Water, lucht en schepen Bergs Diep Willem van Dort Sr. (1875-1949) en eindigde in Bergen op Zoom. Hier verbleef de koning enkele dagen. Een reconstructie van deze reis en van Bergen op Zoom in het bijzonder. De lezingen vinden plaats in de Hofzaal van Het Markiezenhof aan de Steenbergsestraat 8 te Bergen op Zoom op de dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. De deelnamekosten bedragen 22,50 voor 4- lezingen (incl. koffie/thee). In de voorverkoop zijn alleen kaarten voor de gehele reeks te verkrijgen. Deze zijn te koop aan de balie van Het Markiezenhof (di. t/m zo. van 11.00 tot 17.00 uur). Vanaf dinsdag 12 januari is het mogelijk om kaarten per lezing te kopen, deze kosten 10,- per stuk (op op). U kunt niet vooraf reserveren. Voorvragen kunt u mailen naar lezingenreeks(abergenopzoom.nl of bellen naar tel. 0164-277077, Yolande Kortlever of Claartje Rijkers. Op mijn verhaal in De Waterschans van september jl. ontvingen de redactie en ik persoonlijk een aantal positieve reacties. Een van deze reacties ging vergezeld van enkele, terecht, kritische opmerkingen. Ze kwamen van de heer P. Liefting. De heer Liefting stelt op de eerste plaats dat de foto op de voorzijde en op pagina 131 niet van een B24, doch van een B17 is. Deze opmerking is, naar mij later is gebleken, volkomen terecht. Ik ben geen deskundige op het gebied van vliegtuigtypen en bij de keuze van de foto is er vooral op gelet dat Lt. Hern er duidelijk op stond. Daardoor viel de keuze uit de zes foto's, waarvan vijf voor een B24, op die met de B17, overigens een toestel waarmee hij zelf als piloot heeft gevlogen. Voorts heb ik bij de beschrijving van de bewapening van de B24 op pagina 110 de term 'flying fortress' gebruikt. De term 'flying fortress' was echter de officiële benaming die bij de lancering van de B17 werd gegeven. Overigens was de B24, gezien zijn bewapening, in gewoon Nederlands ook een vliegend fort. Ten slotte geeft de heer Liefting nog de locatie aan, waar de bommenwerper is neergekomen, namelijk de Heimolen. Ik kan dit nog iets preciseren en wel iets zuidelijker van de kruising van de Huijbergse Baan en de Fianestraat, aan de rechterkant. Mijn excuses voor de onvolkomenheden en mijn dank aan de heer Liefting, overigens ook aan allen die positief op mijn verhaal hebben gereageerd. P.D.D. Huijgens Overzichtstentoonstelling, 31 januari 2010 t/m 29 augustus 2010 Willem van Dort sr., in 1875 geboren in een protestants gezin van vissers, is de meest bekende twintigste-eeuwse schilder die Bergen op Zoom heeft voortgebracht. Zijn liefde voor water, lucht en schepen brengt hij al vroeg tot uitdrukking in zijn tekeningen. Zijn talent wordt opgemerkt. Op zijn achttiende vertrekt hij naar Antwerpen om te studeren aan de Academie. In Rotterdam maakt Van Dort furore als havenschilder en wordt gezien als volgeling van de Haagse School. Zijn werk vergelijkt men met dat van Jozef Israëls, George Hendrik Breitner en Matthijs Maris. Gedurende zijn Rotterdamse periode is Van Dort regelmatig in Bergen op Zoom om te schilderen. Vanaf 1941 tot aan zijn dood in 1949 woont hij in zijn zomerhuis in Halsteren. In de drie tuinzalen en het museumcafé van Het Markiezenhof worden ongeveer 50 werken tentoongesteld met als onderwerp: Water, lucht en schepen Vissers en arbeiders Vissers en schilders Bijbelse voorstellingen Bergen op Zoom en omgeving Gelijktijdig met de tentoonstelling verschijnt een monografie waarin een representatief beeld is geschetst van de persoon en het werk van Willem van Dort sr. De Waterschans 4 - 2009 146 147 De Waterschans 4 - 2009

De Waterschans | 2009 | | pagina 4