WARTAAL Een oude winkelstraat WARTAAL Rijkebuurtstraat 13 RDP/TtP[ CD ugsHÖF B^SkTvER^ deze tijd, maar een mens went snel en met wat luxe van de laatste decennia is het best goed vol te houden. Vijfjaar lang heb ik genoten van het leven van weleer. Leven zoals de gewone mens dat tientallen jaren geleden deed. Maar nu staat er weer een verhuizing voor de deur, richting 'Oud Borgvliet', naar een huisje aan de Borgvlietsedreef. Daarom volgende keer in WARdTAAL: Verhuizen, veranderen, verbeteren? trofeeën. In zijn latere levensjaren stond de heer Buuron met name bekend om zijn groentewinkeltje op de hoek van de Bruinevisstraat. Destijds was het één van de vele winkels in de Rijkebuurtstraat, die nagenoeg alle zijn verdwenen. Op de andere hoek van de Bruinevisstraat was jarenlang de winkel van J.M. Schetters gevestigd. In het begin van de twintigste eeuw was deze winkel vooral gespecialiseerd in 'huishoudelijke artikelen, rijwielen en onderdeelen'. In de jaren vijftig kwamen daar 'electrische installaties' bij. De winkel is gesloten, maar de pui staat nog overeind. De buurman links, nummer 11, was jarenlang bakker Heshof. Ook daarvan is de oude gevel in stand gehouden. Enkele panden verderop, op nummer 7, was in de jaren zeventig timmerman Bastiaanse te vinden, vijftig jaar eerder werden in dit pand 'tabak-sigaren en kruidenierswaren' verkocht. Op nummer 5 zat in de jaren zestig Fa. Philip Buijs, 'vleeschhouwers'. Aan de even zijde van de straat was onder andere de bergplaats van het meubeltransport van Th. Stevens gevestigd op nummer 12-14 en de drankenhandel van Van Kaam op nummer 30. Op de schuurdeur van Rijkebuurtstraat 13 hangen twee krantenknipsels over de prestaties van wielrenner Marinus Buuron, de vroegere eigenaar van het pand. Buuron had in de jaren veertig en vijftig van de vorige eeuw diverse overwinningen op zijn naam staan en genoot zodoende grote bekendheid in de wielersportwereld. Op zolder hangt een grote vitrinekast met daarin bokalen en In juli 1929 werd door Rampart Architecten een ontwerp gemaakt "voor het bouwen van een onder en bovenwoning in de Rykebuurtstr. hoek Bruinevischstr. te Bergen op Zoom voor rekening van dhr. P.O. Withagen aldaar." Het ontwerp toont ons de oorspronkelijke situatie, die de afgelopen tachtig jaar nauwelijks veranderd is. De twee woningen in het pand zijn volledig van elkaar gescheiden. De benedenwoning heeft de ingang aan de Rijkebuurtstraat en beschikt over een deel van de bovenverdieping en zolder. De ingang van de bovenwoning is in de Bruinevisstraat. Deze woning beschikt over een ingebouwd balkon. Ook de benedenwoning heeft op de eerste verdieping een balkon gehad; in het ontwerp uit 1929 is dit echter niet opgenomen en vandaag de dag herinneren slechts de ramen van de slaapkamer er aan: dit zijn twee halve balkondeuren. De indeling van de woningen is sinds de bouw niet veranderd, met uitzondering van de winkel. Door de schuifdeuren van de kamer aan de voorzijde dicht te timmeren en een muur door te breken is de winkel tweemaal zo groot geworden. Opvallend is wel dat de inbouwkast in de keuken op het ontwerp anders geplaatst was dan dat hij daadwerkelijk is. En dan toch nog maar iets over het toilet: op de tekening is dit weergegeven als een houten plank met een gat erin, een echte poepdoos. Ja, dan is de huidige situatie toch al een stuk moderner...! Afb. 4. Jarenlang kocht men groenten bij Buuron en brood bij Heshof. Deze foto is door Han Bos heel toevallig gemaakt in mijn geboortemaand, mei 1982. ICollectie MHCl Afb. 3. Groente en fruit kocht de heer Buuron bij de veiling aan de Oude Stationsweg. Op deze foto uit 1955 staat hij met geruite sjaal als vierde van rechts tussen andere kopers bij verse appelen. ICollectie MHCl De Waterschans 1 - 2010 30 Afb. 5. De Buurtvereniging van de Rijkebuurtstraat nam op 31 augustus 1945 deel aan het Bevrijdingsfeest. Op deze dag trok een grote stoet door het centrum van Bergen op Zoom. De praalwagen van de vereniging, getrokken door twee paarden, passeert hier nummer 13. (Collectie MHCl Afb. 6 en 7. Zijgevel en doorsnede van de nieuwbouw van Rijkebuurtstraat 13. Detail van het ontwerp van Rampart Architecten, juli 1929. (Collectie MHCl 31 De Waterschans 1 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 16