li- C0l??mM 1 mUr,,A Beste leden, Van de hoofdredacteur Kroonleden DIGITALISERING WATERSCHANS Inleveren kopij voor Waterschans 2, 2010 De voorzitter vertelde het al in zijn column, De Waterschans is nu online te raadplegen tot en met jaargang 2008. Fantastisch nieuws, want er is behoorlijk wat geschiedenis van Bergen op Zoom te vinden in maar liefst 38 jaargangen. In dit nummer vindt u een korte handleiding hiervoor. Deze Waterschans staat weer bol van de activiteiten van de Geschiedkundige Kring. Houdt uw agenda maar bij de hand. Een van de zalen in het heringerichte Markiezenhof behandelt de migratiegeschiedenis van Bergen op Zoom. Aan de hand van enkele jaartallen als ijkpunten wordt verteld wie er zoal waar vandaan kwam enwaarinde stad hij of zij zich vestigde. Dankzij het onderzoek van Lauran Toorians en Cock Gorisse kon de migratiegeschiedenis letterlijk in kaart gebracht worden. Uit dat onderzoek is al een hoofdstuk als artikel in De Waterschans verschenen. Dat was het artikel over de gastarbeiders in het themanummer over de jaren zestig (2008-4 en online te lezen). In deze Waterschans besteedt Lauran Toorians aandacht aan de vroegste migratiegeschiedenis van Bergen op Zoom in het eerste deel van Migratie: Vreemdelingen in Bergen op Zoom, tot 1795. Wie weet komt u nog verre familieleden tegen. Ward Warmoeskerken gaat verhuizen. Dat betekent niet dat hij stopt met zijn Wardtaal, integendeel. Hij maakt ons deelgenoot van het huis waarin hij de afgelopen jaren heeft gewoond. Het is het karakteristieke pand op de hoek van de Rijkebuurtstraat en de Bruinevisstraat, waar jarenlang het groentewinkeltje van M. Buuron gevestigd was. Wellicht heeft u ervroeger nog uw boodschappen gehaald. Nu krijgt u een kijkje achter de schermen. Het artikel van de werkgroep genealogie is ditkeervandehandvan BasSchot. In Wel de lusten maar niet de lasten vertelt hij over de geschonden eer van Elisabeth Cores. Haar vriend Willem de Ram had bij haar een dochter verwekt, maar weigerde om met haar te trouwen, ondanks zijn belofte dit te doen. Over enkele maanden is Residentie Moermont gereed en zal er een grote verhuizing plaatsvinden voor de bewoners van het verpleeghuis ABG. Voor Jos Huffmeijer is het de aanleiding om de voorgeschiedenis eens op een rijtje te zetten. Chronologisch behandelt hij de geschiedenis van de Bergse gezondheidszorg in Op weg naar Moermont. Hub. Mooren heeft vele malen een perlgrimstocht ondernomen naar Santiago de Compostella. Geen wonder dat hij iets heeft met het symbool van die pelgrimstocht: de Jakobsschelp. Toen hij het symbool tegenkwam op het embleem van een Canadese oudstrijder was zijn nieuwsgierigheid gewekt en ging hij op zoek naar de herkomst van een Jakobsschelp in Canada. We eindigen met een persbericht in de vorm van een kort artikel over het boek Langs de rand van het zand geschreven doorJanvan den Noort. Veel leesplezier! Yolande Kortlever, hoofdredacteur De Watersctiahs' A 1 1 AOstèf jaèrijèng ii'r? 1 .Müfeif tölö ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1275 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Marieke Liefting webteam0geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 6600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Zuidzijde Haven 129 6611 HD Bergen op Zoom tel.: 0166-263166 e-mail: secretarisHgeschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 6611 HW Bergen op Zoom tel.: 0166-238621 e-mail: penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl Postrekening 26 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Marieke Liefting Kiekie Peijs Willem Vermeulen Hilde van den IJssel Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. Jac Backx Drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris) Drs. Nic Grosfeld Drs. Irene van Kemenade Drs. Yolande Kortlever (hoofdredacteur) Drs. Jan Peeters Redactiesecretariaat Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 6617 AN Bergen op Zoom tel.:0166-237572 e-mail: dekkervink0home.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn flB9EË" i JL 'n september 2008 organiseerde Het Markiezenhof Historisch Centrum een voorlichtingsbijeenkomst over de digitalisering van het archief. Op deze bijeenkomst vroeg het bestuurvan de Geschiedkundige Kring aan de aanwezige directie van PICTURA, de firma die de operatie uitvoerde, of het geen aardig idee zou zijn om ter afronding van het werk ook de bijna veertig jaargangen van De Waterschans te digitaliseren. Dit als een geschenk aan de stad. Het idee sprak de leiding van PICTURA aan en sinds januari is De Waterschans thuis met de hulp van een zoekmachine te raadplegen. Haken en ogen Bij de uitwerking van het idee bleken er uiteenlopende haken en ogen aan te zitten. Wie heeft nog alle jaargangen? Het archief dus! Wordt ook de laatst verschenen jaargang gedigitaliseerd of blijven de twee jongste nog even exclusief voor de leden? Het laatste! Met digitaliseren en opslaan van de gegevens is men er niet. De gegevens moeten toegankelijk worden en daarvoor is een leesmachine voor tijdschriften nodig; wie gaat die betalen? Er zijn ook structurele kosten. Tussen Het Markiezenhof HC en de Geschiedkundige Kring is over de verdeling van de eenmalige en de jaarlijkse kosten een contract ondertekend voor de komende vijf jaar. Met twee jaar vertraging krijgen de jongste jaargangen een plaats in het digitale archief. Lang gekoesterde wens Het is voor dit en eerdere besturen een lang gekoesterde wens om De Waterschans op eigentijdse wijze toegankelijk te maken. Meerdere malen is nagegaan wat het op cd-rom zetten en het verspreiden daarvan zou gaan kosten. Met de kennis van nu is dit gelukkig niet doorgegaan. Het huidige systeem is en blijft zowel technisch als inhoudelijk up-to-date. Onderzoekers en belangstellenden, uiteraard ook van buiten deze regio, kunnen voorbije jaargangen 24 uur per dag raadplegen. Met de zoekterm Jan met de Lippen krijg je onder elkaar -tig verwijzingen naar artikelen waarin zijn naam voorkomt. De praktijk Het raadplegen van de verwerkte jaargangen vergt maar enkele stappen. Elders in dit nummer leest u hoe u te werk moet gaan. Van deze gelegenheid wil ik graag gebruik maken om mevrouw Monique Raats, medewerker vanHetMarkiezenhofHC.danktezeggenvoorde nauwgezette wijze waarop zij de afgelopen 15 jaar de inhoudsopgave van de betreffende Waterschans digitaal toegankelijk maakte. Elke drie maanden plaatste mevrouw Raats de namen van de artikelen en de auteurs in een overzicht dat digitaal te raadplegen was. Voordeel is nu dat de zoekopdrachten verfijnder kunnen zijn en het artikel zelf te raadplegen is. Zij heeft zich ook intensief bemoeid met de digitalisering en zal er straks voor zorgen dat het overzicht bij de tijd blijft! vóór 1 mei 2010 Ad van den Bulck, voorzitter Cover: Hans Bot, De Grote Markt te Bergen op Zoom IdetailI, 1583, tempera op perkament. Collectie MHC. FAUSTD NUMINE BERGA VICTRIX De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV DE BONT Stoffering, Putte P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT WONEN WEST BRABANT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic HERREIJGERS Schilderwerken, Monumentenschilders De Waterschans 1 - 2010

De Waterschans | 2010 | | pagina 2