Kunsten in de Monumenten Fotoreportage van de tijdens de a 2010 De cultuurmanifestatie die in Bergen op Zoom gehouden wordt in het weekend van de landelijke Open Monumentendagen heet voortaan Kunsten in de Monumenten. Kunstenaarsorganisatie Arsis organiseert in dit weekend een kunstroute in panden rond en nabij de Gedempte Haven. In het weekend van 11 en 12 september zijn 13 monumentenpanden (gedeeltelijk) voor het publiek opengesteld waar het werk van 22 Arsisleden te zien zal zijn. Bijzonder element in deze kunstroute is dat een tiental kunstenaars uit Leeuwarden op uitnodiging van Arsis werk exposeert in de Blokstallen 2, het voormalig onderkomen van de Archiefdienst. Dit jaar is op uitnodiging van de gemeente al in een vroeg stadium overleg geweest tussen de deelnemende organisaties, zodat de verschillende initiatieven op elkaar konden worden afgestemd. Zo zijn in een aantal panden waar Arsiskunstenaars exposeren ook rondleidingen van de Stichting Bezichtiging Monumenten en zijn er optredens van muziekschoolleerlingen van CKB de Maagd. Kunstenaars uit Leeuwarden zijn in Bergen op Zoom te gast in het kader van een uitwisseling, georganiseerd door Stichting Kunstpromotie Leeuwarden en Arsis. Vorig jaar november waren acht Arsisleden in Leeuwarden tijdens de daar gehouden atelierroute en exposeerden er in het indrukwekkende monument, de 'Blokhuispoort', de voormalige gevangenis Er zal werk te zien zijn van Doet Boersma, Ryszard Bolechowsky, Jan Hofman, Douwe Idema, Gea Koevoets, Henk Pietersma, Pieter Ploeger, Aukje Reitsma, Arno van Valburg, Annemarie Veenstra en Meint van der Velde. De deelnemende Arsisleden zijn Sjoerd van den Boom, Hendrik Boot, Riet Buuron, Govert van Dijck, Saskia Frinking, Dees Goosen, Jeroen van der Ham, Auke van der Heide, Louis Jansen, Jan Kettelerij, Frank de Koek, Marijke Maas, Jan Nederveen, Don van Rooy, Ron Scherpenisse, Pierrette Schoon, Frits Sonnenberg, Karin Starmans, Jan Wessendorp, Gerrit Westerveld, Irene Weug en Elke Zimmerman. De panden waar hun werk te zien is zijn Artotheek18 in de Lievevrouwestraat; het kerkje van A. Weijts, Moeregrebstraat 72; Galerie Cosc in de Rijkebuurtstraat; Galerie Govert van Dijck, Noordzijde Haven 12; Valckenburgh op de Noordzijde Haven 60; de watermolen, Watermolenpad 1; het Interium, Zuidzijde Haven 39A; 's Lands Welvaren, Zuidzijde Haven 33; Inde Arcke Noe, Zuidzijde Haven 11; De Rode Leeuw, Korte Dubbelstraat 8, Korte Dubbelstraat 10; Boom der Liefde, Dubbelstraat 57 en Kapsones, Dubbelstraat 56. In voorgaande jaren nam Arsis ook deel aan de activiteiten die in het weekend van de Open Monumentendagen in Bergen op Zoom werden georganiseerd. Toen was al duidelijk hoe goed de combinatie historische monumenten en eigentijdse kunst kan uitpakken. Niet alleen door de unieke presentatie van zowel het oude pand als de getoonde kunst, maar ook doordat er meer publiek mee wordt getrokken. Pandeigenaren konden hun huis tonen aan publiek dat vooral in kunst is geïnteresseerd en kunstenaars vonden nieuw publiek in hen die de monumenten bezochten. waar tal van culturele instellingen een onderkomen hebben gevonden. Die expositie is ervaren als een groot succes, omdat de oude gevangenis werd overspoeld met publiek. Het tegenbezoek van de Leeuwardenaren vindt nu dus plaats tijdens Kunsten in de Monumenten. In de voormalige kantoor- en publieksruimten van de Archiefdienst wordt een tentoonstelling ingericht met werk van schilders, grafici en ruimtelijke vormgevers dat in deze contreien nog niet te zien was en dat tot het beste kan worden gerekend dat de stad Leeuwarden te bieden heeft. De Waterschans 2 - 2010 58 Foto's: Toon Franken Samenstelling en tekst: Yolande Kortlever* werk^'^WJmks,Bbritksgebü^ Werkplaatsgebouw. Op 27 maart jongstleden werd door enkele belangstellenden een bezoek gebracht aan de Nedalco, in Bergen op Zoom beter bekend als 'de Spiritus'. Op dinsdagavond 16 februari werd tijdens het vallen van de Kraai de hendel overgehaald waarmee de alcoholproductie definitief werd beëindigd. Het moment was symbolisch voor de band die de Spiritus meer dan honderd jaar lang heeft gehad met de stad Bergen op Zoom. Opslagtank vinasse (ingedikt festproductl. Spiritus *Met dank aan de heer Th. Schots voor zijn hulp bij de onderschriften.

De Waterschans | 2010 | | pagina 10