13C/7/ 'e /i IfeftOGIO SP1NOLA 1622 In dit nummer van De Waterschans December 2009 Hofzaallezmgen 2010 Cultuurhistorie rond 142 Voorwoord voorzitter 143 Van de hoofdredacteur 143 Nieuwe leden, Kroonleden 145 Hofzaallezingen 2010 Cultuurhistorie rond Bergen op Zoom 147 Overzichtstentoonstelling van Willem van Dort Sr. 148 Marius Bauer en zijn tijdgenoten 175 Zevende plaats voor de Geschiedkundige Kring 175 GeschiedenisQuiz 2010 149 Het ontstaan van de Vliegbasis Woensdrecht 1934-1946 169 Moord op de Noordgeest 171 De keerzijde van de medaille, propaganda in zilver 174 Boekbespreking: Ambrogio Spinoia 1622 ?.;v Aankondiging 144 Inhoudsopgave Mededelingen bestuur en redactie 146 Bergs Diep Politieke spotprenten in De Kroniek, 1895-1897 Artikelen De Waterschans 4 - 2009 144 Voor de tiende keer wordt er een reeks van vier lezingen georganiseerd over de cultuurhistorie rond Bergen op Zoom. De lezingen worden gehouden in de Hofzaal van Het Markiezenhof Historisch Centrum te Bergen op Zoom en worden georganiseerd door Het Markiezenhof Historisch Centrum, De Geschiedkundige Kring, Heemkundekring Halchterth en Bibliotheek Het Markiezaat. 19 januari 2010: Lizet Kruff Hoe de smaak uit de Nederlandse keuken verdween.... Vandaag hoefje maar een supermarkt in te stappen om in een overdaad van voedsel te belanden. Tot een halve eeuw geleden was dat wel anders. De seizoenen bepaalden wat er op tafel kwam. Sla in de zomer, kool in de winter. En zomers zat het hele gezin boontjes te doppen voor de inmaak, of bessen te rissen voor de gelei. Veel soorten groenten en vlees zijn geheel of bijna in de vergetelheid geraakt. Melde en haverwortel, niertjes, hersenen en rolpens. Kom er nog maar eens om. We zijn veel van onze eetcultuur vergeten. Toch kende ook Nederland een rijke culinaire traditie. Waarom denken wij dan dat onze vaderlandse kost uit stamppot en erwtensoep, oliebollen en stroopwafels bestaat? In deze lezing wandelen we met zevenmijlslaarzen door onze culinaire geschiedenis. 26 januari 2010: Prof.Dr. J.M.G. Leune De Scheldeforten Lillo en Liefkenshoek; geschiedenis en betekenis Na de Val van Antwerpen in augustus 1585 zagen de opstandelingen in de Noordelijke Nederlanden kans om twee forten ten noorden van Antwerpen in hun bezit te krijgen: Lillo en Liefkenshoek. Beide vestingwerken speelden vervolgens een sleutelrol in het plaatsen en afdwingen van een fiscale barrière in de Schelde die erop was gericht om de positie van Antwerpen als een internationale handelsstad aan te tasten ten gunste van de havens in de Noordelijke Nederlanden. Aldus leverden de Scheldeforten een belangrijke bijdrage aan het ontstaan van de Gouden Eeuw in de Republiek der Verenigde Nederlanden. De geschiedenis van Lillo en Liefkenshoek is verstrengeld met die van Bergen op Zoom. 2 februari 2010: Ad van den Bulck Uitsluitend glitter en glamour? In de Hofzaal van Het Markiezenhof hangt een schilderij van Kees Warmoeskerken waarin hij een beeld geeft van de ceremoniële maaltijd ter gelegenheid van het bezoek van kroonprins Filips, zoon van keizer Karei V, met zijn beide tantes in 1549 aan Bergen op Zoom. Zo'n afbeelding maakt nieuwsgierig. Nieuwsgierig naar de glitter en glamour in de vorm van schitterende kostuums en flonkerende sieraden, glorieuze optochten en luisterrijke maaltijden, weergaloze feesten en glansrijke bijeenkomsten. Evenzo nieuwsgierig naar het waarom daarvan, want vorsten en dus ook de markiezen van Bergen op Zoom hadden met al die pracht en praal een bedoeling. Voor de pauze staan vooral de ceremoniële maaltijden centraal en na de pauze het wonen. 9 februari 2010: Hans van den Eeden Lodewijk Napoleon op bezoek in Bergen op Zoom In het voorjaar van 1809, dus 200 jaar geleden, maakte koning Lodewijk Napoleon een inspectiereis door Brabant. Tijdens deze reis kwamen tal van maatschappelijke thema's aan de orde. De reis van de koning begon in Grave 145 De Waterschans 4 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 3