zoom Dhr. H.J.C. van Straaten Bergen op Zoom Dhr. R.A.P.M. Segers Venlo Dhr. A. Touw Zaltbommel Dhr. J.C.M. Walters Bergen op Zoom Dhr. J.P.M. Withagen Moerstraten i ,.'i lU n; i. i- De Waterschap^ v. 39ste jaargang nr 4„ depember 2009 ISSN 0926-39T8 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1275 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Marieke Lïefting webteamOgeschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Zuidzijde Haven 129 4611 HD Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: secretaris0geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel: 0164-238621 e-mail: penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl Postrekening 24 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric'Goossen Marieke Liefting Kiekie Peijs Willem Vermeulen Hilde van den IJssel Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. Jac Backx Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris) Drs. Nic Grosfeld Drs. Johanna Jacobs Drs. Irene van Kemenade Drs. Yolande Kortlever (hoofdredacteur) Drs. Jan Peeters Redactiesecretariaat Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: dekkervink0home.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn vóór 1 februari 2010 Cover: Het stuntteam van 'Whisky 4' in actie. Door L. van 't Hof, penseel in kleur, 2001. FAUSTO NU MINE BERGA VICTRIX De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV DE BONT Stoffering, Putte P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT WONEN WEST BRABANT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders 143 De Waterschans 4 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 2